tohum.gen.tr https://www.tohum.gen.tr Tohum, Tohum Türleri ve Özellikleri tr-TR hourly 1 Copyright 2019, tohum.gen.tr Tue, 17 Nov 2015 00:00:00 +0000 Sat, 14 Dec 2019 00:00:00 +0000 60 Adaçayı Tohumu https://www.tohum.gen.tr/adacayi-tohumu.html Mon, 24 Sep 2018 02:00:33 +0000 Adaçayı tohumu: Akdeniz Bölgesinde yetişen, 30-70 cm boylarında olan adaçayı bitkisinin ufak tohumları koyu kahverengi renginde ve yumurta şeklindedir. Adaçayı tohumu üretilebilmesi için çoğunlukla bitki 3 ya da 4 yıl o Adaçayı tohumu: Akdeniz Bölgesinde yetişen, 30-70 cm boylarında olan adaçayı bitkisinin ufak tohumları koyu kahverengi renginde ve yumurta şeklindedir. Adaçayı tohumu üretilebilmesi için çoğunlukla bitki 3 ya da 4 yıl olgunlaşmaya bırakılır ve tohumlar kahverengi rengine dönüştüğü zaman tohumların dökülmemesine dikkat ederek orak ile biçilir. Biçilen adaçayı kurutulmaya bırakılır ve kurutulduktan sonra hafif dövülerek adaçayı tohumları elde edilir.

Adaçayı tohumu faydaları; 
 • Adaçayı tohumu dövülerek toz haline getirilip iltihaplı yaraların ve ve apselerin tedavisinde kullanılabilir.
 • 1 litre suyun içerisine 1 yemek kaşığı adaçayı tohumu ilave edilip karıştırıldıktan sonra kaynatılıp içerisinde pekmez ilave edip gün içerisinde içildiği takdirde bağırsak gazları ve hazımsızlığa karşı oldukça etkilidir.
 • Kadınların adet döneminde yaşanan sancıları hafiflemesine yardımcı olan adaçayı tohumu aynı zamanda adet periyodunun düzene girmesini sağlar 
 • Adaçayı tohumunun içerisinde bulunan uçucu yağlar burun ve boğaz hastalıklarının tedavisinde kullanılabilir. 
 • Ağız, dil yaraları ve bademcik iltihabına iyi gelir.
 • İdrar söktürücü özelliğe sahiptir. 
 • Mide bulantısına karşı kullanılabilir. 
 • Adaçayı tohumu, duş alınırken kullanılacak olan suyun içerisine ilave edildiğinde cildin güzelleşmesini sağlar ve saç dökülmesinin önüne geçerek yaşlanmayı önler.
 • Adaçayı tohumu dişlerin üzerine bastırılarak sürüldüğü takdirde dişlerin beyazlamasına yardımcı olur ve dişleri kuvvetlendirir.
 • Kan şekerini düşürücü etkiye sahiptir. 
 • 1 çay bardağı suyun içerisine bir tatlı kaşığı adaçayı tohumu ilave edilip karıştırıldığında gargara suyu olarak kullanılabilir. 
 • Stresi azaltır, yorgunluğu gidererek sakinleştirici etki yaratır.
 • Vücudun güçlendirir. 
 • Kalp krizi rahatsızlığının önüne geçer. 
 • İştah açıcı özelliğe sahiptir. 
 • Kasların kuvvetlenmesine yardımcı olur. 
 • Yüksek ateşin düşürülmesinde kullanılabilir. 
 • Migren gibi şiddetli baş ağrılarına iyi gelir.
Adaçayı tohumu zararları, 

Düşük yapma olasılığını artırması nedeniyle hamilelik ilk üç ayında kullanılması önerilmez. Anne sütünü azaltılabilir ve aşırı tüketilmesi, damakta şişme, zehirlenme, yüksek tansiyon ya da mide rahatsızlıklarına neden olabileceği için fazla kullanılmaması tavsiye edilmemektedir.
]]>
Nifak Tohumu https://www.tohum.gen.tr/nifak-tohumu.html Mon, 24 Sep 2018 07:39:21 +0000 Nifak Tohumu, "Huzursuzluk ve ara bozma sebebi olacak şeyleri yapmak ve bunun için çabalamak" anlamındaki 'Nifak Tohumu Ekmek' tabiri, Nifak masadrından türemiştir. Sözlükte, "(tarla far Nifak Tohumu, "Huzursuzluk ve ara bozma sebebi olacak şeyleri yapmak ve bunun için çabalamak" anlamındaki 'Nifak Tohumu Ekmek' tabiri, Nifak masadrından türemiştir. Sözlükte, "(tarla faresi) yuvasına girmek, (bir kişinin) olduğundan farklı görünmesi" anlamına gelen Nifak masdarından da, "inanmadığı halde kendini Müslüman gibi gösteren kişi" anlamına gelen münafık kelimesi türemiştir. Nifak, Kur'an-ı Kerim'de kök halinde üç kere, çekimli fiil olarak iki kere ve münafık kelimesi olarak yirmiyedi ayete geçmektedir. Ayrıca mü'münler ve kafirlerden başka üçüncü bir inanç olarak bahsedilir. Nifak kavramı hadislerde de bahsedilmiş ve Rasûlullâl (S.A.V.)'in münafıklarla olan durumları ve onları değerlendirmelerine birçok hadis kitabında ele alınmıştır. Münafıklığın Kur'an'da bahsedilen birçok belirtisi bardır. Bunlardan bazıları; cimri, yalancı ve kibirli olmaları (Tevbe 67), ekonomiyi ve kültürel hayatı bozmaya çalıştıkları (Bakara 205), kötülük yayıp iyiliğe engel olmaya uğraşmaları (Tevbe 67), kötü haber yaymaları (Azhab 57-60).

Nifak Tohumu Sokmak, iki kişinin arasını, bir aileyi yada bir cemiyeti, bir toplumu bozmak için savaşmaktan daha alçakça ve sinsice olan bir yöntemdir. Tarihte de Nifak Tohumu Sokmak ile ilgili çok örnekler vardır. Bunlardan birisi; büyük bir imparatorluk kuran Büyük İskender, filozof Aristo'ya yazdığı bir mektupta şunu sorar; "Ele geçirdiğim topraklardaki insanları tahakkümüm altında nasıl tutabilirim Ülkenin ileri gelenlerini sürgüne mi göndereyim Hapse mi atayım Kılıçtan mı geçireyim" Aristo çözüm olarak şunu söyler; "Sürgünde toplanır ve sana baş kaldırırlar, hapishaneler de kontrolden çıkarlar, kılıçtan geçirirsen çocukları sana kin besler, seni sallar. İnsanların arasına nifak tohumları ek,  birbirleriyle savaşacaklar. Sen araya hakem olarak gir ama anlaşmaya gidecek olan bütün yolları tıka." Bundan daha kötü örnekleri İslam'ın yayılmaya başladığı dönemlerde ve daha sonralarında sayısız kere görülmüş ve yaşanmıştır. Hâlâ da dünyada ve ülkemizde, özellikle Müslümanlara ve milletimize nifak sokmaya çalışılmaktadır. Bu nifak tohumlarını kurutmak için bizler de uyanık olmalı ve oyunlara gelmemeliyiz.

]]>
Kültür Mantarı Tohumu https://www.tohum.gen.tr/kultur-mantari-tohumu.html Mon, 24 Sep 2018 14:47:24 +0000 Kültür Mantarı Tohumu, Kültür mantarcılığında şapkalı mantar en çok yetiştirilen mantar türüdür. Toprak üstünde bulunan beyaz renkli sap ve şapka yenen kısmını oluşturur. Toprak altında ise mantarın kökleri bulunur. Kültür Mantarı Tohumu, Kültür mantarcılığında şapkalı mantar en çok yetiştirilen mantar türüdür. Toprak üstünde bulunan beyaz renkli sap ve şapka yenen kısmını oluşturur. Toprak altında ise mantarın kökleri bulunur. Şapkanın alt kısımlarına, birbirine az çok paralel ince yapılı lameller bulunmaktadır. Bu lamellerin arasında bulunan sporlar çimlenerek misiller oluşturur. Misiller ise ortama yayılarak yoğunlaşır ve mantarı meydana getirir. Mantar kendisi için gerekli tüm besin maddelerin bulunduğu doğal ortamdan alır. Mantarın beslenmesi için gerekli şartlar bulunmaktadır. Bunlar; gerekli ortam, sap,saman gibi bitkisel atıklar, organik besinlerin  ayrışması için bazı elementlerin ilave edilmesi sonucu hazırlık kısmı tamamlanır. Özel ortamlarda hazırlanan mantar yetiştiriciliğine kompost denir. Mantarın yetiştirilmesi konusunda belirli bir sıcaklık, nem, havalandırma gibi durumlar özellikle önem arz etmektedir. Mantarlar farklı gelişim devrelerinde farklı isteklere sahiptir.

Misel Gelişme Safhası: Mantar misellerinin komposta ekiminden misellerin kompost içersinde geliştiği ve komposta misel iplikçileri tamamen kapladığı devredir. Bu evrede olması gereken sıcaklık 23-25 derece ortamın nemi ise %80-90 seviyesinde görülür. Bu devre 15 günde tamamlanır.

Örtü Toprağı Devresi: Bu dönemde misel sarması %80 ulaşmış olup kompostun üzerine dezenfekte edilmiş ortalama 3-3,5 santimetre kalınlığındaki örtü toprağı %70 nemli olarak kompost yüzeyine serilir. Sıcaklık bu durumda 20 derece olmalıdır. Mantarın çıkışından sonra sıcaklık 15-17 dereceye düşürülmelidir. Nem ise artırılarak %85 olmalıdır. Tüm olanaklar sağlandıktan sonra mantarın çıkışı 21 günde başlar. Ortalama 30-60 gün süre ile devam eder.

Hasat: Mantarın hasadı genellikle toprağın örtülmesini izleyen 20-22 günde başlar. Mantarın şapkaları 2-2,5 santimetre olduğunda hasat başlar. 

Kültür Mantarı tohumu yetişme koşulu:
 • Mantar loş, ısı, nem durumu olan yerlerde yetiştirilmelidir.
 • Yetişme yeri soğuk hava depoları, seraları, bodrum, kiler, boş mağaralar olabilir.
Mantarlar %90 su içerir. Yağ ve karbonhidrat miktarı az olup protein bakımından oldukça zengindir. B ve C vitaminleri bolca bulunur. Yağ oranının az olması sebebiyle kalorisi oldukça düşüktür. Yüksek miktarda Demir ve Kalsiyum bulundurur. 

Kültür Mantarın saklanması:

Kültür mantarının muhafaza edileceği yerler oldukça fazladır. Konserve, derin dondurucu, kurutma, çorba, sos, ketçap ve turşu yapımı yaygındır.
Son yıllarda oldukça talep gören kültür mantarı evlerde de pet şişelerde yetiştirilmektedir.]]>
Korunga Tohumu https://www.tohum.gen.tr/korunga-tohumu.html Tue, 25 Sep 2018 09:45:11 +0000 Korunga tohumu; Ocak, Mart ve Şubat ayları ekim zamanıdır. Korunga tohumu fazla derine ekilmemelidir. Ekimler, 25 veya 50 santim sıra aralığında, 1,5 veya 2 santim derinliğinde yapılmalıdır. Elle ekim yapıldığında 10 -12 k Korunga tohumu; Ocak, Mart ve Şubat ayları ekim zamanıdır. Korunga tohumu fazla derine ekilmemelidir. Ekimler, 25 veya 50 santim sıra aralığında, 1,5 veya 2 santim derinliğinde yapılmalıdır. Elle ekim yapıldığında 10 -12 kg. tohum kullanılmaktadır. Çiçeklenme dönemi Mayıs ve Haziran aylarıdır. Çiçeklenme süresinde çiçekler aşağıdan yukarıya doğru açtığı için arılar bütün çiçeklerden faydalanmaktadır. Korunga tohumu ekildikten sonra Mayıs ve Haziran ayı içerisinde çiçek açmaktadır ve arılar için bal özü kaynağı olmaktadır.

Korunga tohumu, uzun yıllar ekilebilen bir yem bitkilerindendir. Korunga otu hayvancılıkta çok besleyici bir özelliği olduğu için inek, dana, keçi gibi hayvancılık besiciliğinde kullanılmaktadır. Bu ürünün ekildikten sonra çiçek fazlalığı da arıcılık için çok güzel bir nektar kaynağıdır. Eğer besicilik yapılıyorsa ve arıcılıkta var ise mutlaka bu şekilde bir tarım yapılmalıdır.

Korunga otu ülkemizin her yerinde yetişmektedir. Çünkü toprak seçmediği için verimsiz veya kıraç yerlerde korunga bitkisi yetişebilmektedir. Eğer toprak sulak ve verimli bir arazi ise yeterli verim alınmayabilir. Çiçeklerin rengi pembe şeklinde olmaktadır. Korunga otunun bir sap uzunluğunda ortalama olarak 8 ila 14 yaprak adeti bulunmaktadır. Aynı zamanda çiçek salkımında 5 veya 80 çiçek bulunmaktadır. Bu şekilde çiçeği bol olan bitkiyi arılar çok fazla ziyaret etmektedir. Arıların çok ziyaret ettiği çiçeklerde bal oranı daha yüksek olmaktadır.

Ekim zamanı, sonbahar ayında sahil şeridi olan yerlerde, ilkbahar mevsiminde ise daha soğuk iç kesimlerde korunga tohumu ekimi yapılabilir. Korunga tohumu verimsiz toprakta yetiştiği gibi o toprağın azot seviyesi yükselterek verimli hale getirmektedir. Kalitesiz tohum kullanılması korunga bitkisinin ömrünün kısa olmasına neden olmaktadır. Korunga yem bitkisi 3 yıllık bir bitkidir. Korunga kuru ot balyası yumuşak bir ottur. Otlatmaya dayanıklı olduğu için iyi bir mera bitkisi olarak ta kullanılır. Yeşil ve kuru ot büyükbaş ve küçükbaşlara yedirilmektedir.

Proteince zengin olan korunga otu, kalsiyum, fosfor ve diğer maddelerce zengindir.
]]>
Akdiken Tohumu https://www.tohum.gen.tr/akdiken-tohumu.html Tue, 25 Sep 2018 17:29:54 +0000 Akdiken tohumu, akdiken (diğer adı ile ateş tacı, barut ağacı, geyik dikeni, catharica) bitkisinin tohumudur. Akdiken bitkisi sağlık açısından çok yararları bulunan faydalı bir bitkidir. Alternatif tıpta çokça yararlanılan b Akdiken tohumu, akdiken (diğer adı ile ateş tacı, barut ağacı, geyik dikeni, catharica) bitkisinin tohumudur. Akdiken bitkisi sağlık açısından çok yararları bulunan faydalı bir bitkidir. Alternatif tıpta çokça yararlanılan bu bitki doğru kullanılması gereken bir bitkidir.

Akdiken tohumu hakkında bilgi:

Bu tohum hünnapgiller familyasından gelmektedir. boyu 1 ile 3 metre arasında değişir. Çalı görünümlü küçük boylu bu ağacın dalları karşılıklıdır ve uçlarında dikenler bulunur. Fidan halinde iken grimsi gümüş rengindedir ancak olgunlaşınca siyah renk alır. Bu tohumdan oluşan ağacın yaprakları karşılıklı yumurta ya da kalp şeklinde ve kenarları çentiklidir. Çiçekleri yaprakların dip kısımlarından çıkar ve topluca bulunurlar. Renkleri sarımsı yeşildir ve oldukça küçüktürler. Çiçekleri yaz aylarında açar. Meyveleri olgunlaşmamış iken yeşil olgunlaşınca siyah renkte yuvarlak ve bezelye büyüklüğünde ve içinde 5 ile 8 milimetre çapında dört adet çekirdek bulunur. Tadı mayhoştur ve biraz da acıdır. Meyveler bu bitkinin tohumunu taşırlar. Yetiştiği yerler arasında ana yurdu olan Güney Avrupa ve Anadolu vardır. Kuzey Anadolu'nun dağlık bölgelerinde yabani olarak yetişmek ile birlikte süs bitkisi olar park ve bahçelerde de yetiştirilir. Akdiken bitkisinin meyve ve yapraklarında ramnoksantin ve lokain olarak adlandırılan maddeler, antrakinon ve C vitamini bulunur. Sadece olgunlaşmış olan meyveleri güneşte kurutularak kullanılabilir. Taze iken kullanılacak ise şurubu ya da tentürü yapılarak kullanılır. Meyveler olgunlaşmadan toplanır ve kullanılır ise karın ağrısı yapar. 

Akdiken tohumu faydaları: 

Çok etkili bir müshil etkisi vardır ve kabızlığı gidermekte kullanılır. İdrar arttırıcı özelliği bulunur. Kullanırken miktara çok dikkat edilmelidir yoksa şiddetli ishale neden olabilir. Derideki kaşıntılara ve siğillere iyi gelir, sinirleri yatıştırır ve uykusuzluğa iyi gelir.

Akdiken tohumu zararları: 

Olgunlaşmamış meyveleri kullanılmamalıdır. Miktar iyi ayarlanmaz ve fazla kullanılır ise kullanan kişide karın ağrısı, bulantı ve kusma gibi belirtiler görülebilir.

Akdiken tohumu kullanımı: 

Meyveleri ile birlikte kök ve kabukları da kullanılır. Meyveler sıkılarak elde edilen su kullanılabileceği gibi meyveleri kurutup toz haline getirildikten sonra su ile kaynatılarak da kullanılabilir. Miktar olarak fazla kullanılır ise şiddetli karın ağrısı yapar. Akdiken çiçeği kaynatılıp suyu ile gargara yapılır ise boğaz ağrılarına iyi gelir. Yaprakları ezilirse kanayan yara üstüne konulduğunda kanamayı azaltır. Akdiken meyvesinin suyu siğil ve kaşıntılara iyi gelir. 

Akdiken tohumu çay olarak kullanımı: 

1 bardak kaynamış suya kurutulmuş meyve yapraklarından 2 tatlı kaşığı eklenir. 10 ile 15 dakika arasında demlenmesi beklenerek süzülür. Sabahları bu çaydan 1 bardak içilebilir.

Akdiken tohumu taze meyvenin kullanımı: 

Olgunlaşmış meyvelerden 10 tanesi sabah kahvaltısından önce yenilebilir. Daha fazlası karın ağrısına neden olabilir.

Akdiken tohumu şurup olarak kullanımı: 

Olgunlaşmış meyvelere biraz şeker ve su eklenerek kaynatılarak şurup hazırlanır. Bu şuruptan sabahları aç karnına 1 yemek kaşığı içilebilir.
]]>
Biberiye Tohumu https://www.tohum.gen.tr/biberiye-tohumu.html Tue, 25 Sep 2018 18:14:28 +0000 Biberiye Tohumu, Latince adı rosmarinus officinalis’dir ve deniz nemi anlamına gelmektedir. Çünkü biberiye genellikle deniz kıyısında yetişmektedir. Biberiye, antik Romalılar tarafından tütsü olarak kullanılmaktaydı ve b Biberiye Tohumu, Latince adı rosmarinus officinalis’dir ve deniz nemi anlamına gelmektedir. Çünkü biberiye genellikle deniz kıyısında yetişmektedir. Biberiye, antik Romalılar tarafından tütsü olarak kullanılmaktaydı ve bir efsaneye göre Hz. İsa bebekken bir biberiye çalılığının altında korunmuştur. Romalılar biberiyeyi defin törenlerinde kullanmayı orta çağa kadar sürdürmektedirler. Örf ve adetler gereğince cenaze törenlerinde biberiye dallarını tabutun üstüne koyarlardı. Biberiye yağının iltihaplı hastalıkları tedavi ettiğini zannetmektedirler. Bir biberiye filizi düğme iliğine konulduğunda iyi şans getirdiği ve hafızayı güçlendirdiği söylenmektedir. Biberiyenin çiçeklerinin neden mavi olduğuna dair efsanevi ve güzel bir hikayesi bulunmaktadır. Mısır’da kutsal bir ailenin bezgin kızı olan  Mary pelerinini biberiyenin beyaz çiçeklerini üzerine örtmektedir. Mary’nin peleriniyle  çiçekler mucizevi olarak değişerek mavi renkte oluşmaktadır. Biberiyenin İspanyolca adı romero ya da hacıların bitkisidir. Nebati olarak çiçek türleri bulunmaktadır fakat gölgede mavi çiçektirler.

Biberiye Evde Kullanımı

Taze dallı biberiyeyi bir odanın serin bir yerde saklanması gerekmektedir. 2 bardak  suda bir avuç dolusu biberiyeyi 10 dakika kaynatılması gerekmektedir. Banyo ve mutfak temizleyicisi olarak mikrop öldürücü bir solüsyondan oluşmaktadır.

Biberiye Tohumunun Dekoratif Olarak Kullanımı

Biberiye dallarının güzel ve  kokulu bir gövdesi bulunmaktadır. Halkalar halinde örülüp çelenk olarak süslenmektedir.

Çiçeklerini, kristalize etmek ve süslemek için salataya karıştırılmalıdır. Meyve püresine 450 gr şekeri krema ile karıştırıp biberiye eklenmelidir. Yaprakları idareli bir şekilde biberiye koyularak ekmekte içeren ve fasulye ya da kek olarak da geniş bir kapta kullanılabilmektedir. Biberiyeyi pişmiş patateslere lezzet vermek ve yağını da sebzelere tat vermek için kullanılması gerekmektedir.

Biberiye Tohumu Biberiye Yaprağı

Biberiye, eklem ağrısı,  vücuttaki kas ağrıları, iştah kaybı gibi küçük sindirim problemleri, hafif  bulantı ve mide gazı tedavilerinde  kullanılmaktadır. Biberiye yaprakları, çeşitli maddeler içermektedir. Bakterilerin öldürücü özelliği bulunmaktadır. Sindirimi kolaylaştırır ve bağırsak bölgesini rahatlatmaktadır. Dahilen tentür ya da çay gibi, içecek olarak alınmaktadır. Biberiye yaprakları, sıkılarak uygulanabilir veya sıcak su içine bırakılarak ıslatılabilir ve yapraklar bükülerek de kullanılabilir.

Biberiye Tohumu Faydaları

Vücuttaki kan dolaşımını hızlandırır ve kılcak damarları açmaktadır. Karaciğeri tedavi eden bitkilerin en başında gelmektedir. Biberiye yağı, kanser tümörlerinin ve vücuttaki yağ bezelerinin zamanla eriyerek kaybolmasını sağlamaktadır. Sinirleri uyarır ve güçlendirmektedir. Mide ve bağırsakları uyarmaktadır. Böylece sindirime özellikle yağlı yiyecek yendiğinde yardımcı olmaktadır. Hazımsızıktan oluşan gazları söktürmektedir. Safra salgısını artırır ve idrar söktürücüdür. Kadınlarda aybaşının düzenli olarak gelmesini sağlamaktadır ve gecikmeyi önler.  Etkili bir toniktir. 

]]>
Manolya Tohumu https://www.tohum.gen.tr/manolya-tohumu.html Tue, 25 Sep 2018 20:23:55 +0000 Manolya tohumu, organik madde açısından zengin, orta nemliliği olan ılıman iklimlerde yetişir. Bu ılıman bölgelere örnek olarak Kuzey Amerika'nın güney bölgeleri gösterilebilir. Ülkemize bakacak olursak Karadeniz ve Marmara kı Manolya tohumu, organik madde açısından zengin, orta nemliliği olan ılıman iklimlerde yetişir. Bu ılıman bölgelere örnek olarak Kuzey Amerika'nın güney bölgeleri gösterilebilir. Ülkemize bakacak olursak Karadeniz ve Marmara kıyılarında yetişmektedir. Uzunlukları 30 m kadar olabilir. Yaprakları yaz kış yeşildir. Güzel kokulu çiçekleri temmuz, ağustos ayları arasında açar. Tohumlarının olgunlaşması ise eylül ve kasım aylarına dayanır.
Manolya tohumu zahmetsizdir. Eğer aşırı rüzgarlara maruz kalmazsa çok çabuk gelişir. Gece yapraklarının sulanması şeklindeki bakımı seven bir bitkidir. Çapalanmayı seven bir bitki değildir bu nedenle sürekli dibinin havalandırılıp gübrelenmesini gerektirmez. Büyük baş hayvan gübresinde çok rahat gelişebilmektedir. Güvercin gübresi kireçli olduğundan pek iyi gelişemeyebilir. Çiçek açtırmak istenirse potasyumlu gül gübresi de kullanılabilir. 
Manolya bakımı yapılmadığı zaman yerden dallı yetişmektedir. Çok fazla gelişen ve geliştiğinde dal uzunluğunun çok fazla olduğu bir bitkidir. Hava kirliliğine dayanıklı bitkilerdir.

Manolya türleri iki ana gruba ayrılabilir :

 • Yaz manolyası, Yüksek çalı gibidir. İlkbaharda daha yaprakları çıkmadan çiçeklerle dolar. Çiçek renkleri genellikle pembe ve mordur. Yaz manolyası çiçeklerini dökerken yaprakları çıkar.
 • Kış manolyası, Yavaş gelişir ancak yetişkin çağında 15 m kadar uzayabilir. Tabak büyüklüğündeki çiçekleri haziran-eylül arası açar. İlkbaharda yapraklarının bir kısmı sararıp dökülebilir.
 • Manolya için güneşli ya da hafif gölgeli mekanlar uygundur. Budama gerektirmeyen manolyanın istenmeyen dalları çiçekleri geçtikten sonra kesilebilir. 
Manolya tohumunun 3 üretim şekli vardır :

 • Çelikle üretim,Daha çok yazın uygulanır. Bu yöntemde bir dal parçası ya da gövdeden bir parça kesilir. Bu kesilen parça kök ve sürgün yapımı amacıyla köklendirme ortamına sokulur. Yapılan bu faaliyetler çelik alma yöntemini içerir. Bu yöntemde birimde çok sayıda bitki elde edilebilir. Ucuz kolay bir yöntemdir. Bir örnekten bir sürü bitki elde etmek mümkündür.
 • Daldırma üretim, Bu yöntemde ana bitkinin bakımı iyi yapılmalıdır. Ana bitki dibinde çıkan bir kaç yaşlı sürgün ilkbahar ya da ağustos ayında daldırılır. İlkbaharda dallandırılan dallar 2  yıl bekletilir. 2. yılın sonbaharında sökülerek geliştirme yastıkların alınır.
 • Aşı ile üretim; Aktif büyüme halinde olan yaşlı çöğürler ilkbaharda saksılara alınır. Yaz ortası ya da yaz sonunda kalem aşısıyla aşılanır.
]]>
Muz Tohumu https://www.tohum.gen.tr/muz-tohumu.html Wed, 26 Sep 2018 02:33:28 +0000 Muz tohumu, muz dünyada en fazla tüketilen meyvelerden biridir. Tropikal ve ılık iklimlerde yetişen muz çok kolay erişilebilen ve bol olarak bulunan bir meyvedir. Çok besleyici bir besin kaynağı olan muz içeriğinde bir Muz tohumu, muz dünyada en fazla tüketilen meyvelerden biridir. Tropikal ve ılık iklimlerde yetişen muz çok kolay erişilebilen ve bol olarak bulunan bir meyvedir. Çok besleyici bir besin kaynağı olan muz içeriğinde bir çok vitamin, protein, mineral ve aminoasit bulundurmaktadır. Gelişmiş batı Avrupa ülkelerinde tadı ve kokusundan dolayı tercih edilirken, az gelişmiş ülkeler de ise protein kaynağı olmasından dolayı beslenme amacı ile tüketilmektedir. Kemik gelişimini sağlayan muz, sinir ve strese son derece iyi gelir ve vücuttaki yorgunluğu alır. Muz çok fazla tüketildiğinde kabızlık yapma özelliğine sahiptir. Çünkü lif içeren bir besin değildir. Vitamin içeriği olarak B1, B2, A,C ve e vitaminlerini barındırırken, potasyum, demir, kalsiyum, fosfor, sodyum, iyot mineralleri açısından da son derece zengin bir meyvedir. Muzda yeterli oranda bulunan sodyum ve potasyum kalp kaslarının gelişiminde çok faydalıdır. 1 adet muzdaki kalori çok yüksek olmasına karşın içeriğinde kolesterol bulunmamaktadır.  

Muz tohumu nedir özellikleri nelerdir

Muz bitkisi çok büyük ve otsul özellikte bir bitki olup tıpkı ağaca benzemektedir. Bunun nedeni ise bu bitkinin 7 metreye kadar çıkabilen boyundan kaynaklanmaktadır. Sarmal yapraklara sahip olan muzun yaprak kısımları 60 cm'ye kadar büyüyebilmektedir.

Pek çok kişi muz meyvesinin ağaçlarda olgunlaştığını düşünür ve bilir. Fakat kesinlikle muz ağacı diye bir ağaç yoktur. Odunumsu bir bitkiden ibarettir.

Bundan dolayı muz yetiştirebilmek için bir fideye değil de tohuma ihtiyaç bulunmaktadır. Muzun tohumları kök ve gövde kısmından elde edilmektedir. Muzun tohumu kök kısmındaki soğandan ve kurumuş gövdeden filiz olarak çıkan yeşil kısımlardır. Muzun kök kısımları soğan halinde yer altında büyüyerek ve ilerleyerek çoğalmaktadır. Bunlar da muz tohumunu oluşturmaktadır.

Kök ve filiz kısmından tohum elde edilip muz ekildikten sonra sonraki sene tekrar dibinden filiz verebilmektedir. Bu filizlerin ekilmesi yeni bir muz otunun büyümesini sağlar. Muz büyüyüp meyve verdikten sonra üstte kalan yapraklar kurur ve dökülür. Bir daha ki sene dipten gelen yeni filizler sayesinde muz çıkar. Normal şartlarda yabani muz döngüsünü bu şekilde gerçekleştirirken bizim sürekli marketten yada pazardan aldığımız muzlarda insan eli ile bu süreç gerçekleştirilmektedir. Yani fide ve kök kısmı koparılarak elde edilen muz tohumu istenilen yere ekim yapılır

]]>
Şeker Pancarı Tohumu https://www.tohum.gen.tr/seker-pancari-tohumu.html Wed, 26 Sep 2018 18:43:31 +0000 Şeker pancarı tohumu; Etli kökünden şeker elde edilen ıspanakgiller familyasından iki yıllık tarım bitkisidir. Bir yıl vejetarif organları, iki yıl ise generatif organları gelişir. Tohumları birleşik halde bulunmaktadır. Boyu Şeker pancarı tohumu; Etli kökünden şeker elde edilen ıspanakgiller familyasından iki yıllık tarım bitkisidir. Bir yıl vejetarif organları, iki yıl ise generatif organları gelişir. Tohumları birleşik halde bulunmaktadır. Boyu yetiştiği yere, iklime ve türüne göre 85-180 cm aralığında değişmektedir. ABD, Rusya, Avrupa birliği üretiminde ilk üç sırayı almaktadır. Dünyada şeker üretiminin % 30' u şeker pancarından elde edilmektedir. Türkiye dünya şeker üretiminde 5. Sırada yer almaktadır. 

Şeker pancarı tohumunun toprak isteği:

Şeker pancarı tarımında toprak, arıtılmış şeker varlığını % 20 oranında etkilemektedir. Derin kök salan bir bitki olarak, iyi havalanan, derin yapılı, iyi su tutan, toprak asitliği nötre yakın olan topraklarda yüksek verim alınmaktadır. Şeker pancarı derin köklenen bir bitkidir. Derin ve gevşetilmiş toprak ister. Aksi plursa kök çatallanmaları olur, büyüyüp gelişemez ve kök verimi düşecektir.

Şeker pancarının beslenmesinde azot, fosfor ve potasyum çok önemlidir. Şeker pancarı tohumu hasada kadar kök ve yaprakları ile birlikte topraktan yüksek miktarda azot, fosfor ve potasyum kaldırmaktadır. Bundan dolayı topraktaki verimliliğin korunması için toprak ve bitkinin bu ana besin maddeleri ile desteklenmesi gereklidir. Toprakta bitki besin maddeleri analiz sonuçlarına göre gübreleme yapılması doğru olacaktır. 

Şeker pancarı tohumu ekimi:

Şeker pancarı tohum ekim zamanı, arıtılmış şeker varlığını ve kök verimini etkilemektedir. Ekim zamanı geçerse pancarın yetişme süresi kısalmaktadır. Olgunlaşması gecikmekte, gübrelerden beklenen randıman alınamaz. Hastalık ve haşerelere karşı şeker pancarının direnci azalır. Bu nedenlerden dolayı şeker pancarı tohumunun uygun zamanda ekşlmesi çok önemlidir.  Ekime başlama zamanı 0-5 cm derinlikte, toprak sıcaklığının düzenli olarak 5-7 dereceyi bulduğu, yağış durumuna göre toprak yüzeyinin tırmıkla işlenme durumuna geldiği yani ideal roprak tavının olduğu zamandır.
Türkiye' de genellikle ekime başlama zamanı, iç anadolu ve geçit bölgelerinde mart sonu ve nisan ortasıdır.
Ekilen pancar şekeri tohumlarının çimlenmesinden sonra vejetasyon süresince çapalama, seyreltme, yabancı otların kontrolü, sulama ve gübreleme gibi bitki isteklerine göre bakım işleri yapılır.

Şeker pancarı tohumunun hasatı:

Geleneksel olarak el ile sökümde hasat, sökümü, baş kesimi, toprağın temizlenmesi ve taşınıp, yükleme şeklinde olur. Makineli hasat ise gittikçe yaygınlaşmaktadır. Hasada başlama zamanı Türkiye genelinde beklenen pancar rekoltesi, fabrikaların günlük işleme kapasitesi, ülkenin şeker ihtiyacı ve pancarın teknolojik olgunluk düzeyi göz önüne alınarak hasat 10 eylül - 10 ekim arasında yapılmaktadır.
]]>
Süpürge Otu Tohumu https://www.tohum.gen.tr/supurge-otu-tohumu.html Thu, 27 Sep 2018 01:16:33 +0000 Süpürge Otu Tohumu, Milattan önce 2500 yılına ait bir Mısır mezarında tohumları bulunan taç yaprakları öksürük kesici, yatıştırıcı ve göğsü yumuşatıcı olan etkilere sahiptir. Bu amaçla macunlar, şuruplar Süpürge Otu Tohumu, Milattan önce 2500 yılına ait bir Mısır mezarında tohumları bulunan taç yaprakları öksürük kesici, yatıştırıcı ve göğsü yumuşatıcı olan etkilere sahiptir. Bu amaçla macunlar, şuruplar ve çaylar yapılıp içilir, süpürge otu yapraklarından. Osmanlı Sarayı'nın önemli günlerinden biri olan ot gecesinin biri de süpürge otudur. Bu yüzden eski çağlardan itibaren bir çok kültürde bitkinin çiçekleri, tohumu ve kökü şifa amaçlı kullanılmıştır. Anadolu bölgesinde süpürge ismiyle de anılır. Süpürge otunun yetiştirilmesi için herhangi bir çaba yada önem gerektirmez. Çünkü kendine özgü olan bir bitkidir. Her mevsimde rengini kaybetmeden yeşil kalabilen bir bitkidir. Özellikle sulak ve kurak alanlarda rahatlıkla yetişir. Gövdesi sık yapraklıdır ve gövde rengi mordur. Çiçekleri ise kırmızıdır ve açana kadar fidanı yeşil kalır, çiçeklendiği zaman baştan başa kırmızı bir renk alır. Şekil olarak bir mazı ağacına benzer. Yaprakları ince ve fidanı yumurta şeklinde büyür. Gövde ve dallarından oluşan temizlik amaçlı süpürge ve fırça, kalın ve esnek dallarından da sepet yapılmaktadır. Yanı sıra kuş yemi olarak da kullanılır. Süpürge evlerin baş tacıdır, süpürgede bu ottan yapılır. Tıbbi etkileri olarak taze çiçekli dalları ve kuru yapraklı kısımları su ile kaynatılarak faydalı olur. En önemlisi süpürge otu tohumunun çayı içildiği zaman ishali önler, romatizmaya, yaralara, bel soğukluğuna, kaşıntıya, cilt güzelliğine, kasları güçlendirmeye ve anne sütünü arttırmaya iyi geldiğine inanılır. Süpürge otu tohumundan insanların sağlık amaçlı yararlanması için içeriğinde bol miktarda mineral ve uçucu yağlar bulunur. Bu yönüyle bir çok ilaç yapımındada kullanılmaktadır.

Süpürge Otu Tohumu Reçetesi;

Süpürge otu çayı; Taze çiçekli dalları veya kurutulmuş halinde suda kaynatılarak kullanılır. Dört çay kaşığı süpürge otu, bir bardak suda demlenir ve bir çay kaşığı bal ile tatlandırılır. Günde bir veya iki bardak içilmesi tavsiye edilir. Etkileri üzerinde zeytinyağı ile hazırlanan merhemi, çıban ve egzama rahatsızlıklarında faydası görülür. Süpürge otu tohumuyla hazırlanan lapası, ağrıyan bölgeye konursa ağrıyı keser. Çiçekleri kanama olan yere sürülür ise, kısa zaman içerisinde kanamayı durdurucu etkisi vardır. Ayrıca uykusuzluk, prostat iltihabı ve ödemde çok etkili özelliği vardır.

Süpürge otu suyu; Bu şifalı su, güzel çiçekleri sebebiyle yüzyıllarca yaşlılığın azaltılmasından cildin güzelleştirilmesine kadar kullanılan süpürge otu tohumu, pek çok farklı amaçlarla kullanılmıştır. Yapraklarından çay yapılan, suyu elde edilen ve oldukça iyi bir böbrek çalıştırıcı olduğundan dolayı idrar yollarının dezenfektanı olarak kullanılır. Bazı nedenlerden dolayı oluşan apse, çıban ve egzama yaraları gibi cilt yaralarını iyileştirici etkiye sahiptir. Özellikle bölgesel yağları eritmede, bacak ve basen inceltme özelliği ile metabolizmayı hızlandırarak açlığı bastırır ve tokluk hissi verir.


]]>
Ginseng Tohumu https://www.tohum.gen.tr/ginseng-tohumu.html Thu, 27 Sep 2018 19:17:33 +0000 Ginseng tohumu ya da botanik adı ile Panax kökü Yunanca Panacea kelimesinden türetilmiştir. Alternatif tıbbın son yıllarda çok yararlandığı bir bitkidir. Bu bitkinin en çok bilinen iki çeşidi Asya ginsengi ve Amerikan ginsengi Ginseng tohumu ya da botanik adı ile Panax kökü Yunanca Panacea kelimesinden türetilmiştir. Alternatif tıbbın son yıllarda çok yararlandığı bir bitkidir. Bu bitkinin en çok bilinen iki çeşidi Asya ginsengi ve Amerikan ginsengidir. Ayrıca kırmızı ginseng ve Çin ginsengi, Kore ginsengi bulunur.  Panax'ın anlamı her şeyi işileştirendir. Şifa kaynağı olması içerdiği Ginsenoside maddesi nedeni iledir. Bitkinin kazık kök şeklindeki yumruları bu maddeyi içerir.

Ginseng tohumu yetiştirilmesi: 

Doğal usullerle yetiştirilen Asya ginsengi ve Amerikan ginsengi en pahalı ve en değerli olan türleridir. Bu bitki fazla sıcak ve fazla güneşi sevmez. Bu nedenle Ege, Akdeniz ve Güneydoğu Bölgesi bu bitkiyi yetiştirmek için uygun değildir. Gür ormanlar ihtiyacı olan ortamı sağlayacağı için uygun yerler arasındadır. Bu bitki aynı zamanda aşırı yağışı ve fazla nemli toprağı da sevmez. Yetiştiği toprağın kırmızı killi temele sahip olan humuslu orman toprağıdır. Tohumların ekilebilmesi için sonbahar sonu ya da kış başı uygun zamandır ve birbirinden 30 - 40 cm aralık ile ekilmelidir. Tohumlar en fazla 1 cm kadar derine ekip üstündeki toprağı bastırıp ekilen yerleri kuru yapraklar ile kapatmalısınız. Kış soğuğunu yiyen tohumlar ilkbahar ile birlikte çimlenir. Orman içleri en uygun yetişme alanlarıdır. Ginseng in olgunlaşması 7 yıl sürer. Dibini çapalamak, ot temizliği yapmak, gübre verip ilaçlamak doğal yetiştirme usülüne kesinlikle uymaz. Bu şekilde yetişen Ginseng bitkisi diğer yöntemler ve usüller ile yetişen ürünlerden 10 kat daha değerlidir. 

Ginseng tohumu hasat zamanı: 
En az 7 yıl sonra hasat edilmeye uygun hale gelir. Sökerken köklere zarar vermeden sökülmelidir. Sökerken metal bir şey ile temas etmemelidir. Tahta kasalara koyularak taşımak doğrudur. Güneş almayan bir yerde suda bekletilerek toprağının gitmesi sağlanır ve sonra tekrar yıkanır. Satılana kadar suyu süzülüp kurutularak tahta kutularda ve havadar odalarda bekletilir. 

Ginseng tohumunun yararları: 

Ginseng bitkisi şifalı bitkiler içinde en etkili adaptogen yani strese karşı direnç arttıran bir madde barındırır. Ginseng, fiziksel aktiviteleri ve vücut direncini arttırır ve fiziksel ve zihinsel dayanıklılığını arttırır. Erkekler ve kadınlar için farklı faydaları vardır. Erkeklerde aşırı strese ve yorgunluğa bağlı olarak azalan üretkenlik ve erkeklik hormonu olan testesteron ile sperm miktarını, cinsel gücü arttıran özelliğe sahiptir ayrıca dolaşım sistemini etkileyerek prostata iyi gelir. Kadınlar üzerinde ise beyindeki hafıza merkezini uyarıcı özelliği yeni fark edilmiştir. 

Ginseng bitkisi kalp, akciğer, sindirim sistemi organları ve böbrek üzerinde koruyucu özelliklere sahiptir. Bunlar ile birlikte ruhsal düzeni sağlayıcı, korkuları giderici, zihin açıcı, anlayış yeteneğini ve yaşam süresini arttırıcı özellikleri vardır. Ginseng bitkisi yaşlanmayı geciktirici özelliği barındıran anti oksidanlar nedeni ile kozmetik alanında da kullanılır.
]]>
Çiya Tohumu https://www.tohum.gen.tr/ciya-tohumu.html Fri, 28 Sep 2018 16:14:01 +0000 Çiya tohumu, zengin besin içeriği olan bir bitkidir. Sağlık için faydaları olduğu kadar yan etkilere de sahiptir. Bolivya, Meksika ve Arjantin'de yetiştirilen bitki, son zamanlarda popülerlik kazanmış, mutfaklarda çok Çiya tohumu, zengin besin içeriği olan bir bitkidir. Sağlık için faydaları olduğu kadar yan etkilere de sahiptir. Bolivya, Meksika ve Arjantin'de yetiştirilen bitki, son zamanlarda popülerlik kazanmış, mutfaklarda çok yönlü olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Çiya tohumu nasıl kullanılır

Çiya tohumu, yoğurt, yulaf gibi gıdalara karıştırılarak kullanılabilir. Bu şekilde yaygın bir kullanıma sahiptir. Özellikle sabahları yoğurt ya da yulaf ezmesi üzerine 2 çorba kaşığı eklenerek kahvaltılık olarak tüketilebilir. Bunun yanı sıra, salatalarda kullanılabilir. Evde hazırlanan pudingler çiya tohumuyla süslenerek tüketilebilir. Faydalarından yararlanabilmek için makarna gibi yemeklerin içine serpiştirilerek tüketilebilir. Hamur işlerinde çörek otu ya da susam gibi hamur işi üzerine serpiştirilip kullanılabilir. Bunların yanı sıra, toz haline getirilerek, kek, poğaça, ekmek hamurlarının içine eklenebilir, süt, çay ya da suya eklenip kullanılabilir. Yemek veçorbalarda sos olarak hazırlanabilir.

Çiya tohumu faydaları nelerdir

 • İçeriği esansiyel yağlar bakımından zengin olan çiya tohumunun tansiyonu düşürücü, kalp ve damar sağlığını olumlu yönde etkileyici özelliği vardır.
 • Diyabet hastaları için faydalı bir bitkidir. Kan şekerini dengelemek için kullanılabilir.
 • Anti-enflamatuar etkisiyle romatizmal hastalıklar için faydalıdır. Romatizmal hastalıklara bağlı gelişen ağrı ve enflamasyonu azaltır.
 • Metabolizmanın aktif şekilde çalışmasını sağlar. Yağsız kat kütlesini arttırmak amacıyla tüketilebilir. Kalori bakımından düşük içeriğe sahiptir. Bu özelliğiyle kilo kontrolü yapanlarda faydalı ve besleyicidir.
 • Beyin fonksiyonları için yararlıdır.
 • Vücuda enerji verir.
 • Omega-3 yağ asitleri bakımından zengin bir kaynaktır.
 • A vitamini, D vitamini, E vitamini, K vitamini bakımından zengindir. Yağda çözünen vitaminlerin emilimini arttırır.
 • İçeriğinde yer alan antioksidanlar, vitaminler ve mineraller sayesinde genç ve diri kalmayı sağlar. Saç ve cilt sağlığı için faydalıdır. İçeriğinde yer alan güçlü antioksidanlar saçların daha kolay ve çabuk uzamasını sağlar. Saç köklerini güçlendirir. Aknelere karşı faydalı olan çiya tohumu, aknelerin kurumasını sağlar. İltihaplı sivilcelere karşı iyi gelir. Deri iltihabına karşı faydalıdır. Cilde parlaklık verir. Hasarlı ciltlerin onarılmasını sağlar. Yaşlanmaya ve kırışıklıklara karşı iyi gelir. Dudak dolgunlaştırıcı, kuru ciltleri nemlendirici etkisi vardır. Tırnakların daha güçlü olmasını sağlar.
 • Sindirim sisteminin aktif şekilde çalışmasını sağlar.
 • Sindirimi oldukça kolaydır.
 • Yemeklerde ya da tatlılarda orijinal tadı bozmadan kullanılabilir.

Çiya tohumu yan etkileri

Şişkinlik: Çiya tohumunda görülen en yaygın yan etki şişkinlik hissi yaratmasıdır. Tohum tüketimi kısıtlanarak bu yan etkiden kurtulmak mümkündür.

Gebelik: Gebelik döneminde tüketim için uygun değildir. Beraberinde emzirme döneminde de tüketilmemelidir.

Yüksek trigleserit: Yüksek trigleserit problemi olanlarda yakınmaları arttırabilir.

Prostat kanseri: Yapılan araştırmalara göre çiya tohumu prostat kanseri riskini arttırabilmektedir.

Alerjik reaksiyonlar: Çiya tohumu bazı vücutta alerjik reaksiyonların gelişmesine sebep olabilir. Kişinin hardal ya da hardal tohumuna karşı alerjisi bulunuyorsa muhtemel çiya tohumuna karşıda alerjik reaksiyon sergileyebilir. Gözlerde sulanma, mide bulantısı, kusma, deri döküntüsü, nefes darlığı, ağız ve dil şişmesi görülebilecek reaksiyonlardır.

Bağımlılık: Çiya tohumu aşırı tüketildiğinde bağımlılık yaratabilir. Bu nedenle tüketimine dikkat edilmelidir ve aşırı tüketimden kaçınılmalıdır.

İlaç etkileşimi: Çiya tohumu kullanılan bazı ilaçlarla etkileşim yaratabilir. Kan inceltici ilaçlar, tansiyon ve şeker hastalığı ilaçları kullanan kişileri]]> Kayın Mantarı Tohumu https://www.tohum.gen.tr/kayin-mantari-tohumu.html Fri, 28 Sep 2018 22:47:03 +0000 Kayın mantarı tohumu, Sizin için hazırladığımız bu makalede ülkemizde bol miktarda kırsal alanda bulunan kavak ağaçlarını değerlendirerek sizde kendi çapınızda amatörce de olsa kayın mantarı tohumu kullanarak kayın Kayın mantarı tohumu, Sizin için hazırladığımız bu makalede ülkemizde bol miktarda kırsal alanda bulunan kavak ağaçlarını değerlendirerek sizde kendi çapınızda amatörce de olsa kayın mantarı tohumu kullanarak kayın mantarı yetiştirebilirsiniz. Kayın mantarı tohumunu kolaylıkla elde edebilir kademe kademe yetiştirilmesini takip ederek bu işi yapabilir, kendi ihtiyacını karşılayıp ileriye dönük önü açık bir sektördür. Kayın mantarı tohumunu ticari amaçlı yetiştirmek istiyorsanız, bulunduğunuz bölgede mantar yetiştiriciliği hakkında bilgi alabilir destek talebinde bulunabilirler. Bu konuyla ilgili mantar yetiştiriciliği kursları bulunmaktadır. Bu kurslara gidilerek daha sağlıklı olarak bu süreç desteklenmelidir. Kayın mantarı tohumunu sertifikalı güvenilir yerlerden temin edin. Şimdi kademe kademe size kayın mantarı tohumu yetiştirmek için yapmanız gerekenleri sıralayalım. Kayın mantarı tohumunu en iyi kavak ağacından elde edeceğiniz kütüklerde yetiştirebilirsiniz. Kavak kütükleri üzerinde kayın mantarı yetiştirmek en doğal yöntemdir. Kayın mantarı tohumu ile yetiştirdiğiniz mantarlar doğada kendiliğinden yetişen mantarlar gibi olacaktır. Kavak ağacı seçerken çapı 10 cm küçük olmayan her çapta kütük kayın mantarı yetiştirmede uygun olur. Dokusu yumuşak türlerde kayın mantarı tohumu daha kolay yetişir. Yeni kesilmiş kütükler tercih etmek gerekir. Çünkü yeni kesilmiş kütükler hem nemli, yumuşaktır, hemde yabani mantar bulaşmamıştır.  Bu nedenle yeni kesilmiş kütük tercih ediniz. Kestiğiniz kütüklerin toprakta kalan köklü kısmına da aşağıda size anlatacağımız yöntem ile kayın mantarı tohumu aşılaması yaparsanız,yağışların ardından ormanlarda kendiliğinden yetişen mantarlar gibi doğal mantarlar elde edebilirsiniz. yıllarca süren zahmetsiz bu yönteminde uygulamanızı tavsiye ettikten sonra kayın mantarı tohumundan nasıl mantar elde edilir size onu anlatalım,


Kayın mantarı tohumu kütüğe aşılama, 
 • Kavak kütüklerini oyma, Kavak mantarı tohumu dübel formunda bulunmaktadır. Bu dübel çapına uygun bir matkap ucuyla kütüğün etrafına 5 cm derinliğinde delikler açın. 
 • Ekim,  açılan deliklere vakit kaybetmeden dübelleri çekiç yardımıyla çakın. Dübellerin üzerini ıslatılmış bal mumu ile sıvayın. 
 • Sulama, Kayın mantarı yetiştirirken sulama çok önemlidir. Yapılacak tek bakım sulamadır. Bu bakım ihmal edilmemelidir. Kütükler devamlı nemli tutulacak şekilde sulanmalıdır. 
 • Hasat, Kayın mantarı ortam sıcaklığı ve nemine göre 6 ila 12 ay arasında görülmeye başlar. Dübellerin olduğu yerden yada kütük gövdesinin herhangi bir yerinden kayın mantarı yeşerebilir. Kütük çürüyüp yok olana kadar yeniden kayın mantarı tohumu ekmeye gerek yoktur. Bu şekilde ilk kayın mantarı tohumu ekiminden itibaren 4/5 yıl kadar mantar alınabilmektedir. 
]]>
Kaktüs Tohumu https://www.tohum.gen.tr/kaktus-tohumu.html Sat, 29 Sep 2018 09:26:13 +0000 Kaktüs Tohumu doğada 5000 türü bulunan kaktüs bitkisinin tohumudur. Kaktüs bitikisini peireskia,puntia ve ceroideae olarak 3 alt familyada inceleyebiliriz. Peireskia ince, uzun ve yapraklı, puntia yassı veya sütunumsu, ceroideae ise t Kaktüs Tohumu doğada 5000 türü bulunan kaktüs bitkisinin tohumudur. Kaktüs bitikisini peireskia,puntia ve ceroideae olarak 3 alt familyada inceleyebiliriz. Peireskia ince, uzun ve yapraklı, puntia yassı veya sütunumsu, ceroideae ise top ve sütun formlu kaktüslerdir.
Büyüme ve çiçeklenme zamanlarında sıcağı çok severler. Kışın bile 6 ila 10 derece sıcaklığa ihtiyaç duyarlar. Kuru havayı severler ve en önemli özellikleri, yaşamları için gerekli su toplamını kendi depolarında toplayarak kuruda kaldıkları zaman bu yedek sudan faydalanmalarıdır.

Kaktüs Tohumu İçin Gerekli Saksı Harcı

Kaktüs tohumları kumlu ve süzek toprakları severler. Yeterli havalanma ve drenaj sağlayabilmek için toprak karışımının en az 1/6 sı kaba dişli kumdan oluşmalıdır. Kaktüs yetiştiriciliğinde kullanılan saksı topraklarının bir kısmı kaba dişli kum, bir kısmı tınlı toprak, bir kısmı yaprak çürüntüsüve bir kısmı odun kömürü olmalıdır. 

Kaktüs Tohumu İle Üretim

Tohumlar genellikle 1 yıl bekletildikten sonra ekilir. Çimlenme süresini kısaltmak için iri ve sert kabuklu tohumlar, ekilmeden önce mutlaka suda bekletilerek ıslatılır yada mekaniksel yollarla aşındırılır. Kaktüs tohumunun ekimi genellikle mart ve nisan aylarında yapılır. Tohumların çimlendirilmesinde eşit olarak yaprak çürüntüsü, dişli dere kumu ve odun kömürü karışımlarından oluşan harç kullanılabilir. Kaktüs tohumaları çimlendirme yüzeyine 4 mm aralılarla ekilir. Ve sonra tohumların üzeri kendi irilikleri kadar harç tabakası ile örtülür. Çok ince olan tohumların üzeri örtülmez ve düzgün bir tahta parçası ile hafifçe bastırılır. Ekim bittikten sonra tohum yastığı süzgeçli kova ile sulanır ve üzeri mutlaka cam ile kapatılır. Kaktüsler ışıkta çimlenmektedirler. Çimlenme süresince ortam aynı şekilde nemli kalmalıdır. Sıcaklık gündüz 20 ila 30 derece arası gece ise 18 ila 20 derece arasında olmalıdır. Kaktüs tohumunun çimlenmesi, cinsine bağlı olarak 4 gün ile 1 yıl arasında olur. Fideler birbirine değinceye kadar tohum yastığında bırakılmalı, ardından köklerine zarar vermemeye çalışarak başka kasalara alınmalıdır.

Bitkiler arasında ayrı bir yapı ve güzelliğe sahip olan kaktüsler bilinçli bir şekilde  yetiştirilmelidir. Farklı görünüşleri, renkli ve güzel çiçekleriyle yetiştiricilerine zevkli bir görsel şölen sunabilirler.
]]>
Ağaç Tohumu https://www.tohum.gen.tr/agac-tohumu.html Sat, 29 Sep 2018 11:47:14 +0000 Ağaç tohumu; seçerken dikkatli olmak gerekir. Yaşadığınız bölgede kendi kendine yayılabilen, doğada destek olmadan hayatta kalabilen türler seçilmelidir. Örnek verilecek olursa Ege sahil şeridi için kızıl çam, bazı me Ağaç tohumu; seçerken dikkatli olmak gerekir. Yaşadığınız bölgede kendi kendine yayılabilen, doğada destek olmadan hayatta kalabilen türler seçilmelidir. Örnek verilecek olursa Ege sahil şeridi için kızıl çam, bazı meşe türleri ve sedir, Akdeniz Bölgesi için akasya, meşe, sedir, İç Anadolu Bölgesi için meşe, akasya ve arizona tohumları seçilebilir. Aşağıda ağaç tohumu çeşitlerini inceledik. Yaşanan bölgeye uygun ve hoşunuza giden ağaç tohumunu dikebilirsiniz.

Ağaç tohumu çeşitleri;

Mor salkım tohumu, mavi ladin tohumu, ateş dikeni tohumu, ağlayan çam tohumu, süs elması tohumu, atlas sediri tohumu, meşe tohumu, yabani erik tohumu, ceviz ağacı tohumu, çin kavağı tohumu, yabani kuşburnu tohumu, atlas sediri tohumu, at kestanesi tohumu, karaçam tohumu, pavlonya tohumu, çitlembik ağacı tohumu, cennet ağacı tohumu, boz ardıç tohumu, ak şimşir tohumu, ıhlamur tohumu, salon çamı tohumu, himalaya çamı tohumu, süs alıç tohumu bazı tohumlardandır.

Ağaç tohumu nasıl dikilir;

Ağaç tohumunu yaşadığınız bölgenin iklimine uygun ve kendi kendine büyüyebilen, hayatta kalabilen bir türden seçmelisiniz. Tohumları ilkbahar ve sonbaharda toplamalısınız. İlkbaharda toplarsanız soğuklama ihtiyacının karşılandığından emin olunur. Soğuklama ihtiyacı, bazı tohumlar belirli bir soğuğu görmeden çimlenemez. Çam türlerinin tohumu kozalaklarının içindedir. Kozalağı kurutup pul pul ayrılması ile tohumlar yavaş yavaş düşmeye başlar.

Ağaç tohumuna karar verdikten sonra bir gün suyun içerisinde bekletmek gerekir. Böylece tohum su ile şişer ve ektiğinizde kısa sürede filizlenir. Filizlendikten sonra bir saksıya ihtiyaç vardır. Saksının derinliğinin 18 santim olmasına dikkat etmelisiniz. Bu sayede kökleri yeterince gelişebilmektedir. Derin saksılarda yetiştirilen fidanlar kökleri daha derine gittiği için suya daha az ihtiyaç duyacak ve doğa şartlarına daha sağlıklı dayanabilecektir. Bu sebeple olabildiğince derin bir saksı seçmenizde fayda vardır. Toprak seçiminde ise; fidanın toprağı çok sert yada çok yumuşak olmamalıdır. Çok sert ve geçirimsiz toprak kök gelişimini engellemektedir. Hayvan gübresi besin ve organik madde olarak çok önemlidir. Kırmızı topraklar veya killi topraklarda oldukça besince zengindir.

Tohum seçimini ve toprak seçimini yaptıktan sonra dikme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Ağaç tohumunu asla derin ekmeyin. En fazla tohum yüksekliğinin iki katı derinde ekmelisiniz. Daha derinde ağaç tohumundan çıkan filiz toprağın baskısını aşamayıp ölebilmektedir. Tohumu toprak dolu kabın üzerine koyup üzerine hafifçe toprak atabilirsiniz. En son aşama sulama işlemidir. Sulama yaparken kesinlikle suyu birden boşaltmayın. Bu şekilde yapılırsa su, ağaç tohumunu yerinden oynatacaktır. Suyu nazikçe azar azar dökmelisiniz. Daha sonra saksıyı güneş gören bir yere koyarak filizlenmesini bekleyebilirsiniz. Saksıyı bol güneş ışığı alan bir yere koymalısınız. Ağaç tohumu olduğu için çok fazla ışığa ihtiyacı vardır. Filizlenene kadar tohum saksınızı sürekli azar azar sulamalısınız. Toprak yüzeyi hep nemli olması gerekir. Filizlenip büyümeye başlayınca sulama azaltılmalıdır.
]]>
İstiridye Mantarı Tohumu https://www.tohum.gen.tr/istiridye-mantari-tohumu.html Sun, 30 Sep 2018 10:03:00 +0000 İstiridye mantarı tohumu, Mantarlar doğada sporla üremektedirler. Havada ki bu sporlar toprağa dökülür. Toprağa dökülen bu tohumlara misel adı verilir. Bu tohumlar uygun şartlar yani nemli ortamlar sağlanırsa çimlenerek istiri İstiridye mantarı tohumu, Mantarlar doğada sporla üremektedirler. Havada ki bu sporlar toprağa dökülür. Toprağa dökülen bu tohumlara misel adı verilir. Bu tohumlar uygun şartlar yani nemli ortamlar sağlanırsa çimlenerek istiridye mantarını oluştururlar. İstiridye mantarı doğada yetişebilen ve yenilebilen mantar türlerinden bir tanesidir. Kültür ortamlarında yetiştirilen ender türlerden bir tanesidir. Dünyada beyaz kültür mantarından sonra en çok tüketilen mantar olan istiridye mantarı diğer adı kayın mantarı olarak ta bilinir. Kolay yetiştirilebilir bir türdür. Bundan sebeple istiridye mantarını herkes yetiştirebilir. İstiridye mantarının tadı ve lezzeti de ete en yakın mantar çeşitlerindendir. Protein değeri diğer mantar çeşitlerinden çok fazladır. Besin değerleri diğer kültür mantarlarından daha yüksektir.

İstiridye mantarının faydaları:

Doğada ki en zehirsiz mantar türüdür. Doğal antibiyotik özelliklerine sahiptir istiridye mantarı. Bir çok kanser türünün tedavisinde yurt dışında kullanılmaktadır.
 • Kalbe iyi gelir.
 • Tansiyona iyi gelir.
 • Kan dolaşımını düzenler.
 • Kolesterolü düşürür.
 • Kansere karşı koruyucu özelliği bulunmaktadır.
İstiridye mantarı tohumu nasıl yetiştirilir

Kültürü yapılan diğer mantarlara göre çevre koşulları bakımından daha az seçicidir. Hastalıklara ve zararlılara karşı güçlü bir yapısı vardır. Yetiştirilmesi beyaz mantarlara göre kolay olan istiridye mantarının kullanılan metaryeller nedeniyle, üretim şeklinin iki çeşidi vardır. Birincisi; ağaç kütükleri kullanılarak, ikincisi; bitkisel artıklar kullanılarak yetiştiricilik yapılır. İstiridye mantarının tabiatta yetişme şartlarına bağlı olarak, ticari olarak üretim için tabiat şartlarının sağlanması için uygun şartlı alanlar hazırlanması gerekir. İstiridye mantarının oluşması ve gelişmesi aşamalarında farklı koşullar istemesi, üreticinin bu koşulları yerine getirerek verimin arttırılmasını sağlar. 

Ortam sıcaklığı, nem durumu ve havalandırılması istiridye mantarı yetiştirirken en önemli noktalardandır. Suni olarak üretim yapıldığı için iklim koşullarına dikkat edilmesi gerekir. Üretimin yapılacağı alanda iklim koşullarını sağlamak gerekir. İstiridye mantarı tohumunu ekerken ortamın temizliği de çok önemlidir.

İstiridye mantarı doğada sonbaharda yetişir. %80-90 nem ortamında yetişmektedir. Kuluçka dönemi karanlıkta, çimlendikten sonrada 5-6 saat floresan ışığına ihtiyaç duyar. Kapalı ortamda kuluçkada 20 dereceye, hasatta ise 16 dereceye gerek vardır. İstiridye mantarı tohumu gelişmek için steril ortam, nem, oksijen, az miktarda ışık, 10-25 derece sıcaklığa ihtiyacı vardır.
]]>
Tohum Ekimi https://www.tohum.gen.tr/tohum-ekimi.html Sun, 30 Sep 2018 14:07:37 +0000 Tohum Ekimi; Son yıllarda organik gıdaya, apartmanlarda hobi bahçelerine, bahçeli evlere veya köylere rağbet artmıştır. Bir çok kişi bu işin tarımını yapmasa bile ekmeye dikmeye, merak duymaktadır. Tarım alanında ise devlet Tohum Ekimi; Son yıllarda organik gıdaya, apartmanlarda hobi bahçelerine, bahçeli evlere veya köylere rağbet artmıştır. Bir çok kişi bu işin tarımını yapmasa bile ekmeye dikmeye, merak duymaktadır. Tarım alanında ise devlet  desteği kişileri tarıma teşvik etmektedir. Tohum bu ekim- dikimin ilk aşamasıdır denilebilir. Tohum embriyo,  besin dokusu  ve kabuktan oluşur. Tohumun dış kısmı sert bir yapıdadır. Bu sayede tohum olumsuz etkilerden korunmuş  olur. Tohum genellikle kilo ile  veya küçük paketlerde satılır. Tohumun bir çok çeşidi vardır. Bunlar: Çim tohumu, sebze tohumu, meyve tohumu, çiçek tohumu ve bitki tohumudur. Her tohum çeşidinin  farklı ekimi vardır. Örneğin ; bir tarla bitkisiyle, çiçek tohumunun ekimi ve yetiştirilmesi aynı değildir. Tohumlar bahçe, teras, ev, balkon gibi ortamlarda da ekilebilir.

Tohumlar Nasıl Ekilir

Çim tohumu: iyi yetişmesi için 2-4 cm toprak altına ekilmesi gerekir. Piyasada yüksek kalite çim tohumu satılmaktadır.Toprak zararlı ot ve haşereden temiz ise gübre ve besin ile çim daha sağlıklı bir hale gelebilir. Tohum ekildikten hemen sonra sulanmalıdır. (Aslında hangi ekim veya dikim olsa da hayat suyu verilmektedir.) Çim tohumu nemi sevdiği bir kaç hafta devamlı sulanmalıdır ve sulama günün ilk saatlerinde veya akşam serinde yapılmalıdır. Tohum ekiminde, tohumun kalitesi,  toprağın kalınlığı, toprağın üzerine atılması, toprağın temiz olması,  düzenli sulama önemlidir. Bitkiler filizlenene kadar toprak nemli olmalıdır.

Bitki tohumları: Bu tohumların başında ayçiçeği, kanola ,mısır özü tohumu,  keten tohumu, soya tohumu sayılabilir Çünkü bu tohumlar gıda ve kimya sanayisinde kullanılabilen, tohum olarak işlenen bitkilerdendir. Genellikle geniş tarım alanlarına ekilirler. 

Meyve-sebze tohumları :Sebze ekimi, gevşek ve humuslu karışık toprağa gübre takviyesi yapılırsa ideal olacaktır. Tarlalarda  bahar ayında sürülme sonrası tohum atılarak ekim yapılabilir. Bahar yağmurları ve nemi tohumların  büyümesini hızlandıracaktır. Meyve tohumları genelde tek tek küçük saksı tepsilerde büyütülür.Uygun havalarda, (bazen üzeri naylonla örtülerek) fide haline gelen (çitil) dikilir. Sulanır. (soğanın küt kısım toprağa gömülür, maydanoz gevşek toprağa serpilir, üstü naylonla örtülür)

Çiçek Tohumları: Çeşitli çiçek tohumları  vardır. Soğanlı, yumrulu, ince dal köklü vs. Çiçekler genellikle  bahar ayında ekilir. Toprağın karışık ve besin takviyesi yapılmış toprak olması önemlidir. Bitkinin önceden filizlendirilmiş olması gerekir. Ekim sonuna kadar bahçede açmaya devam eden bitkiler kuruyunca, tohumlanır. Bu tohumlarla çiçek üretimi devam ettirilebilir. Bitkiden alınan dal suda bekletilerek köklendirilebilir ve dikilebilir.
]]>
Beyaz Soğan Tohumu https://www.tohum.gen.tr/beyaz-sogan-tohumu.html Mon, 01 Oct 2018 04:16:55 +0000 Beyaz soğan tohumu, Soğan, bütün dünyada olduğu gibi, tüketicilerin gelir düzeyine bağlı olmaksızın her evin mutfağının vazgeçilmez sebzesidir. Bilinen klasik soğanın yanı sıra beyaz ve kırmızı soğanda sofralarda ve pi Beyaz soğan tohumu, Soğan, bütün dünyada olduğu gibi, tüketicilerin gelir düzeyine bağlı olmaksızın her evin mutfağının vazgeçilmez sebzesidir. Bilinen klasik soğanın yanı sıra beyaz ve kırmızı soğanda sofralarda ve piyasada yerini belirlemiş durumdadır. Bu nedenle ülkemizde ve dünyada beyaz soğan tohumu kullanılarak beyaz soğan yetiştirilmektedir. Yemeklere lezzet ve tat vermesi bakımından vazgeçilemeyen bir sebzedir. Beyaz soğan tohumu genel olarak iki yıllık bir bitkidir. Beyaz soğan tohumu ekiminden önce, bir avuç kadar numunelik tohum alınarak, çimlendirme deneyi yapılmalı, sağlam oldukları kesin şekilde anlaşıldıktan sonra ekimine başlanmalıdır. Tohumun kuvvetli, toprağın iyi hazırlanmış, iklim şartlarının da soğan yetiştiriciliğine son derece elverişli bulunması gerekir. Aksi halde beyaz soğan tohumundan elde edilen verim düşük olacaktır.
 • Beyaz soğan tohumu çimlendirme, Soğan tohumu ekim derinliği uygun şekilde yapılmalıdır. Ne çok derin nede çok yüzeyde olmalıdır. Beyaz soğan tohumunu ekmeden 1 gün önce hafif ıslatabilir yada nemli bir bez içerisinde bekletebilirsiniz. Yapılan bu işlem daha hızlı sonuç almanızı sağlayacaktır.  Beyaz soğan tohumunu toprağa ekin ve yüzeyini aynı toprakla çok olmayacak şekilde kapatınız. Toprağı nemlendirdikten sonra bir naylon yardımı ile kapatınız. Ara ara naylonu açarak beyaz soğan tohumu çimlenmesi başlayıncaya kadar sulayınız. Tahmini tohumlarının çimlenmesi 6-10  gün arasındadır. Soğan tohumları fide şekline geldiğinde yaklaşık 4-5 cm şeklinde olduğunda bahçenize veya daha büyük bir saksıya aktarabilirsiniz.
 • Beyaz soğan tohumu için arazi koşulları, Arazi, tekrarlı olarak pullukla sürülüp yabancı otlardan temizlenir. Düzeltilmesi de yapıldıktan sonra 120-150 santim eninde 5-10 metre uzunluğunda tahtalara bölünür. Bu tahtalar ekilecek olan beyaz soğan tohumu miktarına göre ayarlanmalıdır. 
 • Beyaz soğan tohumu sulama, Toprağın durumuna, iklim şartlarına ve yağışa göre beyaz soğan tohumu yetiştirirken sulamaya dikkat etmek gerekir. Uygun belirli aralıklarla beyaz soğan tohumunu sulamanız daha kaliteli ve bereketli ürün almanızı sağlayacaktır.
 • Beyaz soğan tohumu hasadı, Tahtalardan örnekler alınarak yumruların iriliği kontrol edilir. Su verilmediğinden zorunlu bir sararma ve kuruma başlar. Bu zamansız kurumalar, yaz sıcaklarının etkisi ile daha da hızlanırken, toprak içindeki küçük soğan yumruları iyice dolgun ve sert bir durum kazanırlar. Yapraklar tamamen kuruyunca çapa gibi aletlerin yardımı ile elle yumrular toprak yüzüne çıkarılırlar. Birkaç günde böylece bırakılarak daha da kurumaları sağlanır. Tohum ekiminden bir müddet sonra beyaz soğan tohumu hasat edilir. Hasat zamanı, yaprakların sararmasından anlaşılır. Hasat, kuru havada yapılır ve toplanan beyaz soğanlar bir kaç gün kurutularak uygun şartlarda depolanıp,pazarlanabilir.
]]>
Epona Arpa Tohumu https://www.tohum.gen.tr/epona-arpa-tohumu.html Mon, 01 Oct 2018 06:34:20 +0000 Epona arpa tohumu, oldukça dayanıklı yapısı nedeniyle ülkemizde en fazla tercih edilen arpa türlerindendir. Malt ve yem olarak kullanılan başlıca bilinen arpa çeşitleri arasında Epona, Ramata, Manava ve Slodoran yer almaktadı Epona arpa tohumu, oldukça dayanıklı yapısı nedeniyle ülkemizde en fazla tercih edilen arpa türlerindendir. Malt ve yem olarak kullanılan başlıca bilinen arpa çeşitleri arasında Epona, Ramata, Manava ve Slodoran yer almaktadır. Epona arpa tohumu diğerlerinden farklı olarak kışlık üretime uygundur. Soğuk ve kurak havalara karşı büyük direnç gösterebilen bu ürün buğdaygiller arasında yer alan en önemli ekonomik ve kültür bitkilerinin başında gelmektedir. Hektolitresi oldukça yüksek olan arpa protein bakımından zengin mineraller içerir. Hayvanların sağlıklı beslenmesine katkı sağlayan bu besin küçük ve büyük baş hayvan yetiştiriciliğinde sıkça tercih edilir. Ülkemizde 19 bin yıldan beri kullanılan arpa yetiştiriciliği dünyada ilk sıralarda yer alır.

Epona Arpa Tohumu Morfolojik ve Tarımsal Özellikleri Nelerdir

Başak yapısı gereği uzun kılçıklara sahip olan Epona arpa tohumu yetiştirilirken kuşların zarar verme oranı oldukça düşüktür. Kılçıklı yapısı kuşların üzerinde konarak hasar yapmasını önler. Hem orta hem de uzun boylu olarak yetiştirilebilen bu tohumlar eğik durdukları için başakları kolayca kırılmaz. Dayanıklı yapısı ile rüzgara ve soğuk havalar karşısında direnç gösterir. Orta irilikte daneleri olan bu arpa tohumlarının rengi açık sarıdır. Homojen yapıdadır ve her türlü toprakta kolayca yetişebilir. Başakları 6 sıralı olan bu tohumlar taban ve kıraç alanlarda bile rahatlıkla yetişebilir. Toprak seçiciliği bulunmayan bu tohumundan yüksek verim elde edilebilir. Az tohum kapasitesine rağmen verimi fazladır. Kışları alternatif bir ürün olarak kullanılan Epona arpa tohumunun eşit kardeşlenme payına sahiptir.

Epona Arpa Tohumu Patolojik ve Kalite Özellikleri Nelerdir

Olgunlaşma süresi yaklaşık 270 gün süren Epona arpa tohumu eğimli yapısı gereği yatmaya dayanıklıdır. Bin dane ağırlığı 40-42gr olan bu tohumun başak ve sapları sert rüzgarlarda ya da olumsuz hava koşullarında kırılmaz. Sert yapısı ile tüm darbelere karşısında kendini koruyabilen Epone arpa tohumunun tercih edilmesindeki bir diğer neden ise çeşitli hastalıklara karşı savunmasının yüksek olmasıdır. Arpa yapraklarında leke oluşumu, arpa yapraklarındaki çizgi hastalığı adı verilen H. Gramineum, sarı pas ve kahverengi pas hastalıklarına yakalanma oranı oldukça düşüktür. İçerdiği mineral ve protein oranı bakımından zengin bir besin olan bu arpa tohumu insan ve hayvan sağlığı açısından oldukça idealdir. Hayvan yeminde kullanılan bu ürün hayvanların hasta olmalarını engeller. Yem kalitesinin yüksek olması nedeniyle hayvanların ıslah edilmesini sağlar. Hayvanlardan elde edilen et ve süt gibi besinlerin protein bakımından daha zengin olmasına neden olduğu için insan sağlığı açısından da büyük önemi vardır.

]]>
Ryegrass Tohumu https://www.tohum.gen.tr/ryegrass-tohumu.html Mon, 01 Oct 2018 14:29:10 +0000 Ryegrass tohumu, tek yıllık bir yem bitkisidir ve yüksek verimlidir. Kurak arazilerde 2-3 biçim, sulak arazilerde 5-6 biçim yapılabilir. Dekara ekilebilen ryegrass tohumu 5 kg dir. Ryegrass yem bitkisi ekilen arazilerde dekar başın Ryegrass tohumu, tek yıllık bir yem bitkisidir ve yüksek verimlidir. Kurak arazilerde 2-3 biçim, sulak arazilerde 5-6 biçim yapılabilir. Dekara ekilebilen ryegrass tohumu 5 kg dir. Ryegrass yem bitkisi ekilen arazilerde dekar başına 10-15 tona kadar yeşil ot üretimi alınır. Dekar başına 2 ile 4 ton arasında kuru ot hasadı yapılabilir. Yoncadan daha yüksek besin içerdiği için çok daha değerli bir yemdir. 

Ryegrass tohumu ekimi: Ryegrass tohumu erkenci ilkbahar ve erkenci sonbaharda ekimi yapılan bir bitkidir. Çok yüksek verim alınabilen ryegrass tohumu ekim yapılan tarlanın dekar başına 5 kg  ekilir. Bu miktardan dekar başına alınan verim 10-15 ton yeşil ottur.

Ryegrass Kullanım alanları 

Ryegrass kaba yem olarak bir çok hayvan için kullanılır. İnek, manda, koyun, keçi ve atlarda kullanıldığı gibi tavukçulukta da kullanılmaktadır. Büyükbaş ve küçükbaş hayvanlarda yüksek süt ve besi sağlar. Süt yemi, besi yemi ve mısır slajı tükeminde büyük bir tasarruf sağlar. Yarış atlarında da kullanılarak yüksek performans artışı sağlar. Hayvanlar için doğal bir dopingdir. Hayvanlarda sağladığı besi ve kondüsyon artışı ile yem bitkisi olarak önemli bir yeri vardır. Yem tüketiminde en azından %50 tasarruf sağlar. Yemde tasarruf ile birlikte hayvanların döl tutma, tırnak ve ayak sağlığı ile meme iltihabı konularında olumlu yönde etkileri vardır. Karlı olması sebebiyle de Avrupa'da en çok ekilen yem bitkilerinden biridir. Tohum fiyatları her çiftçiye pahalı gelmeyecek rakamlarda satılmaktadır. Özellikle ülkemizde hayvancılıkta yem bulma sorunu nedeniyle daha da değerli bir üründür. Yurdumuzda büyük bir kaba yem açığı baş gösterdiği için kısa vadede yem sorununa çözüm haline gelmektedir. Yüksek besin değerlerini diğer yemler ile karşılaştıralım; 
 • Yonca enerji, 685, ham protein 168
 • Ryegrasa enerji 900, ham protein 192
 • Mısır enerji 904, ham protein 88     
Yukarıdaki bilgiler ışığında süt alımı yapan firmalar ryegrass ile beslenen inek, koyun ve keçilerin sütünü tercih edip ona göre fazladan prim ödemektedirler. Çünkü bu yem ile beslenen inek, koyun ve keçilerin sütü yağ ve protein bakımından diğer yemlerle beslenen hayvanlara göre daha fazladır. Tavukçulukta da kullanılabilen ryegrass salma tavukçulukta ana yem, yeşil yemdir. Yüksek besin ihtiva eden ürün yumurtlamayan tavukları yumurtlatmaktadır ve tavukların yumurta büyüklüğünü arttırmaktadır. Bu ürünü kullanan tavukçular yumurtaların büyümesi ile birlikte yumurta sarısının büyüklüğü ve renginin de değiştiğini gözlemlemektedir. Ayrıca bu yem ile tavuklar daha sağlıklı beslenmektedir.

]]>
Organik Tohum https://www.tohum.gen.tr/organik-tohum.html Mon, 01 Oct 2018 19:28:09 +0000 Organik tohum, genetik anlamda yapısında değişiklik yapılmayan döllenmiş hücre çekirdeği içinde bulunan DNA dizilimine dışarıdan müdahalesi bulunmamış olan hiç bir şekilde müdahale görmemiş kendi biyolojik formu
Organik tohum, genetik anlamda yapısında değişiklik yapılmayan döllenmiş hücre çekirdeği içinde bulunan DNA dizilimine dışarıdan müdahalesi bulunmamış olan hiç bir şekilde müdahale görmemiş kendi biyolojik formunda olan tohumdur. Organik tohumlar kimyasal ilaç kullanılmamış ve genetiği ile oynanmamış olan bitkiden alınmalıdır. Organik tohumlar insan sağlığı ile oynamayan çevreye ve sağlığa duyarlı olarak güvenli tarımsal yöntemler ile toplanmış bitkilerden alınırlar. Organik tohumlar daha sağlıklıdır ve organik koşullar altında yetiştirilen bitkiler için verimlilik artırırlar. Geleneksel tohumlara göre daha üstündürler. Çünkü içinde yetiştirildikleri organik ve doğal siteme adapte olmayı başarabilmişlerdir. Bu nedenlerle organik tohum kullanmak her zaman için verimli ve karlı bir seçim olacaktır. 

Neden Organik Tohumlar Tercih Edilmelidir

Organik tohumlar her yıl sistemli olarak ürün veren tohumlardır. Bir kez tohum alınması nesilden nesile ulaşmasına yeterli olacaktırç. Yani bu tohumlar uzun yıllar boyunca tüketicilere aktarılan yöre ekolojisine uygun olarak yetiştirilen toprağa iyi adapte olmuş tohumlardır. Organik tohumlar toprağa ve tarıma zararlı olan enfeksiyon ve böceklere karşı daha dayanıklıdırlar. Zararlı yabani otlara, iklim değişikliğine ve çevrede değişikliğe sebep olacak etkenlere karşı daha fazla tedbirlidir.  Organik tohumlar daha güçlü olarak yetişmektedirler. Bu tohumlar daha az besin kabul ederek daha verimli olarak  yetişmeye devam ederler. Geleneksel tohumlardan farklı olarak bitkilerde daha çok çiçek açmasını bitkilerin daha güzel görünmesini ve besin değerlerinin yükselmesini sağlarlar. Geleneksel tohum ile yetiştirilen bitkiler gübrenin bozulmasına, yeraltı sularının kirlenmesine ve erozyona sebep olurlar. 

Organik tohum kullanımında bitkilerin tohumdan gelişmeleri fazlaca zaman almaktadır. Bu da zararlı böcek ve hastalıkların temizliğinde uzunca bir zaman olduğunu göstermektedir. Geleneksel  yöntemde ise fazla zaman olmadığı için bu gibi hastalık ve zararlar için kimyasal ilaçlar ve kimyasal maddeler kullanılmaktadır. Yani organik tohumlar kullanılarak Bu tarz kimyasal madde ve ilaçların kullanımı azaltılarak insan sağlığı ve ekolojik düzen açısından zararlar ve çevre kirliliğinin önüne geçilmiş olur.Organik tohum kullanılmasının bir diğer faydası da ek maddelerin kullanım ihtiyacını azaltıyor olmasıdır. Mesela fosil yakıtlara pek fazla ihtiyaç kalmaz. hem üretim hem de nakliye aşamasında fosil yakıtlar daha az kullanılmış olur. Bu durumda eko sistemdeki biyolojik çeşitliliğin artmasını sağlar.

Geleneksel tohumlara değil de organik tohumların üretimin artırılması organik tarımın geleceğine katkı sağlar.Ucuza gelen tohumlar almak maliyet açısından güzel gelebilir fakat bu tür tohumlar zehirli ve sağlıksız maddeler içerebilirler. Eğer organik tarım yapmak gibi bir amaç varsa en başından organik tohum tercih edilmelidir. Ne kadar çok insan organik tohum satın alırsa talebi de o kadar artıracağından organik tarımı destekler. 
]]>
Kavun Tohumu https://www.tohum.gen.tr/kavun-tohumu.html Tue, 02 Oct 2018 07:16:52 +0000 Kavun Tohumu; kabakgillerden sürüngen gövdeli bir bitkidir. Kavun tohumu, bu bitkinin meyvesi iridir. Kavun tohumunun, olgunlaşmamış meyvesine kelek denilmektedir. Kavun tohumunun, ollgunlaşmış hali meyve olarak tüketilmektedir. Kav Kavun Tohumu; kabakgillerden sürüngen gövdeli bir bitkidir. Kavun tohumu, bu bitkinin meyvesi iridir. Kavun tohumunun, olgunlaşmamış meyvesine kelek denilmektedir. Kavun tohumunun, ollgunlaşmış hali meyve olarak tüketilmektedir. Kavun tohumunun, sürüngen gövdesi metrelerce uzamaktadır. Kavun tohumunun, yaprakları yürek şeklindedir. Kavun tohumunun, biri evcikli biri eşeyli olan yaprakların koltukaltında çıkmaktadır. Kavun tohumu, meyvesi kabuklu, etli, sulu ve bol çekirdeklidir. Kavun tohumunun, anayurdu Orta Asya, İran ve Anadolu'dur. Kavun tohumunun, Türkiye'de yetişen türleri Hasanbey, Topatan, Van kavunu, Kızılırmak, Altınbaşak, Kırkağaç, Ankara kavunudur. Kavun tohumunun, pek çok yerli ve yabancı hibrit çeşitleri bulunmaktadır. 

Kavunun Faydaları;

Sindirim sistemine faydalıdır. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Kanseri önleyici etkisi vardır. Kalp damar hastalıklarına iyi gelir. Stresle mücadele etmemize yardımcı olur. Göz sağlığını korur. Diyabetik nefropati önlemektedir. Akciğere iyi gelir. Adet sorunlarını giderir. Kilo vermeyi kolaylaştırır. Sinirleri yatıştırır. Sigara bırakmada yardımcıdır. Kadınlarda üreme kapasitesini artırır. Diş ağrılarını giderir. Cilt ve saç sağlığına iyi gelir. Egzamaları giderir. Saç dökülmesini engeller, saçların gür ve sağlıklı olmasını sağlar.

Kavunun İçeriği;

Kavunun içerisinde A vitamini, B vitamini, C vitaminleri bulunmaktadır. B vitamini Kompleksi içerir. B1 vitamini, B3 vitamini B5, vitamini ve B6 vitaminleri içermektedir. E vitamini ve K vitaminlerinide bulundurur. Sodyum, potasyum, magnezyum, bakır, Alfa Beta karotenleri ve demir bakımından zengindir.

Kavun Tohumu Çeşitleri;

Sarı Dilim Kavun Tohumları; Çabuk gelişen kavun cinsidir. Sarı dilimin ekiminden 70 ile 80 gün sonra hasat yapılabilmektedir. Meyve ağırlığı tane olarak 4 ile 6 kilogram arasındadır. Sarı dilim kavun tohumu sulak araziler için en uygun kavun cinsidir.

Siyah Dilim Kavun Tohumları; Kavun cinsleri arasında en dayanıklı olan kavun cinsidir. Ekim ve hasadı geç yaparsanız dayanma süresi 12 aya kadar artabilmektedir. Sulu ve kır araziler için uygundur. Kır arazilerde dayanma süresi biraz daha fazladır.

Balıkesir Altınbaş Kavun Tohumları; Görsel olarak albenisi yüksek olan Balıkesir Altınbaş kavunu çok renkli bir kavun çeşididir. Balıkesir Altınbaş lezzet ve dayanıklılık açısından oldukça ideal bir kanundur.

Kırkağaç Altınbaş Kavun Tohumları; Manisa Kırkağaç yöresinde yetişmektedir. Tadıyla, rengiyle ve lezzeti ile meşhur olan bir kavun dur. Sulu ve kır arazilerde yetişmek için elverişlidir.

Hasan Bey Kavun Tohumları; Kış için en dayanıklı kabul cinsidir. Hasanbey kavunu sulu ve oldukça etli ve lezzetlidir.

Kırkağaç Dalaman Kavun Tohumları; Sulu arazilerde verimli olan bu kavun cinsi erken hasat edilir. Kırkağaç Dalaman'ın ürün hasadı dekar başına 4 ile 5 ton arasındadır. Kırkağaç Dalaman kavununun dayanma süresi uzun olmadığından kısa sürede tüketilmesi gerekir. İyi günler.
]]>
Şakayık Çiçeği Tohumu https://www.tohum.gen.tr/sakayik-cicegi-tohumu.html Tue, 02 Oct 2018 18:21:58 +0000 Şakayık Çiçeği tohumu, botanik adıyla paeonia olarak bilinir. Yaprakları 15-25 cm uzunluğunda tüysü şeklindedir. Doğal olarak yaşayan türleri tek katlı çiçeklere sahiptir. Katmerli olanlar ıslah çalışmalarıyla elde edilmi Şakayık Çiçeği tohumu, botanik adıyla paeonia olarak bilinir. Yaprakları 15-25 cm uzunluğunda tüysü şeklindedir. Doğal olarak yaşayan türleri tek katlı çiçeklere sahiptir. Katmerli olanlar ıslah çalışmalarıyla elde edilmişlerdir. Çiçeklenme zamanları mayıs-haziran aylarına denk gelir. Güneşi seven bu çiçekler besin açısından zengin, derin ve kireçli topraklarda yetişirler. Her 2-3 yılda bir şubat ayında yanmış çiftlik gübresiyle gübrelenmelidir.
Güzel çiçekli süs bitkileri olan bu tohumların kesme çiçek olarak kullanılan çeşitleri de bulunur. Çiçeklerinin güzelliğinden dolayı bordür bitki olarak kullanılırlar.

Şakayık çiçek tohumunun uzun ömürlü otsu veya yeşil çalı şeklinde bir çok türü vardır. Otsu çeşitleri Asya, Avrupa ve Kuzey Amerika'da yaşarken çalı şeklinde olanlar Çin'de doğal bir şekilde yetişir ve yaşarlar. Türlerinden biri olan odunsu şakayık; yaprakları büyükçe, hep yeşil, meyveleri keseli olarak bulunur. Çiçekleri kokuludur ve yemeye uygundur. Çiçekleri düz veya katmerli olabilir ve genellikle bu çiçekler mayıs-haziran aylarında açarlar. Rüzgara ve soğuğa karşı dirençli olan bu bitki türü sıcak ve ılıman iklimlerde yetişir. Orman gülü türü ise içeriye doğru girintileri olan oval yapraklara sahiptir. Çiçekleri genellikle nisan-haziran aylarında açar. Derin ve humusça zengin olan topraklarda daha iyi yetişirler. Serin, ılıman iklimlerde yetişmeye uygundur. Suyu çok severler. Bunlar bazı Şakayık çiçeği türlerine örnek olarak verilebilir.
   
Şakayık Çiçeği Tohumu Üretimi

Tohum, ayırma ve kalem aşısı ile üretimi yapılmaktadır. Tohumla üretim; tek kat çiçekli olanların üretilmesi için kullanılır. Ancak dezavantajı bu yöntemle üretilen bitkilerin büyümeleri yavaştır. Tohumlar olgunlaştıktan hemen sonra toplanır ve bir sonraki ilkbahara kadar katlamaya tabi tutulur. Aşı ile üretim; hibit çeşitlerinin çoğalması için kullanılır. Ana şakayık çiçeğinden 4 cm uzunluğunda parça alınır. Ancak kalem üzerindeki gözün sürgün gözü olmasına ayrıca dikkat edilmelidir. Aşılama için ağustos-ekim ya da aralık-mart ayları uygundur. Diğer yöntemde ise tohumlar toplanır toplanmaz soğuk yastık ya da saksılara ekilir. Ekilecek tohumlar birkaç yıllık ise yumuşatmak için suda bekletilir. İlk kökler ekimde görülürken ikinci yılında sürgünler görülür.

 
]]>
Enginar Tohumu https://www.tohum.gen.tr/enginar-tohumu.html Wed, 03 Oct 2018 04:00:37 +0000 Enginar tohumu, Enginar, ilk olarak Etiyopya'da yetiştirilen bitki daha sonra Mısır üzerinden Avrupa kıtasında yaygınlaşmıştır. Bitkinin yaprakları Antik Yunan ve Roma imparatorluğunda sindirime yardımcı olması için tüketilm Enginar tohumu, Enginar, ilk olarak Etiyopya'da yetiştirilen bitki daha sonra Mısır üzerinden Avrupa kıtasında yaygınlaşmıştır. Bitkinin yaprakları Antik Yunan ve Roma imparatorluğunda sindirime yardımcı olması için tüketilmiştir. Enginar tohumları iri olup gramında 20-25 adet tohum bulundurmaktadır. Enginar tohumunun 1000 tane ağırlığı yaklaşık 75 gramdır. Tohumları siyah, gri ve alaca çizgili olmaktadır. Çimlenme yeteneklerini  6 ile 10 yıl arası muhafaza edilebilir. Enginar tohumlarının çimlenme süresi iki yıldır. Çimlenme sıcaklığı ise 20-30 derece arasındadır. Enginar tohumları karanlıkta çimlenir.

Enginar Tohumu Yetiştirmek: Alınan tohumlar bir gün önceden ılık suda bekletilir.Suda tutulan Enginar tohumu derin viyole, çimlendirme poşetlerine veya kağıt bardaklarına bırakılıp içine, torf bardağı konularak tohumu 2 cm derinliğe ekilir. Daha sonra kapları sulandırarak karanlıkta çimlenmeye bırakılır. Tohumlar çimlenip toprak yüzeyine çıkınca tohum kabı mutlaka güneş alan bir yere bırakılır. Fideler 15-20 cm boyuna gelince ekime uygun olur.

Enginar Tohumu Sulama: Enginar, hasat dönemine kadar kurak havalarda haftada bir defa su verilir. Hasat zamanından sonra bir defada su verilir, daha sonra tohuma hiç su verilmez. Bitkinin yaprakları sararıp kuruyacak hale gelir. Bitki bu süre zarfından sonra uykuya geçer. Bu enginar için normal bir süreçtir. Enginar bitkisi Sonbaharda yağmurlarla birlikte uyanarak tekrar sürgün verecektir. Ülkemizde Ege ve Akdeniz bölgelerinde kış ılıman geçtiğinden dolayı uygun ortam sağlanmaktadır. İlkbahar döneminde oluşan kurak ve sıcak havalarda konservecilik çeşitlerinde başlarının küçük kalmasına, gevrekliliğinin azalmasına, acılaşmasına hata liflenmeye sebep olur. Artan sıcaklıkta ise hemen çiçeklenmeye başlayarak veriminde düşme yaşanır. 

Enginar Tohumu Gübreleme: Sonbaharda bitkinin kökünü yanmış çiftlik gübresi ile gübrelenir. Organik ve mineral gübre ile gübrelenir.Enginar tohumu için toprağın Ph dengesi 6.0-6,5 olmalıdır. Ayrıca; toprağın %2'sinde civa olması gereklidir.

Enginar Üretme: Sonbahar ve İlkbahar döneminde anadan ayrılan sürgünler, başka yerlere dikilerek çoğalması sağlanır.

Enginarın Faydaları:
 • Enginar yaprakları sindirime yardımcıdır.
 • Karaciğeri temizler, Vitamin ve mineral bakımından zengindir .
 • Enginar yaprağı Avrupa tıbbında sağlık açısında safra akışını uyarmak ve böbrekleri çalıştırmak bununla birlikte idrar sökücü olarak kullanılmaktadır.
 • Demir bakımından zengin olan besinler arasında yerini almaktadır. Günlük demir ihtiyacının %9'unu karşılamaktadır.
 • Mide ekşimesi, Bağırsak spazmlarını azaltır. Bununla birlikte kusma, şişkinlik, bulantı gibi sindirime bağlı sorunlarda önemli rol oynar.

]]>
Dekalp Mısır Tohumu Çeşitleri https://www.tohum.gen.tr/dekalp-misir-tohumu-cesitleri.html Wed, 03 Oct 2018 22:11:45 +0000 Dekalp mısır tohumu çeşitleri, mısır tohumunun bir çok çeşidi bulunmaktadır. Dekalp markası adı altında bulunan mısır tohumu çeşitlerinden bir kaç tanesini sayabiliriz. Bunlardan bazılarını, silajlık mısır tohumu, ana Dekalp mısır tohumu çeşitleri, mısır tohumunun bir çok çeşidi bulunmaktadır. Dekalp markası adı altında bulunan mısır tohumu çeşitlerinden bir kaç tanesini sayabiliriz. Bunlardan bazılarını, silajlık mısır tohumu, ana ürün mısır tohumu, 2. ürün mısır tohumu, ana ürün tr, adı altında toplamak mümkündür. 

Dekalp mısır tohumu çeşitleri nelerdir

C955: Silajlık bir mısır tohumudur ve strese son derece yardımcıdır. Bu mısır tohumu, değişken havaya ve toprak yapısına ve de susuzluğa duyarlı olabilmektedir. Mısır tohumunun hasadında, tohumu yeşil tutmak, bir hafta önceden suyu kesmemek ve hasat zamanını geçirerek kurutmamak, hasadı susuz bırakmamak, verimli olmasında çok faydalı olmaktadır. Bu ürünün yerleştirme alanları, Marmara, Karadeniz, Akdeniz ve Egedir. 124 gün içerisinde hasat gerçekleşir. Hayvan yemi olarak kullanılmaktadır. Kök ve gövde yapısı çok güçlüdür. Enine 14-16 cm, boyuna ise 42-45 cm arasında koçan sıra sayısı değişim göstermektedir. Bitki boyu oldukça uzundur.

DKC6590: Rutubet oranını çok hızlı üzerinden atar. Bu özelliği sayesinde 2. ürün olarak ve ara ürün olarak tercih edilmektedir. Koçan oranı bakımından oldukça yüksek çeşitler arasındadır. Su tutma kapasitesi yüksek olduğundan, suyu sevmesi de olağandır. Orta ve ağır derecede topraklarda çokça performans gösterebilmektedir. Marmara, Akdeniz, Karadeniz, Ege bölgelerinde yetiştirilmektedir. 114 gün içerisinde oluşmaktadır. kullanım alanı dane olarak görülür. Hasatta yeşil kalma olasılığı çok yüksektir. Stres koşullarına toleransı, sıcak stresine toleransı,yatmaya toleransı, kök hastalıklarına toleransı ve yaprak hastalık toleransı çok yüksektir.

DKC6630: Sıcak stresine ve kök hastalıklarına stresi bakımından çok toleranslı bir bitki tohumudur. her tip toprak çeşidinde üretimi sağlanabilmektedir. Marmara, Ege, Akdeniz, Karadeniz bölgelerinde yetiştirilmektedir. Hasadın olgunlaşması 150 günü bulabilmektedir. Verim yönünden mükemmel bir yere sahiptir. Kullanım alanı dane olarak belirtilmektedir.

DKC6724: Bu mısır tohumuda toprak seçmeyi gerektirmeden her toprakta rahatlıkla ekilebilmektedir. Dane olarak kullanılmaktadır. Yaprak hastalık toleransı, kök hastalık toleransı, yatmaya toleransı, stres koşullarına karşı toleransı oldukça gelişmiştir ve yüksek seviyededir. 150-155 gün içerisinde olgunluğa erişmektedir. Ana ürün mısır tohumu olarak görülmektedir.

DKC6315: Olum grupları arasında en verimli çeşide sahip olan bu mısır tohumu, serin bölgelerde 2. ürün olarak ekilmesi önerilmektedir.
Sadece Karadeniz bölgesinde ana ürün olarak yetiştirilmektedir. 2. ürün olarak ise, Marmara, Ege ve Akdeniz bölgelerinde yetiştirildiği görülmektedir. Dane olarak kullanılmaktadır. Sıcak bölgelerde 135 gün, serin bölgelerde ise 150 gün hasat olgunluğuna ulaşmaktadır. Verim stabilitesi yönünden oldukça iyi durumdadır.

DKC6442: Ara ürün olarak üretilmektedir. Silajda kalite değerlerine önem verilir. İşletme ve yetiştiriciler için yüksek verimlilik gösteren mısır tohumu çeşididir. Karadeniz ve Akdeniz bölgelerinde ana ürün olarak yetiştirilmektedir. Marmara, Akdeniz, Ege, Karadeniz bölgelerinde ise, 2. ürün olarak yetiştirilebilmektedir. Silaj olarak kullanılmaktadır. 100 gün içerisinde hasat edilebilmektedir. Bitki boyu uzundur ve koçan sıra sayısı, enine 15 cm olarak görülür. Kök hastalıklarına, yatmaya, sıcak stresine, stres koşullarına karşı toleransı oldukça yüksektir. Silaj kalite yönünden bir numaradır.

DKC6751: Bu mısır tohumu çeşidi, gövde ve sağlam kök yapısı, dane kalitesi bakımından çok önemli rol oynamaktadırlar. Yüksek verimlilik göstermektedir. Kök hastalıklarına, yatmaya, sıcak stresine ve stres koşullarına karşı oldukça dayanıklıdır. 
]]>
Hibrit Mısır Tohumu https://www.tohum.gen.tr/hibrit-misir-tohumu.html Thu, 04 Oct 2018 00:20:50 +0000 Hibrit Mısır Tohumu, mısırın melez tohumlarına verilen isimdir. İki ayrı mısır bitkisine ait akraba konumunda olan iki doğal bitki kümesinin birbiriyle çaprazlanması sonucunda elde edilen ilk nesil mısırdır. Hibrit mısır to Hibrit Mısır Tohumu, mısırın melez tohumlarına verilen isimdir. İki ayrı mısır bitkisine ait akraba konumunda olan iki doğal bitki kümesinin birbiriyle çaprazlanması sonucunda elde edilen ilk nesil mısırdır. Hibrit mısır tohumunun, genleriyle oynanmamıştır. Verimi ve kaliteyi artırmak için yapılmaktadır. Güneşli ve sıcak günlerde hızlı bir büyüme ve gelişme gösterir. 18 santigrat derecenin üzerinde hızlı ve düzenli bir gelişme sağlar. Hibrit mısır tohumunun, uygun gelişme sıcaklığı 24-32 santigrat derecedir. %60 oranında nem istemektedir. Düşük hava neminden olumsuz etkilenmektedir. Toprak seçiciliği yoktur, değişik topraklarda rahatlıkla üretilebilmektedir. En iyi geliştiği toprak organik madde ve bitki besin maddesince zengin havalanması iyi olan derin topraklardır. Aşırı asitli ve aşırı alkali toprakları sevmez. Toprağa ekileceği zaman derinlik 15-20 santimetre olmalıdır. Kök ve sap çürükleri, mısır rastığı, yaprak yanıklığı gibi hastalıklar oluşabilmektedir. Tel kurdu, mısır kurdu, mısır kocan kurdu, yeşil kurt, mısır yaprak biti, kırmızı örümcek, çizgili yaprak kurdu gibi zararlılılarla mücadele etmek gerekmektedir.

Hibrit Mısır Tohumu Çeşitleri

Frida: Hızlı nem kaybetme özelliğine sahiptir. Bundan dolayı da ara ürün, birinci ve ikinci ürünlerde ekişlerine de uygundur. Frida yüksek verimli ve güçlü bitki yapısına sahiptir. Boyu uzun, kök ve gövde yapısı güçlü olduğu için yatmaya karşı dayanıklıdır.Toprak seçiciliği yoktur. Sıcağa dayanıklıdır. 

Pasha: Pasha, hibrit mısır tohumu yüksek verimlidir. Besi hayvanları için kaliteli silajlık olarak da kullanılmaktadır. Uzun boyludur. Güçlü kök ve gövde yapısına sahiptir. Yatmaya karşı dayanıklıdır. Olgunlaşma sonrasında nem kaybı hızlıdır. Kuraklık ve sıcağa dayanıklıdır. Toprak seçiciliği yoktur. 

PG 1661: Yüksek verim ve geniş adaptasyon kabiliyetine sahiptir. Bitki boyu uzun, sap ve kök yapısı güçlüdür. Kök ve sap hastalıklarına karşı dayanıklılığı yüksektir. Silaj üretimi için mükemmel bir çeşittir. 

OSSK 596: Tek melez hibrit mısırıdır. nasıldır İç ve Geçit bölgelerinde birinci ürün olarak yetiştirilmektedir. Silajlık olarak çok uygundur. Nişasta ve yem sanayi için kullanılmaktadır. Yüksek verimli bir hibrit mısırdır. Farklı toprak yapılarını rahatlıkla yetiştirilebilir. Kuraklığa ve strese dayanıklıdır. İyi günler.
]]>
Kasımpatı Tohumu https://www.tohum.gen.tr/kasimpati-tohumu.html Thu, 04 Oct 2018 13:04:20 +0000 Kasımpatı Tohumu, Yılda üç defa çoğaltılabilen ve birçok kişinin oldukça severek baktığı bir çiçek türü olan kasımpatı çiçeği, krizantem çiçeği olarak da bilinir ve yaklaşık otuza yakın çeşidi vardır. Sonbahar Kasımpatı Tohumu, Yılda üç defa çoğaltılabilen ve birçok kişinin oldukça severek baktığı bir çiçek türü olan kasımpatı çiçeği, krizantem çiçeği olarak da bilinir ve yaklaşık otuza yakın çeşidi vardır. Sonbahar mevsiminde katmerli ve iri açan sarı, beyaz, pembe ve kırmızı gibi birçok renkte çiçekleri olan kasımpatı çiçeğini bahçelerinizde, balkonlarda da ve teraslarda kasımpatı tohumdan oldukça kolay bir şekilde yetiştirmeniz mümkündür.

Kasımpatı tohumu nasıl yetiştirilir, 

Kasımpatı çiçeklerinin birçoğu tohum vermez. Ancak düz olan türlerinden tohum almak mümkündür. Kasımpatı tohumunu yetiştirmek için çiçek üzerinde olgunlaşan tohumlar alınıp saklanır ve don tehlikesi bittikten sonra ekim zamanı beklenir. Kasımpatı tohumu için ekilecek en uygun zaman ilkbahar ve yaz mevsiminin başlangıcıdır. Bu mevsimlerde ekilecek tohumların toprağa ekilmeden önce bir gün suda bekletilmesi tohumun daha kolay filizlenmesini sağlar. Filizlendirme işlemini hızlandırmak için suda bekletilen tohumları nemli bir pamuğun içerisinde yerleştirerek tohum çatladıktan sonra çıkan filiz zarar görmeden ekmek istediğiniz yere ekebilirsiniz.

Ekim aşaması, çimlenen tohumlar saksıda yetiştirilecek ise saksı toprağı için kullanılacak toprağın yarısından çoğunda elenmiş kırmızı toprak tercih edilebilir. Saksı tercihi ise köklerin çok sıkışmaması için orta büyüklükte ve drenaj deliği olan saksılardan yana kullanılmalıdır. Tohumu saksıya ekerken filizlenen tohumu toprağın yaklaşık 6 mm derinliğini yerleştirilmeli ve üzeri yine aynı toprakla örtülmelidir. Ekim işlemi bittikten sonra püskürtmeli bir şişenin içerisine su ilave edilip toprağı nemlendirin. Daha sonra saksının üzerini streç film ile kapatarak çiçeğin çimlenmesini daha hızlı hale getirebilirsiniz. Tohum çimlenme başladığında streç filmi çıkarın ve toprağın nemini kaybetmemesi için her gün toprağın nemini kontrol ederek püskürtmeli şişe ile toprağı nemlendirebilirsiniz.

Sulama, bol güneşi ve nemli toprakları seven kasımpatı tohumu yaz mevsiminde daha çok suya ihtiyacı olacağı için toprak kurudukça sulama işlemi yapılmalıdır. Kış aylarında ise soğuktan etkilenmemesi için sulama çok az miktarda yapılmalıdır. Sulama işlemi yapılırken sürekli aynı ölçü kullanılmalı ve aynı miktarda sulanmalıdır. Kasımpatı tohumunun yetiştirilmesi için kış mevsiminde oda sıcaklığı 12 derecenin altında olmamasına özen gösterilmelidir.

Gübre, kasımpatının daha gürleşmesi için arada bir sulu kimyasal gübre verilmesinde fayda vardır. Ancak sulu gübrenin tohumların çiçek açma zamanında verilmesi kesilmelidir.

Çiçeklenme zamanı, kasımpatı tohumunun çiçeklenme dönemi sonbahar mevsiminde gerçekleşir. Ancak özel seralarda yetişen tohumlar bu mevsimler dışında da çiçek açmaktadır.

]]>
Tohum Diyeti https://www.tohum.gen.tr/tohum-diyeti.html Fri, 05 Oct 2018 11:21:47 +0000 Tohum Diyeti, Çeşitli tohumlar ile tohum diyeti yapılabilmektedir. Her tohumun kendine özgü özellikleri, sağlığa faydaları ya da zararları mevcuttur. Tohum diyeti yapılmadan önce bunların çok iyi bilinmesi gerekmektedir ki Tohum Diyeti, Çeşitli tohumlar ile tohum diyeti yapılabilmektedir. Her tohumun kendine özgü özellikleri, sağlığa faydaları ya da zararları mevcuttur. Tohum diyeti yapılmadan önce bunların çok iyi bilinmesi gerekmektedir ki sonrasında istenmeyen sonuçlar doğurmasın. Birçok sağlık sorunun tedavisi amacı ile kullanılmasının yanı sıra günümüzde tohum diyeti yapmak amacı ile kullanılan chia tohumunun kökleri Azteklere kadar dayanmaktadır ve Aztekler döneminde bitkinin üretimi çok fazla olmaktadır. Tohum diyeti çeşitleri içerisinde etkisi daha yüksek olan chia tohumu diyeti, diyeti uygulayan kişide tokluk hissi uyandırırken en çok zorlanılan bölge olan göbek bölgesindeki yağların da erimesine katkı sağlamaktadır. 

Chia tohumunun içeriğinde bol miktarda lif ve omega 3 yağ asidi bulunmaktadır ve bu sebeple de kişinin kilo vermesi üzerindeki etkisi büyüktür. Tohumun içeriğindeki lif oranının yüksek olması kişinin sindiriminin daha yavaş olmasını, bu durum ise kişi de uzun süre tokluk hissinin olmasını ve bu sebeple de acıkma hissinin gecikmesini sağlamaktadır. Kişinin acıkmaması demek vücut için gerekli olmayan besinleri almaması ve bu durumda da kilo almaması demektir. 
Tohum diyeti yaparken de diğer diyetlerde olduğu gibi tüketilen besinlerin kalorisini bilmek gerekmektedir. Chia tohumunun 28 gramı 138 kaloridir. Bu sebeple de tohumun yeterince tüketilmesi ve aşırıya kaçmamaya dikkat edilmesi gerekmektedir.

Tohum Diyeti ile Zayıflama

Chia tohum diyeti ile zayıflamanın mümkün olduğu konusunda birbirinden farklı araştırma sonuçları mevcuttur. Ancak tohum diyeti mucizevi bir diyet değildir ve kişiyi bir anda zayıflatma gibi bir gücü bulunmamaktadır. Bir kişinin zayıflayabilmesi için yaktığından daha az kalori alması, yağlı yemeklerden, hazır yiyeceklerden ve işlenmiş gıdalardan uzak durmaya özen göstermesi gerekmektedir. Ayrıca, düzenli olarak spor yapmak da kilo vermeye yardımcı bir diğer önemli etkendir. 

Tohum Diyeti Nasıl Yapılır

Tohum diyetini yaparken yediklerinize özen göstermeniz gerekmektedir. Chia tohumunu yemeklere ve kahvaltılara katarak ya da içeceklere katarak tüketmek mümkündür. Doktorlara göre ise bu tohumu tüketmenin en iyi yolu bir bardak su içerisine tepeleme iki çorba kaşığı eklenip karıştırıldıktan sonra içilmesidir.

Son olarak, Chia tohumu diyet takviyesi olarak kullanılmasının yanı sıra kas gelişimini güçlendirmesinden kalp damar sağlığını korumasına kadar pekçok hastalığın tedavi edilmesi amacı ile kullanılan bir tohum çeşididir. Tohum diyeti amacıyla kullanılmasının yanı sıra bu tohumun bir çok hastalığın tedavisi amacıyla da kullanıldığı bilinmektedir. 
]]>
Silajlık Mısır Tohumu https://www.tohum.gen.tr/silajlik-misir-tohumu.html Sat, 06 Oct 2018 04:16:07 +0000 Silajlık Mısır Tohumu:  Silaj geviş getiren sığır, koyu, keçi gibi besi hayvanların yem ihtiyaçlarını karşılamak amacı ile nem içeren fermente edilmiş yemlere denilmektedir. Silajlık yemlerde en çok yeşil kitle vereb Silajlık Mısır Tohumu:  Silaj geviş getiren sığır, koyu, keçi gibi besi hayvanların yem ihtiyaçlarını karşılamak amacı ile nem içeren fermente edilmiş yemlere denilmektedir. Silajlık yemlerde en çok yeşil kitle verebilen bitki mısırdır. Bu mısırın tohumlarına silajlık mısır tohumu denir. Ülkemizde son yıllarda silaj üretimi amacıyla en çok ege ve Marmara bölgelerinde mısır ekilmeye başlanmış ve yıldan yıla ekim alanları artmıştır. Mısırın hemen hemen her çeşidinden silajlık olarak yararlanılmaktadır. Fakat gövdeleri fazla kalınlaşmayan bol yapraklı mısırların tohumları daha çok tercih edilmektedir. Buna yönelik olarak Sapanca, Arifiye çeşitlerin tohumları silaj için önerilebilir. Günümüzde silajlık mısır tohumlarının hemen hemen hepsinin GDO su değiştirilmiştir. 

Silajlık Mısır Tohumu Aranan Özellikler:
 • Değişken havaya ve toprak yapılarına dayanıklı olması.
 • Koçan dane oranının ve hektolitesinin yüksek olması.
 • Yüksek verim için tohumun bitkisinin uzun boylu olmaları.
 • Tohumun bitkisinin yaprak sayılarının ve yaprak oranlarının fazla olmaları.
 • Bitkide dane bağlayan koçan ağırlığı yüksek olması.
 • Gövdenin fazla kalın olmaması.
Mısır silajının kalitesini hasatın zamanlaması, koçan oranı, parçaların boyu, silonun şekli, dondurma süresi, sıkıştırma derecesi gibi özellikler belirlemektedir. Bu unsurlardan herhangi birinin hatalı olması kaliteyi direk olarak etkilemektedir.
Silajik mısırın depolanacağı yere istiflenme den önce çok kısa parçalanması gerekmektedir. bu sayede meteryal hem iyi sıkışır hemde havasız ortamın daha iyi sağlanmasına yardımcı olur. Parçalanma ne kadar küçük olursa muhafazası o denli kaliteli ve başarılı olmaktadır.

Silajlık Mısır Tohumu Ekimi İçin Toprak Hazırlığı: Tarla arazisi sonbaharda 20-25 santim soklu pullukla sürülür. Ekim yapılmak için ilkbahar beklenir. ilk baharda yabancı otlar ayıklanır, düzgün bir tohum yatağı hazırlanır. Ekimden önce hastalık ve zararlılara karşı ilaçlaması yapılmış tohum temin edilir. 
Silajlık Mısırın Tohumu Ekimi: Ülkemizde ekim için en uygun zaman Nisan-Mayıs arasıdır. Böylece don riski ortadan kalkmış olur. Silajlık mısırda hasatın kolay olabilmesi için, ekimin ekim mibzeriyle yapılması gereklidir. Sıralar arası mesafe 60-80 santim olmalıdır. Dekara atılacak tohum miktarı dane ve çeşit özelliğine göre 4-6 kilo kadardır.  Bir torba mısır tohumunda yaklaşık 50.000 adet mısır tohumu bulunur. Bununla da yaklaşık 6-7 dekar arazinin ekimi yapılabilmektedir.
]]>
Roka Tohumu https://www.tohum.gen.tr/roka-tohumu.html Sat, 06 Oct 2018 07:52:05 +0000 Roka tohumu, Roka,Turpgiller familyasından bir bitkidir. Yaprakları salata olarak yenen acımsı tadı olan bir bitkidir. Türkiye gibi Akdeniz ülkelerinde genellikle salata ve garnitür olarak kullanılır. Ancak bazı ülkelerde yemek ol Roka tohumu, Roka,Turpgiller familyasından bir bitkidir. Yaprakları salata olarak yenen acımsı tadı olan bir bitkidir. Türkiye gibi Akdeniz ülkelerinde genellikle salata ve garnitür olarak kullanılır. Ancak bazı ülkelerde yemek olarak da pişirilir. Birinci yıl yaprakları için sofralık olarak üretilir, düşük sıcaklıklarda kışı geçirdikten sonra ilkbaharda generatif döneme geçer ve tohum oluşturur. Roka bitkisi sebze olarak kabul edilir ve roka tohumundan elde edilir. Roka tohumundan elde edilen bu bitkinin yaprak kısımları tüketilir. Roka tohumların şekli ve rengi lahana grubunda olan sebzelerin tohumlarına benzer. Ancak bu roka tohumları daha küçüktür. Bir gramda 500 civarında tohum bulunur. Çimlenme sürelerini normal koşullarda 4-5 yıl muhafaza ederler. Optimum çimlenme sıcaklığı 20-25 °C’dir. Sıcaklığın 10 °C’nin altına düşmesi halinde tohumların çimlenmesi ve bitki gelişimi yavaşlar. Roka doğrudan tohum ekim yöntemi ile yetiştirilir. Ülkemizin batı ve güney bölgelerinde bütün yıl boyunca  uygun, açık tarla koşullarına tohum ekimi yapılarak roka yetiştiriciliği yapılabilmektedir. 

Roka tohumu dış ekim için uygun şartlar 
 • İklim isteği: Roka soğuk bölgeler de kış aylarında örtü altında, sıcak bölgelerde ise yaz aylarında ağaç altlarında gölgede yetiştirilmelidir. Toprak bakımından seçicidir. Organik maddelerce zengin toprakları sever.
 • Ekim zamanı: Roka tohumu ekimi genelde İlkbahar, Sonbahar ve yaz ayları içindeki aylar tavsiye edilir. Roka tohumunda tohumun kalitesi ve ekimi; hasadın verimliliği açısından önemlidir.
 • Toprağın hazırlanması: Roka tohumunu ekeceğiniz toprağı zararlı otlardan temizleyin.Sürüp hazırladığınız toprağı roka tohumu ekimi öncesinde nemlendirin. Tohumu ekmeden önce toprağa yanmış çiftlik gübresi atılması iyi olur.
 • Çimlendirme: Roka tohumlarını ocaklara atmandan önce 1 gün suda veya nemli bir bez içerisinde bekletmeniz roka tohumu çimlendirme yüzdesini artırarak daha hızlı verim almanıza olanak sağlayacaktır. Roka tohumu ekeceğiniz alanda toprak ısısının 10-20 derece arasında olması uygun olacaktır. Roka Tohumlarını kabın içerisinde veya viyollarde çimlendirecek siniz  kabın veya viyolin üst seviyesine ekin ve üzerini hafifçe ince elenmiş toprak ve torf karışımından oluşan toprakla doldurunuz ve fısfıs yardımıyla nemlendiriniz. Ara sıra kontrol ettiğiniz roka tohumlarını nemlendirmeyi ihmal etmeyin. Üzerini naylonla kapatmanız roka tohumlarının çimlenme sürecini hızlandıracaktır. Roka tohumlarını açık arazide çimlendirecekseniz çimlendirecek toprağı işleyiniz. İşlenmiş toprağa roka tohumlarını yerleştiriniz ve üstünü ince elenmiş toprakla 1 cm arasında kapatınız. Bu şekilde hazırladığınız toprak yüzeyini şeffaf bir naylonla kapatınız. Periyodik olarak toprağı nemlendiriniz. Roka tohumunun çimlenmesi tahmini 6-8 gün içerisinde gerçekleşecektir.
 • Sulama: Roka bitkisi günlük, düzenli bir şekilde sulanmalı. Sabah erken saatlerde ya da akşam serinliğinde sulanması iyi olur.
 • Hasat: Roka yapraklarını toplarken (hasat ederken) köklerini zedelememeye dikkat edin. Makas veya bıçak ile günlük ihtiyacınız kadarını kırpın. Ticari amaçlı yetiştirildiğinde de talep edilen kadarı toplanır. Roka hasattan sonra uzun süre muhafaza edilemeyen çok faydalı bir bitkidir. Roka toplandıktan sonra uzun süre muhafaza edilemez. Buzdolabında en fazla bir hafta taze kalır. Sonra sararıp bozulmaya, kokmaya başlar.


]]>
Sarımsak Tohumu https://www.tohum.gen.tr/sarimsak-tohumu.html Sat, 06 Oct 2018 16:26:12 +0000 Sarımsak tohumu, ekim zamanı bütün Türkiye'de yaklaşık olarak aynı aylarda ve aynı mevsimlerde yapılır. Senede iki kez ekim yapılabilir.Sarımsak tohumu kökeni Batı Asya olarak kabul edilen bitkiye ait çok eski zamanlarda Sarımsak tohumu, ekim zamanı bütün Türkiye'de yaklaşık olarak aynı aylarda ve aynı mevsimlerde yapılır. Senede iki kez ekim yapılabilir.
Sarımsak tohumu kökeni Batı Asya olarak kabul edilen bitkiye ait çok eski zamanlardan beri kültür bitkisi olarak yer alan bitkinin kaynağıdır. Sarımsak oldukça sert bir kokuya sahiptir ve tıbbi açıdan bir çok yararı vardır. Sarımsak yapı olarak kökleri derinlerde bulunur. Kabuk kısmı soğanın aksine daha incedir bu sebeple tek katlı bir yapıya sahiptir. Bitkinin yetiştiği toprağın asitlik özelliği azdır ve kumlu toprak türü sarımsak tohumunun yapısal olarak iyi gelişebilmesi için en uygun topraktır.

Sarımsak tohumu ekim zamanı:  Sonbahardaki ekim zamanı 1 Ekim-15 Kasım arasıdır, ilkbahardaki ekim zamanı 25 Şubat-10 Nisan arasıdır. Bu belirtilen tarihler dışında sarımsak tohumu ekimi yapılmaz. Bazı bölgelerdeki iklim koşullarının farklı olması sebebi ile tarihler ileri ya da geri kayabilir. Özellikle ilkbahar aylarındaki ekim kışın sert geçtiği bölgelerde ileri alınabilir. Aynı şekilde sonbaharda az yağmur olması ve bu sebeple oluşan toprak tutarsızlığı sebebi ile sonbahar ekim tarihi de bölgelere göre değişebilir.

Sarımsak tohumu ekimi nasıl yapılır Sarımsak makinalarla ekimi yapılsa da, en iyi verim elle yapılan ekimden alınır. Makinalar elle yapılan ekimin aksine tohumları biraz derin ve ters atmaktadır. Sarımsak dişi ekimi 1 Dönüm araziye ortalama 100-125 kilogram arasında yapılır. Makinalar ile yapılan ekim sırasında bu miktar daha az yapıldığı için araziden elde edilen sarımsak miktarı da azalmaktadır. Ekim sırasındaki sıklık ve seyreklik çok farklılık göstermemektedir. Elle yapılan dikim esnasında arazinin yumuşak ve kabarık olması ekim işlemini daha kolaylaştırır. Toprak dikim işleminden önce çapalanarak ya da makinalar yardımıyla havalandırılabilir. Sarımsak dişinin sivri ucu üste bakacak şekilde toprağa batırılmalıdır. Toprağa 10-15 cm arasında derinlikte gömülmesi yeterlidir. 1 Dönüm araziye ekilen 125 kg sarımsak tohumundan maksimum 1200 kg yaş sarımsak elde edilebilir. Normalde 15 Ağustos tarihine kadar fire vererek 650-700 kg arasına düşmektedir. Sarımsak hasatından elde edilen ürün hem yaştır hemde ağır. Sarımsak pazarlanmadan önce depoda bekletilir ve kurutulur ise fire verir mesela depoya konulan 2 ton yaş sarımsak kuruduktan sonra 1250 kg düşerek büyük oranda fire vermiş olur. Tabii yaş sarımsak daha ucuz iken kuru sarımsak fiyatı daha yüksektir.

]]>
Kuru Fasulye Tohumu https://www.tohum.gen.tr/kuru-fasulye-tohumu.html Sun, 07 Oct 2018 03:20:16 +0000 Kuru fasulye tohumu; Kuru fasulye baklagiller familyasından sayılan, phasolus cinsi, anavatanı orta Amerika'dır. Kuru fasulye insanların beslenmesinde önemli bir bitkisel protein kaynağıdır. Kuru fasulye protein, B grubu vitamin Kuru fasulye tohumu; Kuru fasulye baklagiller familyasından sayılan, phasolus cinsi, anavatanı orta Amerika'dır. Kuru fasulye insanların beslenmesinde önemli bir bitkisel protein kaynağıdır. Kuru fasulye protein, B grubu vitaminleri, potasyum, demir, çinko ve lif açısından çok zengin bir bakliyattır. Kuru fasulye bölgemizin ana ürünü buğday olmasından dolayı buğday için mükemmel bir ön bitkidir. Kuru fasulyeden sonra ekilen buğdayda % 20'lere kadar verim artışı görülmektedir.

Kuru fasulye tohumu iklim isteği: Fasulye sıcak iklim bitkisidir. Soğuğa karşı çok hassastır. Uygun çimlenme sıcaklığı 18-20 derece olması gerekir. En uygun büyüme sıcaklığı 20-25 derece arasındadır. 

Kuru fasulye tohumu toprak isteği; Kuru fasulye tohumunun toprak isteği olarak tınlı, kumlu- tınlı ve derin yapıdaki organik maddece zengin toprakları sevmektedir. Tuz oranı yüksek topraklarda kuru fasulye yetiştirilmesi önerilmez. Geçirgenliği zayıf olan toprakları hiç sevmez.
Sonbaharda sürülen tarla baharda yabancı otlar çapa yoluyla ya da kimyasal yolla temizlenip ekime hazır hale getirilir. Kazık köklü olan fasulyenin derinlere kadar kök salabilmesi için, toprağı çok sıkıştırmamak gerekir.

Kuru fasulye tohumunun ekimi; Kuru fasulye tohumunun ekim zamanı, toprak ısısı ile yakından ilişkisi vardır Çimlenmenin gerçekleşmesi için toprak ısısının en az 8-10 derece olması gerekir.Toprak ısısı düşük olursa kuru fasulye de çimlenme gecikir.  Bundan daha yüksek sıcaklıkta tohumların çimlenme ve çıkışı daha hızlı olur. Toprak ısınmadan yapılan ekimler de tohumlar, toprak ısınıncaya kadar çimlenme gerçekleşmez ve tohumun çıkışı gecikir. Bölgemizde en uygun ekim zamanı 1-15 mayıs arasıdır. Fasulye bir baklagil bitkisidir. Bu nedenle  kendi azotunu kendisi üretir. 

Kuru fasulye tohumunu gübreleme: Yapılacak gübreleme için öncelikle toprak tahlili yaptırmak gerekir. Fasulye bakteri aşısı yapıldıktan sonra ilk 2-3 hafta bakteriler köklerde aktifleşince dekara 2-4 kg saf azotlu gübre, dekara 7-8 kg saf fosforlu gübre ile beraber ekimde vermek gerekir. Topraktan 12-15 kg saf azot kaldıran kuru fasulye tohumu eğer bakteri aşısı yapılmamış ise geriye kalan azotlu gübre üst gübreleme olarak verilmelidir. Demir ve çinkonun eksikliğine oldukça hassastır. Bu elementlerin eksikliğinde gelişemez. Kloroz ile kendini gösteren bu eksiklik giderilmezse verim çok düşük olur. Yabancı otlarla mücadele kimyasal yolla ve çapalama işlemi şeklinde olur. Ayrıca fasulye bir çapa bitkisidir. Çapalanarak toprak havalandırılır ve gevşek hale getirilir.

Kuru fasulye tohumu sulama; Fasulye çiçekli bir bitkidir ve bu nedenle salma su ile sulanması gerekir. Yaprakları ve çiçekleri çok hassastır. Zarar vermeden yağmurlama sulamada yapılır. Fasulye toprağındaki faydalı su azaldığında, bitkilerin susuzluk belirtileri gösterdiğinde sulanmalıdır.

Kuru fasulye tohumu hasat zamanı; Kuru fasulye bitkinin sebzesi içindeki çekirdek tanelerinin kurutulması sonucu ile elde edilir. Kuru fasulyeler hasat olgunluğuna geldiğinde alt kısımdaki sebzeler tamamen kurumuş ve sarı renge döndüğünde gerçekleşir. Sebze içindeki fasulye taneleri beyazlaşmıştır. 
]]>
İceberg Marul Tohumu https://www.tohum.gen.tr/iceberg-marul-tohumu.html Sun, 07 Oct 2018 19:37:54 +0000 Iceberg marul tohumu birçok çeşide sahip bir üründür. Çeşitlerine göre özellikleri ve yetişme süreleri fark gösterir. Iceberg marul çeşitlerini tek tek inceleyelim:Iceberg Marul Tohumu Iceberg marul tohumu birçok çeşide sahip bir üründür. Çeşitlerine göre özellikleri ve yetişme süreleri fark gösterir. Iceberg marul çeşitlerini tek tek inceleyelim:

Iceberg Marul Tohumu çeşitleri:

Papiro iceberg marul tohumu: Düşük rakımlı bölgelerde geç ilkbahar, erken yaz ve sonbaharda, rakımı yüksek ve serin bölgelerde yaz yetiştiriciliği için uygundur. Olgunluk süresi ortalama 50-65 gün arasıdır. Baş yapısı homojendir, yaprakları ise kalın, sulu ve gevrektir. Ortalama ağırlığı 950-1050 gr arasında değişir. 

Bombola iceberg marul tohumu: Kış yetiştiriciliğine uygundur. Olgunluğa ulaşma süreci 85-95 gün arasındadır. Rengi koyu yeşil, iri kabarcıklı ve kalın etlidir. Başı iri ve yaklaşık olarak 900-1100 gr arasındadır. Bu cins mozaik virüsüne dayanıklıdır.

Saula iceberg marul tohumu: Az rakımlı ılıman bölgelerde ilkbahar, erken yaz ve erken sonbahar dönemlerinde; yüksek rakımlı serin yerlerde ise yaz yetiştiriciliğine uygundur. Olgunluk süresi 50-70 gün arasıdır. Baş yapısı homojen, yaprakları kalındır ve suludur. Ağırlığı yaklaşık olarak 950-1100 gr arasında değişir. 

Botiola iceberg marul tohumu: Kış ayları üretimine uygundur. Soğuk hava koşullarına karşı çok iyi direnç gösterir. Olgunlaşma süresi 85-95 gün arasında değişir. Ağırlığı 1000-1100 gr arasında değişir. Baş ve yaprak kalitesi iri, sıkı ve homojendir. Yaprakları yeşil renkte, kalın etli ve suludur. Kalite ve lezzet olarak çok iyidir.

Rubola iceberg marul tohumu: Geç sonbahar ve erken kış üretimleri için uygundur. Homojen baş yapısı sıkı, orta iri ve basık yuvarlaktır. Olgunlaşma süresi 65-85 gün arasındadır. Ağırlığı 950-1000 gr arasında değişir. Yapraklar orta koyu yeşil renkte, kalın etli ve suludur. 

Tasna iceberg marul tohumu: Büyük baş veren ve yüksek kaliteli bir iceberg marul çeşididir. Üretimi geç sonbahar, kış ve erken ilkbahar dönemine uygundur. Olgunlaşma süresi 70-95 gün arasındadır. Yaprakları açık yeşildir ve yaprakların kenarları hafifçe girintili çıkıntılı ve iri kabarcıklıdır. Ağırlığı 900-950 gr arasında değişir. Baş kısmı sıkı, sulu, gevrek ve lezzetlidir. 

Pedrola iceberg marul tohumu: Geç sonbahar, kış ve erken ilkbahar üretimi için uygundur. Olgunlaşma süresi 80-95 gün arasındadır. Yaprakları açık parlak yeşil olan ve yaprak kenarları hafif girintili çıkıntılı, iri kabarcıklı olan bir çeşittir. Ağırlığı ortalama 950-1050 gr arasındadır. Sıkı, sulu, lezzetli ve gevrek yapıdadır. 

Diegola iceberg marul tohumu: Soğuk havaya çok iyi direnç sağlar. Olgunlaşma süresi 80-95 gün arasında değişir. Ağırlığı 950-1100 gr arasında değişir. Yaprakları açık yeşil renkli, kalın etli, sıkı yapılı ve suludur. 

Oriola iceberg marul tohumu: Üretimi ilkbahar ve sonbahar dönemine uygundur. Olgunlaşma süresi 70-80 gün arasında değişir. Ağırlığı 900-1100 gr arasındadır. Yaprakları koyu yeşil renkte, iri, sıkı, kalın etli ve suludur. Dış yaprakların hacimleri büyüktür. Marul yaprak bitine dayanıklıdır.

Gloria iceberg marul tohumu: Üretimi ilkbahar ve geç sonbahar için uygundur. Olgunlaşma süresi 60-85 gün arasındadır. Ağırlığı 900-950 gr arasında değişir ve koyu parlak yeşil renkli yaprakları olan iri yapılı bir iceberg marul çeşididir. Yaprak uç yanıklığına dayanıklıdır.
]]>
Aspir Tohumu https://www.tohum.gen.tr/aspir-tohumu.html Mon, 08 Oct 2018 00:14:16 +0000 Aspir Tohumu, Aspir tohumunun boyu 80 ile 100 cm arasındadır. Dikenli  ve dikensiz olabilir. Dikenliler, dikensizlere  göre daha fazla yağ içerir. Çiçeğin rengi sarı, beyaz, kırmızı, krem, turuncudur. Tohumları beyaz, kahv Aspir Tohumu, Aspir tohumunun boyu 80 ile 100 cm arasındadır. Dikenli  ve dikensiz olabilir. Dikenliler, dikensizlere  göre daha fazla yağ içerir. Çiçeğin rengi sarı, beyaz, kırmızı, krem, turuncudur. Tohumları beyaz, kahverengi ve üzerinde koyu çizgiler bulunan beyaz taneler bulunur. Renkli çiçekleri gıda ve kumaş boyalarında kullanılır. Derinlere inilen köklerinde %30 -50 arsında yağ bulunur. Yağları Omega-6, Omega-9 ve zeytin yağı kalitesindedir. Ayrıca yağı biodizel olarak kullanılır. Küspesi hayvan yemi olarak değerlendirilir. Aspir otu kuraklığa dayanıklı ve ortalama 100-140  gün arasında yetişir. 

Aspir tohumu çeşitleri:

3 Aspir çeşidi vardır. Bunlardan iki tanesi 1983 yılında diğeri 2005 yılında tescillenmiştir. 2005 yılındaki Remzibey-05 ismini almıştır. Bu çeşitler Anadolu Tarımsal Enstitüsü tarafından geliştirilmiştir. 

Yenice: Dikensiz, kırmızı çiçekli olup 100-120 cm boyundadır. Diğer iki çeşidi 15 gün daha geç hasada uğrar. Bin tane ağırlığı 35-40 gram olup tanelerindeki yağ oranı %25 civarındadır.

Dinçer: Dikensiz, mat kırmızı çiçekli olup boyu 90-100 cm civarındadır. Remzibey-05 çiçeğinden 2-3 gün önce erken hasad edilir. Bin tane ağırlığı 45-50 gram olup içindeki yağ oranı %25 civarındadır.

Remzibey-05: Dikenli, sari çiçekli olup boyu 60-80 cm arasındadır. 2005 Yılına kadar 5-154 isim ile üretilmiştir. Bin tane ağırlığı 45-50 gram olup içindeki yağ oranı %35 civarındadır.

Sulama: Her ne kadar kuraklığa dayanıklı bir bitki de olsa bazı dönemlerde sulama ihtiyacı doğmaktadır.

Aspir tohumu sanayide kullanımı: Aspir yağlık bir ürün olduğundan sanayide son derce önem taşımaktadır. Yağ elde edilmesinde, ayçiçeği ile işlenen tüm makineler aspir işlemeye de  elverişlidir. Yağ alındıktan sonra geriye kalan küspe içerdiği %22-24 protein nedeniyle iyi bir hayvan yemi olarak kullanılır. 

Önemli doğal bişenleri: 100 Gram aspir tohumu Omega-6, Omega-3, iyod endeksi (140-150), kalsiyum (125 miligram), fosfor (310 miligram p) B-1, B-2,  B-3 vitamini, demir ve lif.

Aspir tohumu yan etkisi:

Bu ürün ilaç değildir. Reçete ile satılamaz. Önerilen ölçüde kullanıldığı zaman yan etkisi bulunmamaktadır. Alerjiye bünyesinde barınan bir kişi bu yağları kullanmamalıdır. Aspir tohumunun ambalajı açıldıktan sonra doymamış yağ asitlerinin okside olup bozulmaması açısından buzdolabında saklanılmaldır. Kapağı açıldıktan 40 güne kadar bitirilmelidir. 
]]>
Balkabağı Tohumu https://www.tohum.gen.tr/balkabagi-tohumu.html Mon, 08 Oct 2018 02:12:11 +0000 Balkabağı tohumu, Balkabağı kabakgiller familyasından olup, çok faydalı bir bitkidir. Balkabağı hem sebze hemde meyve kategorisinde yer alır. Bunun nedeni ise içeriğindeki bir takım maddelerdir. Balkabağı tohumu yassı, koyu ye Balkabağı tohumu, Balkabağı kabakgiller familyasından olup, çok faydalı bir bitkidir. Balkabağı hem sebze hemde meyve kategorisinde yer alır. Bunun nedeni ise içeriğindeki bir takım maddelerdir. Balkabağı tohumu yassı, koyu yeşil bir renktedir. Kabuk rengi sarı, beyaz bir tondadır. Yemek olarak tüketildiğinde sebze, tatlısı yapıldığında ise meyve formunda dır. Balkabağı olgunlaşma sürecinden sonra balkabağı tohumunu kendi içerisinde barındırır. Balkabağı tam ortadan ikiye ayrıldığında orta kısmı balkabağı tohumu ile doludur. Bu balkabağı tohumunu iç kısımdan alıp işlem görmeden direk güneş ışığına maruz kalmadan kurutarak bir daha ki sefere kendi balkabağı tohumunuzu edebilirsiniz. Kuruttuktan sonra muhafaza etmeniz çok kolay olacaktır. Size balkabağı tohumu nasıl çimlendirebilir onu anlatalım, 

Balkabağı tohumu nasıl yetiştirilir Balkabağı tohumunu iç mekanda Mart, Haziran aylarında yapabilirsiniz. Balkabağı tohumlarını ekmek için torflu, perlit karışımı bir toprağa ihtiyacımız var. 7 cm üstünde saksılarla başlayabiliriz. Her göz için her ihtimale karşı iki tane balkabağı tohumu yeterli olacaktır. Üzerini toprak ile örtüğünüz tohumu belirli aralıklarla sulamanız gerekir. Çimlenmeye başlayan balkabağı tohumunu önce 12 cm saksılara alarak kök gelişimini tamamlamasına yardımcı olun. Yeterli boyuta gelen fideleri dış mekana Mayıs-Haziran ayında soğuklar geçtikten sonra ekin. 

Balkabağı tohumu nasıl tüketilir Öncelikle size balkabağı tohumu nasıl yetiştirilir onu anlattık eğer balkabağı tohumunuzu yetiştirmek için değil yemek için tercih ettiyseniz ezilebilir çiğnenebilir yapısı ile hafif tatlı ve çerez tadına yakın olan balkabağı tohumunu çiğ olarak yada hafif tuzlu kavrulmuş olarak ta tüketebilirsiniz. Kavrulan balkabağı tohumu, kavrulan diğer çekirdekler arasında en besleyici ve lezzetli olanıdır. Özellikle mevsiminde ilk çıktığı zaman içeriğindeki özellikler en yüksek seviyededir. 

Balkabağı tohumu faydaları
 • Balkabağı tohumunun en büyük özelliği bağırsaklarda bulunan solucanları düşürmesidir. Şerit solucanları ve diğer solucanları vücuttan atılmasına çok etkilidir. 
 • İyi huylu prostat büyümesini durdurmak içinde balkabağı tohumu kullanılması tavsiye edilmektedir. Büyümüş prostat, prostat kanserinin mesaneden idrar çıkışını engellediği zam gelişebilecek idrar yolları zorluklarını giderek kişinin rahatlamasını sağlar. 
 • Mide bulantısını giderir. 
 • Mesane iltihabı, idrar tutulması ve ikinci derece böbrek rahatsızlıklarına iyi gelmektedir. 
 • Kısırlık yada hormonal dengesizliği olan kimselere tavsiye edilir. 
 • Kemik erimesine iyi gelir. 
]]>
Domates Tohumu https://www.tohum.gen.tr/domates-tohumu.html Mon, 08 Oct 2018 22:03:40 +0000 Domates tohumu, anavatanı Güney Amerika olarak bilinen filizinden sebze elde edilen bir bitki tohumudur. Önce Avrupa'da yayılan domates tohumu daha sonra ülkemizde yaygınlaşmıştır. Domates tohumunun ülkemizde yüz yıllık bir geçm Domates tohumu, anavatanı Güney Amerika olarak bilinen filizinden sebze elde edilen bir bitki tohumudur. Önce Avrupa'da yayılan domates tohumu daha sonra ülkemizde yaygınlaşmıştır. Domates tohumunun ülkemizde yüz yıllık bir geçmişi vardır. Ülkemizde de bu tohumun verimli olması domatesin taze ve işlenmiş olarak çok tüketilen bir sebze haline gelmesini sağlamıştır. Ülkemizde seracılıkta olukça yaygınlaştığı için domatesin yaz kış tazesi bulunmaktadır. Domates tohumu vitamin bakımından oldukça zengin kaynaklara sahiptir. Bu vitaminler B, C, K ve E vitaminleridir. Domates tohumları domatesin kullanım amacına ve yerine göre dikilir. Cins cins olan domateslerin yaklaşık 2000 kadar çeşidi vardır ve bu çeşitler teknolojinin, araştırma ve geliştirmenin ger geçen yıl artması ile çoğalmaktadır.

Domates tohumu ilkimi ve toprak hazırlığı: Domates sıcak ve ılık iklimlerde yetişen bir sebzedir. Bol güneş görmek ister. Domatesin olgunlaşıp kızarabilmesi için uzun ve güneşli günlere ihtiyacı vardır. Aşağı yukarı tohumdan filizlenene kadar uygun olan ortalama sıcaklık 27 derecedir. Çorağa dayanıklıdır ve soğuktan korunmalıdır. Domates tohumu hemen hemen her toprağa uyum sağlayabilir. Özellikle gübreli, süzek görevi gören ve nemli topraklarda yetiştirilmesi daha verimli olur. Domates tohumu bu tür toprakları daha çok sevmektedir. Tohumdan fide elde edildikten sonra fideler karıklar halinde dikilmeli ve araları boşluklu olmalıdır. Böylelikle domates verimi artar.

Domates Tohumu fide yetiştirme: Domates tohumları mart sonuna nisan başına doğru seralardan çıkarılarak dış ortamda yetiştirilebilir. Tohumun ekimi için derenajı iyi, rüzgarlardan korunabilen ve bol güneş alan alanlar seçilmelidir. Yanmış ve elenmiş gübre ile tohum desteklenebilir. Domates tohumlarının bir birine yakın dikilmesi verimi düşürürüz o yüzden aralı dikilmesi gereklidir. Uygun sulama yöntemleri, gübreleme ve güneş alma durumlarında domates fidelerimiz oluşur.

]]>
Isırgan Otu Tohumu https://www.tohum.gen.tr/isirgan-otu-tohumu.html Tue, 09 Oct 2018 11:07:03 +0000 Isırgan otu tohumu; ısırgan otu, Mayıs - Ağustos ayları arasında çiçek açan 20 veya 100 santim boyunda, yol kenarlarında ve duvar diplerinde büyüyen bir yıllık otsu bir bitkidir. Gövdesi ise dik, 4 köşe gibi, basit veya Isırgan otu tohumu; ısırgan otu, Mayıs - Ağustos ayları arasında çiçek açan 20 veya 100 santim boyunda, yol kenarlarında ve duvar diplerinde büyüyen bir yıllık otsu bir bitkidir. Gövdesi ise dik, 4 köşe gibi, basit veya tabandan itibaren dallanmaktadır. Üstünde yakıcı tüyleri bulunmaktadır. Yaprakları saplı olup, oval şekilli ve dişli kenarlara sahip, üst tarafı koyu yeşil renkli ve parlaktır. Erkek ve dişi çiçekler birlikte olması ile yaprakların koltuğundan uzayan saplı ufak durumlar mevcuttur. Çiçek örtüsü 4 parçaya sahiptir. Meyveleri esmer renkte olup fındık şeklindedir. Isırgan otu tohumu, yağ içeren bir besin dokusuna sahiptir. Ülkemizde yetiştiği yerler; Tüm Anadolu. Bilinen bileşimi ise; Isırgan otunun bütün yüzeyini saran ve dokunduğunuz zaman insanın tenine yanma ve acı veren ısırıcı tüylerinden dolayı formik asit ile bütün bir bitkide histamin, klorofil, asetilkolin, demir ve C vitamini oluşturmaktadır.

Isırgan otu bahara başlarken ve sonbahar ayının bitimine kadar toplanmaktadır. Kuru, gölgeli ve havadar yerlerde ince bir şekil vererek serilerek kurutulmaktadır. Kökleri ise, sonbaharda toplanıp, iyice temizlenerek kurutmaya bırakılır. Tohumlarda ise; Temmuz ve Ağustos dönemlerinde toplanmaya başlanır. Kuru ve nem olmayan yerlerde saklanmalıdır.

Isırgan otu tohumu faydaları;

Kanser; ısırgan otu ve tohumları kansere karşı umut olmuştur. Isırgan otu yapraklarının az kekik ve oğul otu ile demlenerek, balla tatlandırılıp günde 3 veya 5 bardak içilirse şifa olmaktadır.

Isırgan otu tohumu; polen ve şalgam tohumu birlikte öğütülerek balla macun yapılıp yenmeye devam edilir. Bu kürler de erken teşhis tedavilerinde kansere çare olabiliyor, geç teşhis tedavisinde vücuda direnç kazandırmaktadır.

Vücut kuvvetlendirici; ısırgan otu tohumu, polen, keten tohumu öğütülüp balla macun yapılıp yenildiği zaman vücut direnç kazanacaktır.

Hormon dengeleyici; günümüzde kimyasal ve konsantre gıdalar da kişilerin hormon dengesini bozmaktadır. Isırgan otu ve tohumları erkek ve kadınlarda görülen hormon bozukluklarında umut olmuştur. Kadınlarda görülen fazla tüylenme hainde; erkek ısırgan otu tohumu balla macun yapılıp yenir. Aynı zamanda erkek ısırgan otu tohumu sirke ile karıştırılıp yenmeye devam edilir. Erkek ısırgan yaprakları az kekik ile karıştırılıp demlemeye bırakılır ve bal ile tatlandırılarak içilir. Erkeklerde sakal ve bıyık çıkmaması durumunda ise; dişi ısırgan otu tohumu balla karıştırılıp macun yapılıp yenilmesi oldukça faydalı olacaktır.

Uyarı; ağır kalp hastaları, şeker hastaları ve böbrek hastaları kesinlikle kullanmamalıdır. Bazı kişilerde mide bulantısı ve idrarda zorluk olmak üzere içeriğindeki formik asit ve histamin dolayısı ile sürüldüğünde deriyi acıtarak tahrişe neden olmaktadır. Bazen de çayı deriye alerjik etken yapabilmektedir.

]]>
Dereotu Tohumu https://www.tohum.gen.tr/dereotu-tohumu.html Wed, 10 Oct 2018 02:53:12 +0000 Dereotu tohumu; ekimi genellikle ilkbahar aylarında yapılır. Bitkiyi ekerken en çok dikkat edilecek husus ise güneş alan bir yer olmasıdır. Çünkü güneş ışığını seven bir bitkidir. Dereotu bitkisinin tohumu ekimi yapıldıkt Dereotu tohumu; ekimi genellikle ilkbahar aylarında yapılır. Bitkiyi ekerken en çok dikkat edilecek husus ise güneş alan bir yer olmasıdır. Çünkü güneş ışığını seven bir bitkidir. Dereotu bitkisinin tohumu ekimi yapıldıktan iki ay içerisinde yetişir ve gelişir. Dereotu maydanozgiller familyasından olan bir bitki türüdür. Yeşil renkli olan bu bitki genellikle salatalarda, yemek içerisinde veya cacık için kullanılır. Dereotu bitkisi her türlü yemek içerisine konularak hem yemeğin tadını hemde görselliğini güzelleştirir. Dereotu bitkisi tıpkı maydanoz gibi tam bir mineral ve vitamin deposudur. Bu bitkinin tohumlarının ekim bölgeleri ülkemizde Akdeniz, dünyada Rusya ve Afrika'nın batı kesimlerinde doğal olarak ekilir. Dereotu bitkisi özellikle insanların hastalıklara karşı direncini artırır ve bağışıklık sisteminin güçlenmesin sağlar. Saymakla bitmeyecek birçok faydası olan bu bitki özellikle çok düşük bir kaloriye sahip olmasından ötürü diyet listelerinin başında gelir. Aynı zamanda zayıflatma etkisine sahiptir. Lifli bir bitki yapısına sahip olan dereotu kabızlık gibi sindirim sorunlarını da ortadan kaldırmada etkili olan bir bitkidir. 

Dereotu tohumundan olan bitkinin faydaları;
 • Kabızlık,
 • Toksin temizleme, bağışıklık sistemini güçlendirme 
 • Zayıflama,
 • Şeker ve kolesterol düşürme,
 • Antioksidan,
 • Sindirim ve sindirme yardımcı etkileri sayesinde insan vücudu için çok yararlı bir bitkidir. 
Dereotu tohumundan elde edilen bitkinin kurutularak veya taze şekilde yapılan çayı da vardır. Özellikle kabızlık sorunu gibi sindirimle ilgili sorunlar yaşayan kişilerin dereotu çayı tüketmesi yaşadığı sorunu ortadan kaldırmasında çok etkilidir Dereotunun tohumu görsel olarak genellikle anason veya kerevizin tohumuna benzerdir. Bitkinin tohumları yıl içerisinde yaz sonu veya sonbahar gibi meydana gelir. İlkbahar aylarında ekilen ve iki ay içerisinde olgunlaşıp kullanılan bitki sonbahara kadar devam ederek tohumlarını oluşturur. Kendi kendine her yıl tohumunu veren bitki ekildiği yere dökülerek her sene yeniden yetişebilmektedir. Çay olarak tüketilmesi özellikle uykusuzluğa da iyi gelmektedir. Bebeklere içirildiğinde gaz giderici bir etkiye sahiptir. 

Dereotu tohumu özellikleri;

Tohumdan yapılan çay ile bebeklerde gaz, yetişkinlerde uykusuzluk ve rahatlama, yine aynı şekilde ağızda çiğnenmesi ile ağız kokusunu giderme nefesi rahatlatma gibi etkileri vardır. Dereotunun tohumu da yaprakları da çok faydalıdır. O nedenle de mutlaka hem tohum olarak hemde yaprakları taze iken tüketilmesi gereken bir bitkidir.
]]>
Soğan Tohumu https://www.tohum.gen.tr/sogan-tohumu.html Wed, 10 Oct 2018 15:46:11 +0000 Soğan tohumu, farklı türlerdeki soğanlar için üretilmektedir. Özellikle ilkbaharın sonlarına doğru elde etilen soğan tohumu farklı şekillerde kullanılmak amacıyla üretilir. Soğan tohumunun üretilmesi için en az iki yıl Soğan tohumu, farklı türlerdeki soğanlar için üretilmektedir. Özellikle ilkbaharın sonlarına doğru elde etilen soğan tohumu farklı şekillerde kullanılmak amacıyla üretilir. Soğan tohumunun üretilmesi için en az iki yıl çalışmak gerekiyor. İyi ve kaliteli ve çimlendiğinde fazla tohum elde etmek için önem taşımaktadır. Tabi bunu yapmak için kişinin bilgisi olması gerekir ve şayet ilkel koşullarda devam ediliyorsa muhakkak bilen bir kişiye danışmak gerekir. Toprağın işlenmesi, ekilmesi, dikim ve sulamanın olması, gübreleme yapılması, yabancı otlardan arındırılması, hastalıklarla ve zararlı olanlarla etkin şekilde mücadele edilmesi, hasadın ve depolanmanın yapılması için bilgi birikiminin tam ve açık olması gerekir.

Soğan tohumunun üretimi

Soğan tohumunun üretilmesi için, ilk yıllarda ekilen tohumlardan başak soğanlar üretilmektedir. Tohumların kaliteli olmasının ardından yaklaşık olarak 6 ile 8 santim çapında olan hastalıkları olmayanlara gereksinim duyulmaktadır. Başarılı soğan tohumu üretimi için en önemli olan aşama, başağın üretimi gelir. Baş soğanın hasadının yapılması, bunların kalibrasyonu sağlanması, itina ile yapılması gerekir. Baş soğanın hasat edilmesinin akabinde depolarda dikime kadar bekletilmesi gerekir. Soğan çiçeğinin tozlanması böcekler tarafından sağlandığından, soğan türleri arasındaki mesafe en az 2000 mt olacak şekilde daha önceki yılda yetiştirilmiş olan baş soğanlar dikilmektedir. Bu şekilde elde edilen soğan tohumunun hasatından sonra, tohumların içindeki neme uygun olacak şekilde kurutulmaktadır. Bunlar makineden geçirilip ve soğan tohumu elde edilmektedir.


Soğan tohumunun türleri

Soğan tohumu farklı türlerde üretilebilir. Her bir soğanın verim verme miktarı, ekimi, depo edilmesi sürekli değişkenlik gösterebilir. Bunlar kışlık soğan türlerinde, sulu soğan, sulu soğan gibi türlerde yetiştirilebilir. Çoğu zaman tohumdan baş verme özellikleri de görülür. Kabuk renklerdeki sarı, kırmızı, beyaz renklerde olabilir. Ekim dönemi genellikle ilkbaharda olur. Soğan tohumuna iyi bakım koşulları sağlanırsa, dekar başına 8 ile 10 ton ürün verebilir. 

]]>
Maydanoz Tohumu https://www.tohum.gen.tr/maydanoz-tohumu.html Wed, 10 Oct 2018 15:46:32 +0000 Maydanoz tohumu: Maydanoz yeşil renkli, damarlı ve çok hoş bir kokuya sahip vücuda faydaları ile bilinen bir bitkidir. Maydanozun yaprakları baharat olarak kullanılmaktadır. Salatalarda, yemeklerde veya sade olarak da tüketilebilmekt Maydanoz tohumu: Maydanoz yeşil renkli, damarlı ve çok hoş bir kokuya sahip vücuda faydaları ile bilinen bir bitkidir. Maydanozun yaprakları baharat olarak kullanılmaktadır. Salatalarda, yemeklerde veya sade olarak da tüketilebilmektedir. Maydanoz evde veya bahçelerde kolaylıkla yetiştirilen şifalı bitkilerdendir. Evde maydanoz yetiştirmek için maydanoz tohumunun saksıya ekilmesi yeterlidir. Ara ara su verilmek suretiyle kendiliğinden yeşermeye başlar. Maydanoz tohumu ufak ve esmer bir yapıdadır. Uzun süre toprakta ekili bir şekilde kalan maydanozun toplanmaması maydanozun gövde haline gelmesine neden olur. Kalınlaşan vücut küçük bir ağaç haline gelerek zaman içerisinde çiçek açar. Çiçekler küçük bir şemsiye görünümündedir. Maydanoz çiçekleri beyaz bir renk alır ve daha sonra çiçekler tohuma dönüşür. Maydanoz iki yıllık bir bitkidir ve bu bitki erkek ve dişi organları olan çiçeğe sahiptir. Böcekler aracılığı ile döllenen bu bitki ne kadar iyi şartlarda olursa olsun 2 yıldan fazla korunamaz. Bunun için maydanoz elde etmek için her yıl yeni tohum ekmek gerekmektedir.

Maydanoz tohumu ekimi: Maydanoz tohumunu ekmeden bir gün önce toprağı ıslatmak ta fayda vardır. Maydanoz tohumunun çimlenmesi yavaş olduğu için toprağın bir gün önceden ıslatılması tohumun çimlenmesine yardımcı olmak içindir. Islak toprak üzeri biraz karıştırılarak toprağın inişli çıkışlı olması sağlanır ki su toprak altına daha iyi geçebilsin. Daha sonra maydanoz tohumları serpiştirilerek toprağa ekilir. İlkbaharda ekimi en uygun dönem olan maydanoz tohumu saksı dışında bahçelerde de kolaylıkla yetişmektedir. 60-70 cm'ye kadar uzayabilen maydanoz küçük çiçek başlıkları olan bir çok dal vererek yemeklerinize lezzet katar. 

Maydanoz tohumu nasıl alınır: Maydanozlar toplanmadığı sürece eylül ayında maydanoz tohumları iyice belirerek kahverengine dönüşmeye başlar. Tohumlar kahverengi bir renk alınca tohumlar toplanabilir. Tohumlar maydanoz dalı sallandığında kolaylıkla dağıldığı için maydanoz üzerinde oluşan tohumların başını karton bir kutu üzerine tutarak salladığınızda tüm tohumların kutuya düşmesine fayda sağlayacaktır. Maydanoz üzerindeki tohumların çoğu kahverengiye dönüştüğünde ise maydanozlar çiçek verdikleri yerden kesilir ve bir branda üzerine serilerek iyice kurutulur. Tohumlar iyice kuruduktan sonra elenerek tohumlar yabancı maddelerden arındırılır.
]]>
Nane Tohumu https://www.tohum.gen.tr/nane-tohumu.html Wed, 10 Oct 2018 18:51:13 +0000 Nane tohumu: Nane bir çok yemekte, salatada ve sade olarak tüketilen bir bitkidir. Hem lezzetli hem hoş kokulu hemde sağlığa faydalıdır. Yaz aylarında taze olarak kış aylarında ise kurutulmuş hali kullanılmaktadır. Evde saksı i Nane tohumu: Nane bir çok yemekte, salatada ve sade olarak tüketilen bir bitkidir. Hem lezzetli hem hoş kokulu hemde sağlığa faydalıdır. Yaz aylarında taze olarak kış aylarında ise kurutulmuş hali kullanılmaktadır. Evde saksı içerisinde veya bahçede kolaylıkla yetiştirilebilen nane bir çok kişinin benimsediği ve sevdiği bir bitkidir. Vücuda olan faydaları ile bilinen bu bitki bir çok hastalığın vücutta oluşma riskini düşürdüğü için aranan bitkiler arasında yer almaktadır. Nane tohumdan yetişen bir bitkidir.nane tohumu ilkbahar aylarında işlenmiş toprağa ekilerek 20-25 gün içerisinde çimlenmeye başlar ve 2 ay içerisinde yaprakları kullanılacak dereceye gelmektedir. Yaz ve sonbahar ayında kullanılan taze nane bir çok yemeğe ve salatalara ayrıcalıklı bir lezzet katmaktadır. Ayrıca özel kokusu ile de yemeklere aroma vermektedir.

Nane tohumu nasıl alınır: 

Nane bitkisinin toplanmayan gövdeleri sonbaharın son günlerinde çiçek açmaktadır. Mor veya beyaz renklere sahip olan nane bitkisi çiçek veren kısımlarından toplanarak iyice kuruması için kuru bir ortamda branda üzerine serilir. Tohumlar iyice kuruduktan sonra elenerek tohum yabancı maddelerden arındırılır.daha sonra elde edilen tohum ilk baharda kullanılmak üzere kuru bir ortamda saklanır.

Nane tohumu nasıl çimlendirilir: 

Nane tohumu ekiminden bir gece önce suda bekletilir. Nane tohumunun bir gece suda beklemesi veya nemli bir bez içerisinde bekletilmesi nane tohumunun verimliliğini arttıracaktır. Nane tohumunun ekildiği toprağın sıcaklığının ortalama 10 ile 20 derece arasında olması yeterlidir. Nane tohumunu saksı içerisinde yetiştirmeyi düşünüyorsanız toprak üzerine öncelikle ıslatılmış nane tohumlarını serpiştirin. Daha sonra saksı üzerinde kalan nane tohumları üzerine hazırlanan toprağı serin. Hazırlanan toprak ince elenmiş toprak ve torf karışımından elde edilmektedir. Torf ve elenmiş toprağın karıştırılması nanenin çimlenme yüzdesini arttırmak içindir. Her iki toprağı birbirine karıştırarak yumuşak bir toprak elde edildikten sonra saksı üzerindeki nane tohumları üzerine 1 cm kalınlığında hazırlanan topraktan sererek toprağı biraz sulayın. Bu sulama fısfıs la yapılması daha iyi olacaktır. Güzel ve özenli bir bakımla nane tohumları 10 ile 20 gün arasında çimlenmeye başlayacaktır. Nane tohumlarını direk gelen güneş ışınlarından koruyarak yetiştirin. Saksıda 4-5 cm boyuna gelen naneleri sarsmadan alarak artık bahçelerinize ekebilirsiniz.
]]>
Kanola Tohumu https://www.tohum.gen.tr/kanola-tohumu.html Thu, 11 Oct 2018 02:48:51 +0000 Kanola Tohumu, Kanola, kolza bitkisinin ıslahı sonucu elde edilmiş, canlılara zararlı olarak erüsik asit ve glukosinolat içeren bir bitki türüdür. Yağı, bitkisinin aksine, zararlı olmadığından insanlar ve çiftlik hayvanl Kanola Tohumu, Kanola, kolza bitkisinin ıslahı sonucu elde edilmiş, canlılara zararlı olarak erüsik asit ve glukosinolat içeren bir bitki türüdür. Yağı, bitkisinin aksine, zararlı olmadığından insanlar ve çiftlik hayvanları için besin maddesi olarak kullanılabilmektedir. Kanola yağının, tıpkı soya fasulyesi yağında olduğu gibi, gıda dışı kullanım sahaları da vardır. Spot piyasalardaki fiyatının durumuna göre gazete mürekkebi, ruj, mum, sanayi yağları, bioyakıt gibi ürünlerin üretiminde yenilenemez petrol menşeli yağların yerini alabilmektedir.

Kanola tohumu: Bu tohum çeşidi ilk önce Kanada'da 1970'lerde Manitoba Üniversitesi'ndeki araştırmacılar tarafından geliştirilmiş olasından dolayı ona İngilizce "Canada" ("Kanada") ve "Ola" (oil low acid-düşük asitli yağ) kelimelerinden türeme, "canola" (kanola) adı verilmiştir.

Kanola, Türkiye'de ise Balkanlardan gelen göçmenler ile kolza adı ile 1960'lı yıllarında getirilmiş ve Trakya'da ekim alanı bulmuştur. rapitsa, rapiska, kolza adları ile de bilinir. Fakat kolza ürününün yağında insan sağlığına zararlı erüsik asit, küspesinde de hayvan sağlığına zararlı glukosinolat bulunması sebebiyle 1979 yılında ekimi yasaklanmıştır. Önceleri kolza olarak isimlendirilen çeşitlerdeki %45-50 oranındaki erüsik asit içeriği, ıslah çalışmaları ile % 0 seviyesine düşürülmesi  kanolanın bitkisel yağ ihtiyacı için yeniden üretilmeye başlanmıştır. Türkiye'de bitkisel yağ açığını kapatmak maksadı ile kanola tarımının yaygınlaşması için çalışmalar devam etmektedir.

Kullanıldığı alanlar: Kanola (Brassica napus Canola Oleifera sp), yazlık ve kışlık olmak üzere iki fizyolojik döneme sahip bir yağ bitkisidir. Kanola adedinde bulunan %38-50 yağ ve %16-24 proteinle önemli bir yağ bitkisidir. Bitkisel yağ kaynağı olarak yağlı tohumlu bitkiler olan ayçiçeği, pamuk, soya ve yer fıstığı arasında üretim açısından üçüncü sırayı almaktadır. Dünyada yıllık üretimi 22 milyon ton civarlarındadır. Almanya gibi başta gelen AB ülkelerinde Kanola ekimi çok yaygın olup, yağından biyolojik dizel üretilip dizel tüketen taşıtlarda kullanılabilmektedir. Yeni model dizel taşıtlarda sorunsuz kullanılabilirken, daha eski modellerde yağın agresif olması sebebi ile hortum ve contalarında değişiklikler yapılarak modifize edildikten sonra kullanılabilmektedir. Gıda sanayinde nötr özelliğinden dolayı kızartma ya da konserve yağ olarak kullanılmaktadır.

Yetişme şartları: Türkiye'de çoğunlukla kışlık olan kanola yetiştiriciliği yapılmaktadır. Kumlu ve hafif toprakların dışındaki hemen hemen tüm toprak tiplerinde yetişebilir. Ancak su tutma kapasitesi yüksek olan ve göllenme olan topraklarda kanola bitkisi zarar görmektedir. Kanolanın en iyi yetiştiği toprak türü; derin, humuslu, nötr ya da hafif alkali ve hafif asidik topraklardır.
8-10 yaprağı çıkmış ve rozetleşmesini tamamlayan kanola bitkisi -15 °C'ye žŽkadar dayanıklı bir yapıya sahiptir. Sulanma işlemi ile çıkması sağlanmalıdır. Kanola yabancı ot barındırmaz. Bunun sebebi kanola tohumu sağlıklı yetiştirildiğinde baskın olma özelliğinin olmasıdır.
]]>
Lahana Tohumu https://www.tohum.gen.tr/lahana-tohumu.html Thu, 11 Oct 2018 05:20:42 +0000 Lahana tohumu: Lahana hemen hemen herkesin severek tükettiği bir bitkidir. Vücuda birçok faydası bulunmaktadır.vücudun ihtiyacı olan birçok vitamin ve mineral değerlerini bünyesinde barındıran lahana tohumdan elde edilen bitkiler Lahana tohumu: Lahana hemen hemen herkesin severek tükettiği bir bitkidir. Vücuda birçok faydası bulunmaktadır.vücudun ihtiyacı olan birçok vitamin ve mineral değerlerini bünyesinde barındıran lahana tohumdan elde edilen bitkiler arasında yer almaktadır. Ülkemizde lahana sarma yemeklerinde, kapuska olarak, etli bir şekilde, salatalarda ve daha bir çok yemek çeşidinde kullanılmaktadır. Oldukça lezzetli olan lahana yüksek oranda folat, demir, potasyum ve magnezyum mineralleri içermektedir. Ayrıca C ve K vitamini de yüksek oranda içeriğinde bulundurmaktadır. Lahana tohumu özellikle büyük tarlalar şeklindeki arazilerde yetiştirilerek sofralarımıza ulaşmaktadır.

Lahana tohumu nasıl elde edilir: Lahanalarda döllenme oluştuktan sonra çiçekler üzerinde bulunan çanak ve taç yapraklar dökülme gösterir.daha sonra dişi organ büyümeye devam ederek bakla şekli alır. İlk başlarda yeşil olan baklalar zaman geçtikçe olgunlaşarak önce sarımsı bir renk alır. Daha sonra ise bu renk tamamen olgunlaşma sağlanınca kahverengiye dönüşür. Bakla görünümünde kahverengi bir renkte olan bu lahana tohumuna sligua meyve adı verilmektedir. Lahana tohumları iki gözlüdür. Bir zarla ortadan ayrılan bu tohumlar iki gözlü meyve içerisinde bulunurlar. Çimlenmeden yaklaşık 25 gün sonra bakla meyve içerisindeki tohumlar iyice belirginleşerek kendini gösterir. Bir bakla içerisinde 1-30 arasında değişen rakamda tohum bulunabilir. Tohumlar iyice olgunlaşınca gövde üzerinde bulunan baklalar aşağıdan yukarı doğru açılarak tohumlarını döker. Lahana toplanma süresi geçerse lahana tohumlarını yere döker. Bunun için hasat zamanını geçirmeden tohumları toplamak gerekir. Lahanadan alınan tohumlar yuvarlaktır ve hafif yumurta şeklini andırır. Olgunlaşmış tohumlarda renk kahverengi, mor veya kırmızı renklerdedir. Tohum ağırlığı yaklaşık 1 gramdır.

Lahana tohumu nasıl çimlendirilir: Lahana tohumları hava ve toprak koşulları iyi bir hale gelmiş ise tarlaya ekilerek çimlenmesi beklenir. Fakat bir çok lahana üreticisi lahanaları fide halinde dikmeyi tercih etmektedir. Tohumdan lahana fidesi  oluşturma ise batı ve güney bölgelerimizde temmuz ağustos ayları başında lahana fidesi yetiştirme tavalarında yapılmaktadır. Diğer bölgelerimizde ise mart sonu nisan başı lahana fidesi yetiştirilmeye başlanır. Çimlenme gücü %85-95 gibi yüksek bir orandır. Lahana tohumları normal koşullarda çimlenme güçlerini 4-6 yıl arasında korumaktadır. Lahana tohumunun çimlenme sıcaklığı 10-30 C arasında olmalıdır. Lahana tohumunun maksimum çimlenme sıcaklığı 20-25 C dir. Toprak düşük sıcaklıkta ise ve fazla nemli ise tohumun serin tutulmasına neden olmaktadır ve buda lahana tohumunun çimlenmesini geciktiren unsurlar arasındadır. Lahana tohumu çimlenmeye başladığında toprağın su tutma kapasitesi iyi olmalıdır ve tohum ekimi belirli aralıklarla yapılmalıdır. Tohum ekiminden sonra toprak süzgeçle veya mini yağmurlama başlıkları ile sulanmalıdır.
]]>
Soğan Tohumu Çeşitleri https://www.tohum.gen.tr/sogan-tohumu-cesitleri.html Thu, 11 Oct 2018 07:07:12 +0000 Soğan tohumu çeşitleri, Genellikle çok yüksek besin değerlerine sahip olan soğan, bütün dünyada olduğu gibi ülkemizde de üretimi gerçekleştirilmektedir. Mutfaklarda hazırlanan farklı tohum çeşitlerine has soğanın geni Soğan tohumu çeşitleri, Genellikle çok yüksek besin değerlerine sahip olan soğan, bütün dünyada olduğu gibi ülkemizde de üretimi gerçekleştirilmektedir. Mutfaklarda hazırlanan farklı tohum çeşitlerine has soğanın geniş bir kullanımı mevcuttur. Farklı soğan tohumları çeşitleri genellikle yemeklerin vazgeçilmezlerinden, eşsiz bir lezzet kaynağıdır. Her soğanın ayrı ayrı özellikleri lezzetleri mevcuttur. İçinde bulunduğu yemeğe lezzet katıp içerisinde bulunan vitaminler bakımından sağlığa da faydalıdır. Mutfaklarda hazırlanan salatalarda, çorbada, piyaz da, yahni yapımında, kebaplarda, dolma yapımında, börek yapımında ve birçok çeşitlerde kullanılmaktadır. Bir çok yemeğin hazırlanmasında fayda sağlayan farklı soğan  tohumları sayesinde ayrı ayrı lezzet oluşturmaktadır.

Soğan tohumu çeşitleri

 • Songur soğan: Songur soğan tohumu kısa gün bir soğan çeşidi olmaktadır. Yuvarlağa yakın bir görünüme sahip olan bu soğan çeşidi açık kahverengi renge sahiptir. Depodaki ömrü de 2-4 ay arasında değişmektedir.
 • Swale F1 soğan: Bu soğan tohumu uzun gün soğanı olarak bilinmektedir. Soğan yetiştiriciliğine uygun bir tür olmaktadır. Çok etli ve beyaz renkli olmakta ve tadı acı olmaktadır. Taze ve kuru soğan yetiştiriciliğine uygun şekilde olan bu çeşit, ekim ve dikimi ülkemizin koşularına göre uygundur ve yoğun olarak üretilen bir soğan türüdür.
 • Keş soğan:  Yazlık yetiştiriciliğe uygun bir soğan çeşididir. Soğanın meyveler etli ve iri olup içinin rengi beyaz şeklindedir. Soğanın kabuk rengi kahverengidir, yeşil ve kuru soğan yetiştirilmesine uygundur.
 • Banko soğan: Uzun gün soğan türü olarak da bilinir. Bu soğan çeşidinin ekimi daha çok ocak ayı ile şubat, mart aylarında yapılıyor. Bu soğanın rengi daha çok bakır ve kahverengi olarak bilinir. Ülkemizde üretimi fazladır. Olgunlaşmam süresi 120-150 gün arasında değişebilir. Hastalıklara karşı faydalıdır.
 • Fito delfos soğan: Bu soğan türü uzun gün yetiştiriciliğine uygun olup meyvesi iridir. Tadı acı değildir. Bu özelliğinden ötürü sofralarda aranan bir türdür. Depolamaya ve hastalıklara dayanıklı bir soğan türüdür.
 • Tan 88 soğan: Uzun gün koşullarına müsait olan bir soğan türüdür. Beyaz et rengine sahip olmakla bu soğan depolamaya uygundur. Yüksek verim sağlayan bir soğan türüdür.
 • Bereket soğan:  Bu soğan uzun gün soğan çeşididir. Yüksek verime sahip olmakla beraber bu çeşit ülkemizin topraklarında çok iyice yetişmektedir. Şekil itibariyle yuvarlak bir görünüme sahip olan bereket soğan çeşidi, renk olarak bakır kahverengindedir. Soğanın iç rengi ise krem beyaz renktedir. Bu soğanın tadı acıdır.
 • Valanciana soğan: Bu soğan türü ortalama olarak olgunlaşma süresi 2-3 ay arasında olmaktadır. İlbahar ve son bahar aylarında ekilmesi uygundur. Yuvarlak şeklinde olup açık kahverengi rengindedir. Kurak yerlerde yetişmektedir.

]]>
Kekik Tohumu https://www.tohum.gen.tr/kekik-tohumu.html Thu, 11 Oct 2018 12:10:08 +0000 Kekik tohumu; Kekik doğal dokusu ve aromatik tadıyla her zaman ilgi odağı olmuş bir bitki türüdür. Güzel kokusuyla bilinen kekik, yemeklerde özellikle et yemeklerinde baharat olarak kullanılır. Baharat olarak kullanımının dış Kekik tohumu; Kekik doğal dokusu ve aromatik tadıyla her zaman ilgi odağı olmuş bir bitki türüdür. Güzel kokusuyla bilinen kekik, yemeklerde özellikle et yemeklerinde baharat olarak kullanılır. Baharat olarak kullanımının dışında çay olarak demlenebilir. Kekik yağını da cilde direk uygulanabilir. Kekiğin diğer özelliği ise antioksidan içeriği ile vitamin ve mineral bakımından oldukça zengin bir bitkidir. 

Kekik tohumunun faydaları;

Kekik tohumunda kalsiyum, potasyum, demir, magnezyum ve manganez viitaminleri bulunmaktadır. Bu amaçla kekik suyu 2 tatlı kaşığı kekik tohumunun kaynatılması ile elde edilir. Bu suyu yaralara ve akneli yerlere üzerine bir pamuk yardımıyla uygulanarak kullanılır. Ayrıca çay olarak da tükedildiği gibi suyu da bazı hastalıklar için daha kısa sürede sonuç vermektedir. Şifalı olan bu kekik tohumu, öncelikle sindirimi kolaylaştırır. Kramp çözücü, balgam söktürücü ve dezenfekte edici olarak kullanılır. Özellikle zatürrede ve akciğer iltihaplanmasında kekik banyosu çok faydalı olmaktadır.
Kekiğin en önemli etken maddesi olan uçucu yağlar kana karışarak, bronşlar üzerinde kasları etkilemekte ve krampları çözmektedir. Kekik geleneksel olarak antiseptik, iltihap önleyici, kas kasılmalarını önleyen, konsantrasyonu arttıran ve sindirimi düzenleyen bir bitkidir. Sağlık açısından her hastalığa çare olabilen doğal ve bitkisel ilaçların kaynağıdır.

Kekiğin toprak isteği;

Akdeniz bölgesine ait olan bu bitki tohumu, sıcak iklimi sevmektedir. Ancak soğuk hava koşullarında da oldukça dayanıklılık göstermektedir. Bu nedenle fide dikim zamanının soğuk olmaması gerekmektedir. Toprak yönünden yapısı gereği seçici değildir. En sevdiği toprak türü, killi toprak arazileridir. Kumlu topraklar kekik için pek uygun olmamaktadır. Ekmeden önce toprağı sonbaharda hazırlamak gerekir.

Fidelik zamanı;

Kekik tohumları çok küçüktür. Bu sebeple tarlaya ekilmesi yönünden çok zordur. Fide zamanı gelince fideliğin içine birebir ölçülerde toprak, kum, yanmış ahır gübresi karıştırmak gerekir. Tohumlarında eşit bir şekilde serpilmesi gerekir. Bu yüzden dikim sırasında tohumlar Kül veya kum ile hazırlanmalıdır. Tohumlar ekildikten sonra bir miktar toprakla üzerleri kapatılarak düzeltilmesi sağlanır. Sulamanın da eşit şekilde yapılması çok önemlidir. Tohum çimlendikten sonra fidelik sulanır ve üzerini örtülür. Arada üzeri açılarak hava aldırılır. Sonbahara doğru üstleri açılır ve fideler hava şartlarına alıştırılır. Fideler 8-11 cm boyuna ulaştığında ekime hazır hale gelmiş olur.

Kekik fidelerinin dikimi; 

Fide dikimi için en uygun zaman mart ve nisan aylarıdır. Dikim esnasında çok uzayan kökleri bir miktar kesilir. Aynı sırada ki fidelerin arasında 15 cm, sıraların arasında 40-45 cm kadar bırakmak gerekir. Dikim sonrası hemen sulama yapmak gerekir.

Kekik sulama;

Kurak iklime çok dayanıklıdır. Ancak verimi arttırmak için sulama önemlidir. Çiçeklenme zamanında yapılan budamalardan sonra sulamak gereklidir. Kekik çok yıllık bir bitki olmasından dolayı toprağı çok fazla zayıflatır. Bu yüzden dikimden önce dekara 6 kg. P2O5, 6 kg. K2O saf halinde verilir. Azotu ise 2-3 aşamada verilmesi daha uygun olur. En iyi hasat zamanı çiçeklenme döneminde yapılır. Her hasattan sonra sulama ve yabancı ot temizliği yapılmalıdır. Kekikler de yılda iki veya üç kez kesim yapılır. 

Kekik kurutma;

Kekikler doğal ve yapay olarak yapılır. Doğal haliyle kurutulduğu zaman, toplana kekik 15-20 cm kalınlığında serilir. Eşit bir şekilde karıştırmak koşuluyla kurutulur. Yapay olarak kurutmada ise havalandırmalı fırınlar ile yapılır. Sıcaklığı 30-35 derece olan fırınlarda bu işlem yapılmaktadır. Kuruyan kekikler dövülür ve yaprakları saplarından ayrılarak paketlenir. Serin ve kuru]]> Tere Tohumu https://www.tohum.gen.tr/tere-tohumu.html Thu, 11 Oct 2018 12:37:09 +0000 Tere Tohumu, ülkemizde yetişen ve pahalı olmayan doğal bir bitkidir.  Vücudun ihtiyacı olan direncin tamamını tek kendi başına verebilen tere tohumu son derece faydalı olan şifalı bitkiler arasında en önde gelen bitki t Tere Tohumu, ülkemizde yetişen ve pahalı olmayan doğal bir bitkidir.  Vücudun ihtiyacı olan direncin tamamını tek kendi başına verebilen tere tohumu son derece faydalı olan şifalı bitkiler arasında en önde gelen bitki türlerinden bir tanesidir. Tere tohumu genellikle ekilerek yeşil bitki elde edilerek tüketilmektedir. Ancak tere tohumu kullanımı tere otu kadar kullanılmaktadır ve bir o kadarda faydalıdır. Tere tohumunun büyüklüğü yaklaşık susam çekirdeği büyüklüğü kadardır. Tere tohumu rengi ise koyu kırmızıdır, acımsı bir tada sahiptir.

Tere Tohumu Faydaları Nelerdir

 • Tere tohumu vücut direncini artırır.
 • Tere tohumu sigaranın zararlarını azaltmaktadır.
 • Tere tohumu hafızayı güçlendirme özelliğine sahip olduğu söylenmektedir.
 • Tere tohumu metabolizmayı hızlandırdığı için, kilo vermeye yardımcı olur.
 • Tere tohumunun cinsel gücü artırma özelliği vardır.
 • Tere tohumu kabızlığı önlemede çok etkilidir.
 • Tere tohumu emziren annelerin, sütünü artırır.
 • Tere tohumu çiğnenerek yenildiği takdir de iyi bir balgam sökücüdür.
 • Tere tohumu aynı zamanda öksürük, boğaz ağrısı ve baş ağrısı tedavisi için önemli bir yoldur.
 • Tere tohumu kandaki hemoglobin oranını yükseltir. Bu nedenden dolayı anemiyi azaltmak için tere tohumunun tüketimi uygundur.
 • Tere tohumu kan şekerini düşürmektedir.
 • Tere tohumunun içeriğinde bulunan A ve E vitaminleri kansere karşı koruyucu özelliği sahiptir. Bu nedenden dolayı tere tohumunun tüketilmesi uygun olur.

Tere Tohumu Kimler Kullanamaz

 • Tiroitleri fazla bir şekilde çalışan hastaların kesinlikle tere tohumu kullanmaması gerekmektedir. Çünkü tere tohumu tiroitleri olduğundan daha çok çalıştırır.
 • Ülser hastası olan kişiler kesinlikle tere tohumu kullanmaması germektedir. Çünkü tere tohumu ülseri arttırıcı özelliğe sahiptir.
 • Gaz rahatsızlığı olan kişiler tere tohumunu kullanmamalıdırlar. Çünkü tere tohumu gaz yapıcı özelliğe sahiptir.

Tere tohumu nasıl tüketilmelidir

 • Tere tohumu bal ile karıştırılarak yenilebilir ve üzerine sıcak su içilir. Tadı lezzetli olmadığından dolayı bu şekilde tüketilmesi daha iyi olur. Mesela 1 tatlı kaşığı tere tohumunu 1 kaşık balla karıştırılarak tüketilebilir.
 • Baldan başka tere tohumu yoğurda da karıştırılarak da tüketilebilir.

Şunu unutmamak gerekir ki her şeyin fazlası zararlıdır. Bundan dolayı tere tohumu da dengeli bir şekilde tüketilmelidir.

]]>
Papatya Tohumu https://www.tohum.gen.tr/papatya-tohumu.html Fri, 12 Oct 2018 08:36:16 +0000 Papatya tohumu, Papatya ülkemizde saf ve temizliği simgeleyen bir çiçek türüdür. Hemen hemen her yerde yetişebilen beyaz renkli ortasında sarı bulunan bir çiçektir. Süs bitkisi ve şifalı bitki olarak değerlendirilen papatya ş Papatya tohumu, Papatya ülkemizde saf ve temizliği simgeleyen bir çiçek türüdür. Hemen hemen her yerde yetişebilen beyaz renkli ortasında sarı bulunan bir çiçektir. Süs bitkisi ve şifalı bitki olarak değerlendirilen papatya şifa için çiçekleri kaynatılarak içilmektedir. Ayrıca papatya cilt içinde birçok fayda sağlayan değerleri bünyesinde taşımaktadır. Bir Akdeniz bitkisi olan papatya sıcağı seven çiçeklerdendir. Çok yıllık otsu bitkiler arasında yer alan papatyanın bazı türleri kokulu, bazı türleri ise kokusuzdur. Nisan sonunda çiçek açmaya başlayan papatyalar sonbahara kadar çiçek açmaya devam ederler. Güneşli yerlerden ve hafif kireçli topraklarda daha güzel yetişen papatyalar bulundukları ortamda yayılarak büyük alanlara dağılabilirler. Papatya bitkisinin görselliği yanı sıra bir çok hastalığa iyi geldiği söylenmektedir. Bir çok çeşide sahip papatyaların iri olanı sadece evleri süslemek ve görsellik adına tercih edilmektedir. Ayrıca kuru ortamlarda çok daha güzel yetişerek görenleri kendilerine hayran bırakacak yapıdadırlar. Fakat doğada yetişen küçük papatyalar bir çok hastalığın iyileştirilmesinde kullanılmaktadır. Şifalı bitkiler arasında yer alan doğada yetişen papatyaların çiçekleri alınarak kurutulur ve kış aylarında şifa için suyu içilir.

Papatya tohumu nasıl alınır Yaz aylarında çiçek açan papatyalar sonbahar girer girmez solmaya başlarlar. Papatyaların çiçekleri kesilerek toplanır ve kuru bir ortamda kurumaya bırakılır. Kuruyan papatyalar daha sonra tohumları alınır ve yabancı maddelerden temizlenerek kullanılır. Papatya tohumunun alımı çok kolaydır ve çok çabuk çimlenme özelliğine sahiptir.

Papatya tohumu ekimi: Öncelikle saksı seçimi ekilen tohum için oldukça önemlidir. Saksılarda özellikle iri papatya yetiştiriciliği yapılmaktadır. Özellikle bayanların oldukça sevdikleri iri papatya 25 cm uzunluğuna ulaşabilen bir çiçektir. Bu nedenle büyük saksı tercih edilmesinde fayda vardır. Saksı içerisine doldurulacak toprağın torf ve taşsız toprak karışımı olması gerekmektedir. Elenmiş toprak ve torf karışımı toprak papatyanın daha canlı ve daha güzel yetişmesinde faydalı olacaktır. Saksıya torf ile iyice karıştırılan toprak doldurularak yukarı kısımda 2-3 cm boşluk kalacak şekilde doldurmalısınız. Daha sonra toprak içerisinde papatya tohumları için bir kalem ile delikler açılmalıdır. Açılan boşluk en fazla 4 cm olmalıdır. Tohumun fazla derine ekilmemesi gerekmektedir. Açılan boşluklara tohumlar yerleştirilerek üzeri toprakla kapatılır. Daha sonra toprağı elinizle hafif bir şekilde bastırın. Artık toprağa can suyunu vererek tohumun çimlenmesini bekleyin. Yaklaşık 15 güne kadar çimlenen ve topraktan filizlenen papatya yaz aylarında balkonlarınızı süsleyerek size mutluluk verecektir.
]]>
Arpa Tohumu https://www.tohum.gen.tr/arpa-tohumu.html Fri, 12 Oct 2018 22:54:39 +0000 Arpa Tohumu; buğdaygiller ailesinden bir tahıl bitkisidir, Arpa tohumu, tarih öncesi devirlerde en önemli kültür tahıllarından biridir. Arpa tohumu, ekonomik önemi olan bitkilerin başında gelmektedir. Arpa tohumu, İsrail, L Arpa Tohumu; buğdaygiller ailesinden bir tahıl bitkisidir, Arpa tohumu, tarih öncesi devirlerde en önemli kültür tahıllarından biridir. Arpa tohumu, ekonomik önemi olan bitkilerin başında gelmektedir. Arpa tohumu, İsrail, Lübnan, Ürdün, Suriye, Irak, İran ve Türkiye'de geniş bir ekim alanı vardır. Arpa tohumu, tahıllar arasında dünyada üretim sıralamasında buğday, Mısır ve pirinçten sonra dördüncü sırada yer almaktadır. Ülkemizde ise buğdaydan sonra ikinci sıradadır. Arpa tohumu, Neolitik dönemden itibaren pek çok toplum tarafından önemli bir besin kaynağı olarak kullanılmıştır. Arpa tohumu, günümüzde hayvan yemi ve bira yapımında kullanılmaktadır. Arpa tohumunun, besin değeri çok yüksektir. Arpa tohumu, buğdayın ekilemedi kutup bölgelerinde besin değeri yüksek bir tahıl olarak yetiştirilmektedir. Arpa tohumu, hayvan yemi olarak kullanılacaksa protein değerinin yüksek olması istenmektedir. Arpa tohumu, bira üretimi için kullanılacaksa protein değerinin düşük olması istenmektedir. Arpa tohumunun, fenotipik özellikleri, erken olgunlaşma ve stres koşullarına rağmen yüksek oranda uyum sağlayabilmektedir. Kutuplardan tutunda ekvatora kadar pek çok bölgede yetiştirilmektedir. Arpa tohumu, çok soğuk, sert iklimlerde, kurak olan yerlerde, alkali ve tuzlu topraklarda yetişmektedir. Arpa tohumu, tek yıllık bir bitkidir.

Arpa Tohumu Çeşitleri;

Ramata 6 Sıralı Arpa Tohumu; Başakları 6 sıralı, orta uzunlukta ve eğik görünümündedir. Eğik olduğu için başak kırılması görülmez. Uzun ve kılçıklı başak yapısına sahiptir. Bitki boyu orta uzun yapıdadır. Taneleri orta ve açık sarı renktedir. Homojen yapıdadır. Soğuğa karşı dayanıklıdır. Kıraç alanlarda bile yetiştirilebilir. Verim potansiyeli yüksektir.

Tarm 92; Bitki boyu 90-100 santimetredir. İki sıralı kılçıklı, uzun başaklıdır. İnce uzun yaprakları vardır. Kolay harmanlanır. İç Anadolu ve Geçit bölgelerinde kıraç alanlarda yetişir. Yatmaya dayanıklıdır. Başak kırıcılığı yoktur.

Larende; İki sıralı beyaz kılçıklı bir yapıya sahiptir. Boyu 100- 110 santimetredir. Kuraklığa ve soğuğa dayanıklıdır. Yatmaya karşı hassastır. Orta Anadolu ve Geçit bölgelerinde ekimi yapılabilmektedir. Sulu alanlar tavsiye edilmektedir. Ortalama verimi dekara 459 150 kilogram arasındadır.

Aydan Hanım; İki sıralı bira yapımı için arpa tohumudur. Kılçıklı düzgün ve uzun bacaklıdır. Geniş ve uzun yaprakları vardır. Boyu 95-115 santimetre arasındadır. Kış şartlarında yatmaya dayanıklıdır. Suya ve azota tepkisi iyidir. Eşzamanlı oluşuma sahiptir. Kolay harmanlana bilir. İç Anadolu ve Geçit bölgelerinde sulama yapılabilen alanlarda yetiştirilmesi önerilmektedir.

Sultan; Yerli arpa tohumu çeşididir. Başakları 6 sıralıdır uzundur. Boyu 100-110 santimetredir. Taneleri orta ve homojendir. Rengi açık sarıdır. Kışlık bir arpa tohumu çeşit olup soğuğa dayanıklıdır.

Zagorets; Bulgaristan orijinli bir tohum çeşididir başarılar 2 sıralıdır ilk bir görünümü vardır boyu 85 95 90 santimetredir taneleri iri ve homojendir rengi açık sarıdır soğuğa karşı dayanıklılığı kışın yetiştirilebilir armara Bölgesi'nde ve İç Anadolu Bölgesi'nde yetiştirilmektedir

Sladoran; Başaklar 2 sıralıdır. Eğik bir görünümü vardır. Boyu 80-85 santimetredir. Taneleri iri olup açık sarı renktedir ve homojen yapıdadır. Marmara Bölgesi'nde yetişebilir kışın soğuğa karşı dayanıklıdır.

Bolayır; Başaklar iki sıralıdır. Eğik bir görünümdedir. Boyu 90-95 santimetredir. Taneleri iri ve açık sarı renktedir. Homojen bir yapıdadır. Marmara Bölgesi'nde yetiştirilen arpa tohumu ve kışın soğuğa dayanıklıdır.
]]>
Yer Fıstığı Tohumu https://www.tohum.gen.tr/yer-fistigi-tohumu.html Sat, 13 Oct 2018 16:59:58 +0000 Yer fıstığı tohumu; Ülkemiz yer fıstığı üretiminde önemli bir yere sahiptir. Herkesin severek yediği yer fıstıkları kabuklu ve kabuksuz olarak satışa sunulmaktadır. Türkiye üretiminin % 80' ini gerçekleştiren Çukurova b Yer fıstığı tohumu; Ülkemiz yer fıstığı üretiminde önemli bir yere sahiptir. Herkesin severek yediği yer fıstıkları kabuklu ve kabuksuz olarak satışa sunulmaktadır. Türkiye üretiminin % 80' ini gerçekleştiren Çukurova bölgesidir. Adana, Hatay, Osmaniye, İçel şehirlerini kapsar. Buğdaydan sonra yer fıstığı ikinci büyük öneme sahiptir. Çünkü geride azotça zengin bir tarla bırakır. Yer fıstığı yağ, protein, karbonhidrat ve vitaminler ( A, B, E) bakımından zengin olduğu için çok değerli bir besindir. Ayrıca içeriğinde türüne göre %45, %55 arası yağ içerdiği için bitkisel yağ ve yiyecek olarak, kabuğununda çeşitli sektörlerde kullanıldığından (sunta yapımında, yakacak olarak v.s.) oldukça değerli bir bitkidir.

Yer fıstığı sıcak kuşaklarda yetişmektedir. Isı ve güneş isteği oldukça fazladır. Toprak isteğide oldukça seçicidir. Drenajı iyi, gevşek, kalsiyum ve organik maddelerce zengin toprakları sever. Bu yüzden de her yerde yetişmez. Türkiye' de üretimin % 80' lik kısmı Çukurova  bölgesinde yapılmaktadır. Üretiminde ise kullanılabilecek iki çeşit yer fıstığı tohumu vardır. Bunlar yerli tohum olan çom ve Amerikan fıstık denilen NC-7 ' dir. Genellikle Türkiye' de NC-7 tohumu kullanılmaktadır.

Yer fıstığında toprağın hazırlanması:

Yer fıstığı ekiminde diğer bitkilere göre daha itinalı bir toprak hazırlığı yapmak gerekir. Bu nedenle diğer bitkilerin aksine toprak yaklaşık olarak 30 cm ve üstünde bellenerek havalandırılmalıdır. Toprak kışı bu şekilde geçirmelidir. Bahar başlangıcında toprağı tekrar karıştırmak gerekir. Daha sonra gübreleme işine geçilmelidir. Ürünün verimli olabilmesi için azotlu ve topraktan çok fazla fosfor kaldırdığı için fosforlu gübre kullanılması gerekmektedir.

Yer fıstığı tohumunun ekimi:

Yer fıstığı ekiminde ilk olarak tohumlarına dikkat etmek gerekir. Üretimde kullanılacak tohumların kalitesinin çok iyi olması gerekmektedir. Ülkemizde uygun kalitede yer fıstığının tohumlarının üretimi yapılmamaktadır. Çiftçilerimiz kendi mahsullerinden elde ettikleri tohumları kullanmaktadırlar. 
Yer fıstığı tohumlarını serpme yöntemiyle ektikten sonra toprak yüzeyi hafifçe bastırılır. Gelişmesi oldukça hızlı olan bir bitki olduğu için ekimden sonra iki hafta içinde yabancı otlardan temizleyip çapa yapılması gerekir. Yer fıstığı tohumunun su tüketimi iklime ve yöreye göre değişiklik gösterir. Yer fıstığı bitkisi su isteğini belli eden bir bitkidir. Eğer bitkinin yaprakları koyu yeşil olmuş ise sulama yapılır. Yer fıstığı için en iyi sulama şekli yağmurlama tekniğidir.

Yer fıstığı tohumunun hasadı:

Hasat zamanının geldiğini ise yapraklarının sararıp, taneleri pembe hale geldiğinde anlaşılır. Yer fıstığı hasadı fıstık sökme aleti ile yapıldığı gibi, el ile kürek ve çapa yardımıyla da yapılır. Hasat sonbahar dönemine denk gelmektedir. Hasattan sonrada hemen kurutulması gerekir. Ekilen çeşide göre Nisan ayından Haziran sonuna kadar ekim yapılabilmektedir.

Ülkemizde yer fıstığı, üretim maliyetinden dolayı yağlık olarak değerlendirilmez ve bu nedenle sadece iri tohumlu çeşitler yetiştirilir.
]]>
Yulaf Tohumu https://www.tohum.gen.tr/yulaf-tohumu.html Sun, 14 Oct 2018 04:01:51 +0000 Yulaf tohumu, ülkemizde uygun üretim maliyeti ve bol ürün verimi ile giderek genişleyen yulaf yetiştiriciliği sektörünün en önemli aşamalarından birisidir. Yulaf tohumu seçiminde yerli malı ürünleri kullanmakta fayda var Yulaf tohumu, ülkemizde uygun üretim maliyeti ve bol ürün verimi ile giderek genişleyen yulaf yetiştiriciliği sektörünün en önemli aşamalarından birisidir. Yulaf tohumu seçiminde yerli malı ürünleri kullanmakta fayda vardır. Hem sunduğu avantajlar hem de sağladığı verim oranıyla yüz güldüren yerli tohumlara rağbet daha fazladır.

Yulaf tohumu kullanımı

Yulaf, hem hayvan yetiştiriciliği alanında besin maddesi olarak, hem de kahvaltılık ve bisküvi sektöründe oldukça yaygın kullanılan ve çok farklı lezzetlere bürünebilen bir tahıldır. Bu nedenle uygun fiyatlı ve oldukça verimli olan bir ham madde olma özelliğini taşımaktadır. Ürünün, çok sayıdaki olumlu yönleri piyasadaki talep oranını arttırmaktadır.

Yulaf tohumu seçimi 

Tüm girişimcilerin, kullanım alanlarına göre başak özelliği, sap durumu, bitki boyu, toprak isteği gibi belirli kriterleri çok iyi bilmesi gerekir. Öncelikle yulaf tohumunun bulunulan yerdeki toprak özelliklerine uygunluğu kontrol edilmelidir. Toprak seçiciliği yönünden yulaf, çavdardan sonra en masrafsız olan bitki olma özelliğini taşısa da belirli özellikler sağlanmadığı zaman bu özelliğini bırakabilmektedir.

Yulaf tohumu ekilecek toprağın analizi yaptırılmalı ve çinko, bor gibi elementleri ne seviyede içerdiği kontrol edilmelidir. Bu özellikler, karşılaştırma yapmak açısından oldukça önem taşımaktadır. Piyasada bulunan sertifikalı ve adı duyulmuş yulaf tohumu satan firmaların sattıkları ürünün bor fazlalığına ve çinko eksikliğine karşı ne gibi reaksiyonlar verebileceğini girişimcilere bildirmektedir. Bu değerler, her yulaf tohumu markası için farklılık göstermektedir.

Yulaf tohumu seçilirken ürünün yatmaya dayanıklılık durumu hakkında bilgi almakta yarar vardır. Söz konusu olan ürünün henüz çok küçük tohum olduğu ve bu küçük tohum üzerinden yatma durumunun hesaplanmasının zor olduğuna inanan yada inandırılan çiftçiler bulunmaktadır. Ancak durum sanılanın aksine böyle değildir. Ürünlerinin kalitesi ve verimlilik oranı hakkında bilgi sahibi olup, piyasadaki diğer ürünlere göre kendi fiyatını belirlemek için sürekli olarak çeşitli testler uygulayan üretici firmalar bulunmaktadır. Satıcı her durumda yulaf tohumu hakkında bilgi sahibidir ve tüm bilgileri çiftçilere beyan etmek zorundadır. Yulaf tohumu seçimi konusunda sürpriz yaşamamak için bu bilgileri tedarik eden ve sunan firmalarla çalışmakta fayda vardır.

Yulaf tohumu seçiminde dikkat edilmesi gereken ve elde edilen karı doğrudan etkileyen bir diğer özellikte verimlilik oranı yüksek olan tohumları tercih etmek olacaktır. Uzmanlar, ülkemizde verimlilik oranı yüksek olan tohumların yerli tohumlar olduğunu belirtmektedir. Bu nedenle yerli tohum tercih etmek, girişimciye daha çok kar miktarı sağlayacaktır. 

İklim özelliği bakımından çok seçici olmayan yulaf bitkisi, bu alanda çiftçilere, yetiştiricilere kolaylık sağlamaktadır. Toprak özellikleri doğru olarak bilinip, toprak özelliklerine uygun tohum alımları yapıldığında yulaf bitkisi verimi çok daha fazla miktarlarda olacaktır.


]]> Adi Fiğ Tohumu https://www.tohum.gen.tr/adi-fig-tohumu.html Sun, 14 Oct 2018 22:50:48 +0000 Adi Fiğ Tohumu, Fiğ türlerinin içinde tarımı en yaygın olarak yapılan adi fiğdir. Ülkemizin her bölgesinde yetiştirilir ve ekim alanı gittikçe de genişlemektedir. Adi fiğden genellikle münavebe bitkisi, yeşil ot, kuru, s Adi Fiğ Tohumu, Fiğ türlerinin içinde tarımı en yaygın olarak yapılan adi fiğdir. Ülkemizin her bölgesinde yetiştirilir ve ekim alanı gittikçe de genişlemektedir. Adi fiğden genellikle münavebe bitkisi, yeşil ot, kuru, silo yemi ve yeşil gübre olarak faydalanılır. Yeşil ve kuru otu hayvanlar için hem lezzetli hem de besleyicidir. Yeşil otunda % 3-4 te, tanesinde de %20‘nin üzerinde doğal protein bulunur. Bir yıllık bir baklagil yem bitkisi olan adi fiğ, ekim nöbeti içinde en uygun bitkilerden biridir. Toprağa çok miktarda organik madde bırakır.

Adi Fiğ Tohumu İklim ve Toprak İsteği

Adi fiğin soğuğa dayanıklılığı azdır. Soğuk iklimin hakim olduğu bölgelerde yazlık, ılıman iklim bölgelerindeyse kışlık olarak yetiştirilir. Kışa dayanma gücü -8 C olup daha düşük derecelerde donar. Adi fiğler nemli ılıman iklimlerde daha iyi gelişirler. Sıcak ve kuraklık arttıkça gelişme de yavaşlar. Su tutma kapasitesi iyi olan orta ve ağır topraklar adi fiğ tarımına daha uygudur. Toprak PH’nın nötr veya hafif alkali olması daha uygundur. Adi fiğ tarımına en elverişli topraklar dirençli ve tınlı topraklardır. Zayıf, kumlu ve kırtaban topraklarda adi fiğ verimi düşer.

Adi Fiğ Tohumu Ekim Biçimi

Tohumları büyük olduğundan yonca ve üçgül gibi yem bitkilerine oranla daha duyarlı bir tohum yatağı isteği yoktur. Sonbaharda ekimi için tahılların hasadından sonra toprağın yüzeysel olarak işlenmesi ve sonbaharda daha derin bir sürüm yapılması yeterli gelir. İlkbaharda ekimi için de tarlanın sonbaharda işlenmesi, ilkbaharda su kaybını önlemek için tırmık geçirilmesi yeterli olacaktır. Ekim makina ile sırayla yada serpme veya elle yapılmaktadır. Serpme ekimi için faklı makinalar kullanılabilir. Dekara atılacak tohum oranı ve sıra aralıkları ot ve tohum için yetiştirme amacına göre değişmektedir. Ot elde etmek için sulu koşullarda 15-20 cm, kıraç şartlarda 30-40 cm sıra arasıyla ekilmesi yapılır. Tohum için yetiştirilecekse sulu şartlarda 30-35 cm, kıraçda 50-60 cm arayla ekimi yapılır.

Adi Fiğ Tohumu Tohumluk Oranı

Adi fiğ ot üretiminde, kışlık yalın ekimlerde artan tohumluk miktarları verimini arttıracaktır. Sıraya yada serpme ekimde imkanlar dahilinde yüksek tohumluk oranı kullanılır. Sıraya göre ekiminde 8-10 kg da, serpme ekiminde 12-15 kgda tohumluk miktarı yüksek verimin yanında ekonomik de olur. Ekim derinliği 4-5 cm olmalı. Adi fiğ derin ekime fazla duyarlı olmadığı için hafif olan topraklarda 6-7 cm derinliğe kadar ekilebilir. Sıra aralarının 20 cm olması gereklidir.

Adi Fiğ Tohumu Bakımı ve Sulama

Sıkça ekilen adi fiğ tarlasında çok fazla yabancı ot olmaz. Çapalamanın zor olması sebebiyle çıkan yabancı otlarla uğraşmak çok zordur. Adi fiğ yetiştiriciliğinde en mühim bakım işlemi tohum üretilen bitkilerde baklagil tohum böceği ile savaşmaktır. Çiçeklenme döneminde toz veya sıvı ilaçlarla müdahale yapılmalıdır. Sulama olanağı olan yerlerde çiçeklenme zamanınadek bir yada iki defa sulanabilmektedir.
]]> Tütün Tohumu https://www.tohum.gen.tr/tutun-tohumu.html Mon, 15 Oct 2018 01:25:25 +0000 Tütün Tohumu, Tütün kelimesinin diğer isimleri Nicotiana, Tobacco, Tabac olarak da geçmektedir. Patlıcangiller familyasında yer almaktadır. Tütün sigara yapımında kullanılır. Sigara tütün yaprakları ile yapılır.Bir yıllı Tütün Tohumu, Tütün kelimesinin diğer isimleri Nicotiana, Tobacco, Tabac olarak da geçmektedir. Patlıcangiller familyasında yer almaktadır. Tütün sigara yapımında kullanılır. Sigara tütün yaprakları ile yapılır.Bir yıllık otsu bir bitkidir.Yaz aylarında pembemsi renkte açan boyu 0,75-1,5 metreyi bulan bir kültür bitkisidir. Gövdeleri dik, silindir şeklinde, tüylü ve yapışkandır. Yaprakları ise sapsız veya kısa saplı, büyük oval, tüylü ve yapışkandır. Çiçekleri tepede salkım görünümlüdür. Pembe, kırmızı renkli ve beş sivri dişli çiçeklere sahiptir. Tütünün meyveleri uzunca oval şekilli küçük tohumlu dur.
Tütün tohumları ülkemizde yağ bakımından zengindir. Bu yağlar boya ve sabun sanayisinde kullanılır. Ülkemizde İç Anadolu ve Akdeniz bölgesi hariç tüm bölgelerinde tütün tohumu ekimi yapılır. Tütünün bilinen bileşimi, yapraklarında tanen, zamk, nişasta, reçine ve nikotin vardır.

Tütün tohumu ekiminin yapıldığı yerler:
 • Erbaa, Bafra, Amasya, Samsun, Trabzon (Karadeniz Bölgesi)
 • Balıkesir, Bursa, Keşan, Kırklareli, Bolu ve İzmit (Marmara Bölgesi)
 • Malatya, Bitlis, Muş, Diyarbakır ve Hakkari (Doğu ve Güneydoğu Bölgesi)
 • Söke, Manisa, Denizli ve Eşme (Ege Bölgesi
Tütün tohumu toprağının özelliklerine bakacak olursak; Tütün kumlu, su tutmayan humuslu topraklarda yetişir. Tütünün tohumunu ekmek zahmetli bir iştir.Özellikle kaliteli tütün yetiştiriciliği oldukça dikkat ve emek ister. Toprağı Sonbaharda hazırlanır. Ekimi ise İlkbaharda yapılır. Ekilmeden önce tohumlar suda ıslatılır ve yastıklara ekilir. Ara ara toprağın temizliği, gübre işlemi ve sulaması aşama aşamadır. Fideler 7 cm olunca buradan alınarak hazırlanmış olan toprağa ekilir. Fidelerin toplama zamanı ise Mayıs ayıdır. Tütün bitkisi çiçeklenmeye başlayınca bitkinin üst 10-15 yaprağı kesilir. Nedeni tütünün daha kaliteli olmasında önemli bir yet tutar. Tütün tohumu ekilip hasat zamanı yaklaşınca sabahın erken saatlerinde toplanır. Tütün haline gelen bu bitki önce kurutulur. Kurutma safhası bitince depolara alınarak tavlama yada nemlendirme işleminde demetler den birer birer ayrıldıktan sonra cinslerine göre ayrılarak çürümeye bırakılır. Bir keyif bitkisi olan tütünün, dış ülkelere sattığımız ürünlerin arasında önemli bir yeri vardır. Ayrıca Türkiye tütün üretiminde ABD,Brezilya, Çin ve Hindistan sonra 5.sırada yer alır. 
]]>
Arı Otu Tohumu https://www.tohum.gen.tr/ari-otu-tohumu.html Mon, 15 Oct 2018 10:47:42 +0000 Arı Otu Tohumu, Arı otu, Diğer adıyla faselya hem bal üretiminde hemde yem bitkisi olarak tercih edilen iyi bir mera ve yeşil gübre bitkisidir. Çok kaliteli bala sahiptir. Mor çiçekli bir bitki olup, tek yıl ömrü vardır. Arı Otu Tohumu, Arı otu, Diğer adıyla faselya hem bal üretiminde hemde yem bitkisi olarak tercih edilen iyi bir mera ve yeşil gübre bitkisidir. Çok kaliteli bala sahiptir. Mor çiçekli bir bitki olup, tek yıl ömrü vardır. Renkleri bazen sarı ve beyaz da olabilir. Arı tohumunun anavatanı Kuzey Amerika'dır. Arı otunun boyu 50-100 cm dir. Her tür toprak yapısında yetişebilen bir bitkidir. Arı otu bal üretiminin sarp yamaçlarda ve tarla ortamlarında ziraatı yapılır.

Arı otu tohumu, çok küçük olduğu için tekstür ve drenaja dikkat edilmelidir. Arı otu tohumdan dekara 1-1.5 kg arı otu tohumu ekilir. Elle serpme de daha çok tohum kullanılır. Son olarak sürgüyle arı otu tohumları kapatılır. Mevsimsel yağış varsa sulamaya gerek duyulmaz.Yağış yok ise gerekli miktarda sulama yapılır. Çiçeklenme süresini arttırmak için ekimi bir kaç defa da yapıp sulama dönemini uzatarak tohum oluşumunu geciktirmek mümkündür. Senede 3 defa ekim yapılması tavsiye edilir. İlkbaharda Haziran, Temmuz aylarında ve sonbaharda Ekim yapılması uygundur. 1 dekar ekimi yapılan arı tohumu 2 koloni arıyı besler. 50-70 kg değeri yüksek bal üretir. Arı otu, nektar ve polen kaynağı açısından dünyanın en iyi 20 bal bitkisi arasında yer alır.

Arı otunun arılara faydaları:
 • Koloni ağırlığı artar
 • Arılı olan çerçeveyi ve yavrulu alan miktarını arttırır.
 • Kovadaki arı sayısını arttırır.
 • Polen ve bal miktarında %50 artış sağlar
]]>
Bahçe Çiçek Tohumları https://www.tohum.gen.tr/bahce-cicek-tohumlari.html Mon, 15 Oct 2018 22:56:28 +0000 Bahçe Çiçek Tohumları; ömürlerine ve üretimlerine göre kısımlarına ayrılır. Her tür çiçeğin farklı yaşam koşulları vardır. Genellikle tohumlar uygun koşullarda fide olana kadar büyütülür. Daha sonra ise sera tar Bahçe Çiçek Tohumları; ömürlerine ve üretimlerine göre kısımlarına ayrılır. Her tür çiçeğin farklı yaşam koşulları vardır. Genellikle tohumlar uygun koşullarda fide olana kadar büyütülür. Daha sonra ise sera tarzında yerlerde, çok sıcak veya çok soğuk olmayan ortamlarda, küçük fideler geliştirilerek filizlenmeleri sağlanır. Çiçeklerin bazıları toprağa gömülü kısımları ile ince dallı köklerle beslenirken, bazıları bitkinin özelliklerinin yer aldığı bazen küçük oval kök,  bazen yumrulu yapıda, bazen de soğan diyerek adlandırılan (bir nevi tohum) bölümüyle hayata tutunurlar. Soğanlı bitkiler, mevsimi geçince soğanı uygun koşulda saklanır ve bir yıl sonra baharda ekildiğinde tekrar çiçek açar.Günümüzde bahçe çiçek tohumlarını bulmak kolay fakat uygun ortamda ve şartlarda yaşatabilmek emek ister.

Bir Yıllık Çiçekler: Genellikle tohumla üretilirler. Yarı dayanıklı çiçekler soğuk havaya dayanamayacağı için üretimi zor olacaktır. Baharda ekilmelidir. Çimlendirilen fideler sera tarzındaki ortamlarda bakılır, büyütülür. Yaz başında fideler bahçeye ekilebilir. Bazı hassas çiçekler ise yazın en sıcak zamanlarında saksılardan bahçeye alınabilir.
 • Aslanağzı:Yaz sonunda tohum döker ve baharda tohumlar filizlenir.
 • Horoz İbiği: Haziran ekim arası yaşar. Eylülde tohumu oluşur ve kurur.
 • Karanfil: Uzun yıllar yaşayabilir. Tohumludur.
 • Süs Lahanası :Üretimi tohumla olur. 
 • Begonya, Hercai Menekşe,  Kedi Tırnağı, Mine, Patunya, Kadife Çiçeği bu türden çiçeklerdendir.
İki yıllık Çiçekler: Birinci  yılında tohumdan yetiştirilip, ikinci yılında çiçek açacakları bahçeye yaz mevsiminde dikilebilir. Bazı iki yıllık hassas çiçekler çiçek açma dönemleri bitince sökülerek çıkarılıp yeni tohumlar ekilebilir. Çan Çiçeği, Şebboy, Hüsnü Yusuf,  bu türden çiçeklerdendir.

Çok Yıllık Çiçekler: Bu bitkiler  uzun yıllar yaşayabilen ağaç, ağaççık, çalı ve dayanıklı otsu bitkilerdir. Kışın gövde yapraklar kurur. Baharda tekrar yeşerir. Sardunya, Mor Salkım, Melisa, Kırmızı Mercan, Japon Gülü, Gül Hatmi, Hanım Çantası, Begonvil bu türden bitkilerdir. Tohum döktüğünde fideyle üretilebilir. 

Soğanlı Bitkiler: Topraktaki  kısmı  yuvarlak, diğer ucu sivri olan, çiçeğin özelliklerini depolayan  organ bitki soğanıdır. Bu soğanın içinde tomurcuğu vardır. Bu tomurcuk  üstte çiçeğin sap, gövde, yaprak, çiçek kısımlarını oluştururken toprak altında kök kısmını oluşturur. Zambak, sümbül, nergis, lale, kardelen soğanlı çiçeklerdendir.

Kök Gövdeli (Rizomlu) Bitkiler: Bitkinin toprak altı ve üstünde bitkinin özünü oluşturan bitkinin besin deposu rizomdur. İnci Çiçeği, Süsen rizomludur.

Yumrulu Bitkiler : Bitki kökünün şişip gelişmesiyle bitkinin özünü oluşturan özelliklerin depolandığı organına yumru denir. Akşam Sefası, anemon, Dalyan Yıldız, Yumrulu Begonya bu  çiçeklerdendir.
]]>
Pazı Tohumu https://www.tohum.gen.tr/pazi-tohumu.html Tue, 16 Oct 2018 14:38:56 +0000 Pazı Tohumu, Ülkemizde Akdeniz Marmara ve Ege bölgelerinde başta olmak üzere hemen hemen her bölgede yetişebilen pazı tohumu chenepodiaceae (ıspanakgiller) familyasından gelir. Kök yapısı pancara benzeyen bitkinin yumak şeklinde Pazı Tohumu, Ülkemizde Akdeniz Marmara ve Ege bölgelerinde başta olmak üzere hemen hemen her bölgede yetişebilen pazı tohumu chenepodiaceae (ıspanakgiller) familyasından gelir. Kök yapısı pancara benzeyen bitkinin yumak şeklindeki yalancı meyvelerinin içerisinde tohumlar yer alır. Kahverengi renginde ve parlak görünen tohumlar böbrek şeklini andırır. A, B1, B2, B6 ve C vitamini bakımından oldukça zengin olan ve içerisinde aynı zamanda protein, karbonhidrat, yağ ve selüloz yer alan pazının, çanak yaprakları döllendikten sonra gelişerek yalancı meyveler oluşturur ve bu meyvelerin içerisindeki tohumların üzeri girintili çıkıntılıdır. Pazı tohumu ekildikten itibaren yaklaşık 10-15 gün içerisinde çimlenir.

Pazı tohumu yetiştiriciliği; 

Pazı tohumu çimlendirme, sebzenin tohumlarının çimlendirilme işlemi genellikle ilkbahar yaz ve sonbahar aylarında yapılmaktadır. Pazı tohumunun kaliteli olması ekimi ve verimliliği açısından oldukça önemlidir. Pazı tohumlarının ekim aşamasına geçmeden önce nemli bir pamuk içerisinde ya da suda bir gün bekletilmesi önerilir. Bu şekilde yapıldığı takdirde tohumun çimlenme oranı daha da artar.

Toprak isteği, pazı tohumunu bahçelerinizde ya da balkonda saksıda kolaylıkla yetiştirebilirsiniz. Bunun için öncelikle ekim yapılacak alanın toprağı hazırlanmalıdır. Toprakta bulunan yabancı otlar temizlenmeli ve toprak çapalama yapılarak havalandırılmalıdır. Pazı tohumlarının kısa sürede çimlenemebilmesi için toprak sıcaklığının 10-20 derece olması gerekir. Yapılan bu işlemler tohumun iyi gelişebilmesi için çok önemlidir. Çapalama işlemi yapıldıktan sonra ekim yapılmadan önce toprak 1 hafta boyunca dinlendirildikten sonra pazı tohumu ekimine hazır hale gelmiş olur. Pazı tohumu ekim derinliğinin 1-2 cm olması yeterlidir. Pazı tohumları açık arazilere ekilecek ise sıra arası 30-35 cm sıra üzeri ise, 8-10 cm olmalıdır.

Dikim aşaması, pazı tohumu eğer bir kap içerisinde çimlendirilecek ise kabın içerisi ince elenmiş ve toz karışımı toprakla kabın üst kısmında 2 cm boşluk kalacak şekilde doldurulur ve toprak fısfıslı bir şişenin içerisine su konularak suyun püskürtülmesi ile nemlendirilmelidir. Daha sonra pazı tohumları toprağın altına yerleştirilir ve üstü aynı topraklar ile doldurulur. Pazı tohumunun ekim işlemi yapıldıktan sonra toprağın üzeri yine fısfıs yardımı ile nemlendirilir ve sürekli kontrol edilerek toprak kurudukça nemlendirme işlemine devam edilir. 10-15 gün içinde çimlenmeye başlayan pazı tohumları direkt gelen güneşten korunmalıdır. Tohumlar 4-5 cm boyuna geldikleri zaman büyük bir saksıya ya da bahçeye dikilebilir. Pazı tohumlarının çimlendirme işlemi açık arazilerde yapılacaksa, tohumlar toprağın 2 cm altına yerleştirilir ve üstü toprakla kapatılır. Tohumlar ekildikten sonra toprağa nemlendirme işlemi yapılır ve tohumların üzeri bir naylonla kapatılabilir. 

Bakımı, fide olan tohumlar yağmurlama sulama sistemi ile toprak nemini kaybettikçe sulanmalıdır ve bitki 10-15 cm ye ulaştığı zaman salma sulama yöntemi uygulanabilir. 

Verim, pazı tohumundan tohumun çeşidine ya da hasat zamanına göre 2-3 ton verim alınabilmektedir. 

Olgunluk ve hasat zamanı, bitki 20 cm boya ulaştığı zaman, ekim işleminden yaklaşık 2 ay sonra hasat işlemine başlanır ve yılda 1-3 arası hasat devam edebilir.
]]>
Şalgam Tohumu https://www.tohum.gen.tr/salgam-tohumu.html Wed, 17 Oct 2018 13:10:27 +0000 Şalgam tohumu, Şalgam acı tadıyla bilinen bir kök sebzesidir. Kökü ve yaprakları çok yüksek değerde besin ve bileşenler içermektedir. Şalgam ülkemizde yaygı bir şekilde tüketilmektedir. Özellikle kış aylarında tüketimi Şalgam tohumu, Şalgam acı tadıyla bilinen bir kök sebzesidir. Kökü ve yaprakları çok yüksek değerde besin ve bileşenler içermektedir. Şalgam ülkemizde yaygı bir şekilde tüketilmektedir. Özellikle kış aylarında tüketimi artmaktadır. Yemeklerin özellikle balıkların yanında tüketilir. Şalgam ayrıca salatalarda  ve turşularda kullanılır. Kışın soğuk algınlığından kaynaklanan hastalıklara iyi geldiğine inanılır. Şalgam bol miktarda A vitamini içerir. Bunun yanı sıra C, E, K ve B6 vitaminleri ve başta olmak üzere demir, kalsiyum, potasyum, fosfor, magnezyum olmak üzere bir çok mineral ve bileşen içermektedir. Şalgam yumrusu ve tohumları için yetiştirilir. Şalgam tohum, idrar yolu hastalıklarında idrar arttırıcı olarak kullanılır. Cermen kanaryalarını beslemekte kullanılan başlıca bir yemdir. Kuşlar tarafından zevkle tüketilir. Lezzeti tam olarak olgunlaşmamış olan, cevizi hatırlatır. Kalitesi iyi olan bir şalgam tohumu acı olmayan küçük, tatlı ve bordo, siyah renkte ve iri bir toplu iğne başı kadar büyüklüktedir. Kuşlara verilmeden önce bir sene bekletmek gerekir.

Şalgam tohumu ekimi: Şalgam bitkisi tohumlarıyla çoğaltılır. Tohumlar, doğrudan doğruya bitkinin yetiştirileceği yere ekim yapılır. Ekim zaman, ilkbaharda mart- nisan, sonbaharda ağustos sonları ve eylül aylarıdır. Tohumlar serpme yoluyla ekilirse daha sonra fidelerde seyreltme yapılır. Ya da sıralar üzerinde tohumlar, 15-20 cm aralıkla 1-2 cm derinliğe ekilmelidir. Şalgam suyu çok seven bir bitkidir. Yaz mevsiminde havalar sıcak ve kurak olduğu zamanlarda, düzenli olarak sulanması gerekmektedir. Şalgam ılık ve serin iklimleri daha çok sever. Kumlu topraklardan hoşlanır. Ülkemizde yetiştirilen çeşitler arasında basık ve yuvarlak olanları daha uygun olur. Birçok hastalığa karşı çok faydalı etkileri vardır.

Şalgamın tohumu faydaları:
 • Şalgam etle pişirilip yenilirse vücut kuvvetli bir gıdasını almış olur.
 • Suyu içilirse idrarı söktürür.
 • Cinsel gücü arttırır.
 • Görme gücünü arttırır.
 • Şalgamı yemek öksürüğü keser.
 • Böbrek ve mesane kumlarını eritir ve döker.
 • Şalgam etle birlikte yenirse göğsü yumuşatır ve rahatlatır.
 • Şalgam iştahı açar.
 • Şalgam iç organları kuvvetlendirir.
 • Nikriste şalgam lapa biçiminde konulur.
 • Şalgam yağlı etle pişirilerek yenilirse sperm üretimini arttırır.
 • Tıkanmış damarların açılması için faydalı olur.
 • Şalgam sarılığa, siroza çok faydalı olur.
 • Yorgunlukta şalgam yağı içilir veya sürülürse yorgunluğu giderir ve zindelik verir.
 • Şalgam tohumları yakılarak külleri zeytinyağı ile merhem haline getirilir, saç dökülmesinde saç diplerine sürülür.
 • Mafsal şişlik ve romatizmalarında şalgam lapa halinde bölgeye konulur.
 • Kökleri ezilerek bal ile yutulursa dalağı eritir ve idrar zorluğuna da iyi gelir.
Şalgam tohumunun kullanılışı: Bir bardak kaynar suya 5 gr şalgam tohumu toz hali de koyulur. Yaklaşık on dakika bekletilir. Günde iki bardak içilir. 

]]>
Çeri Domates Tohumu https://www.tohum.gen.tr/ceri-domates-tohumu.html Wed, 17 Oct 2018 16:55:31 +0000 Çeri domates tohumu, Patlıcangiller familyasından, çok küçük ve yuvarlak bir domates türü olan çeri domates, kiraz meyvesini andıran görünümü nedeniyle bu ismi almıştır. Tatlı ve sulu olan bu türün anavatanı Güney Ameri Çeri domates tohumu, Patlıcangiller familyasından, çok küçük ve yuvarlak bir domates türü olan çeri domates, kiraz meyvesini andıran görünümü nedeniyle bu ismi almıştır. Tatlı ve sulu olan bu türün anavatanı Güney Amerika ve orta Amerika'dır. Sofralık domates grubuna giren çeri domatesin yabani frenk domatesi ile kültür domatesinin genetik karışımları sonucu elde edildiği düşünülmektedir. Avrupa kıtasına ilk olarak 400 yıl önce geldiği tahmin edilmektedir. Günümüzde dünyanın en yaygın tarım bitkileri arasında yer alır. Akdeniz mutfağının baş tacıdır çeri domates, kırmızı, sarı, yeşil ve nadiren de siyah renkli çeşitleri vardır.

Çeri domates tohumu nasıl ekilir

Dikkat edilmesi gerekilen en önemli nokta, mart ayı ortalarında ekim yapılması gerekmektedir. Bu ayda ekilecek tohumlar, en güzel ürünleri elde etmenizi sağlar. Çeri domatesi tohumunu ekmek istediğinizde öncelikle iyi bir tohum bulmak gerekecek. Önerilen hazır tohumların yerine organik kurutulmuş tohumları kullanmanız olacaktır. Plastik bir kabın içerisinde, 2 cm kalınlığında kaliteli bir toprakla doldurun. Üzerine domates tohumunuzu koyun ve üzerine bir cm kadar daha toprak doldurun. Kabın dibine küçük delikler açın ki çok kaliteli ürün elde etmenizi sağlayacaktır. Çimlendirme tamamlandıktan sonra domates fidesini uygun bir saksıya geçirin ve güneş alan ortamda yetiştirmeye özen gösterin.

Çeri domatesi içerdiği vitaminler nelerdir

Kahvaltı ve salataların vazgeçilmezi olan çeri domatesinin faydaları saymakla bitmez. Vitamin ve lif zengini çeri domatesi kanserden korur. Aynı zamanda afrodizyak etkiside gösteriyor. Sağlıklı bir yaşam için doğru gıdalarla düzenli beslenmeniz gerekir. Günde bir kase çeri domates yenilmesinin vücutta oluşan dejenerasyonu engellediğini belirten uzmanlar, içeriğindeki A vitaminin de sağlıklı beyaz kan hücrelerini koruyup, kanseri engellediğini vurguladılar.

Çeri domates içeriğinde ki vitamin karbonhidrat ve mineraller açısından oldukça zengindir. Sağlıklı ve dengeli beslenme de önemli bir rol üstlenen çeri domates magnezyum, potasyum, demir, bakır ve fosfor minerali içerir. Vitamin değerleriyle de birçok meyveyi geride bırakır. Çeri domates A, C, E, K, B1, B2, B3, B5, B6 vitaminlerini içinde barındırır. 3-4 adet çeri domates tüketimi, vücudun günlük A vitamini ihtiyacının %20'sini, C vitamini ihtiyacının %26'sını ve K vitamini ihtiyacının %12'sini karşılamaktadır.

Çeri domatesi faydaları:
 • Lif açısından zengin olan çeri domatesi, kabuklarıyla birlikte tüketildiğinde sindirimi kolaylaştırmaktadır.
 • Düzenli tüketildiğinde kötü kolesterolü düşürür.
 • İçeriğindeki likopen pigmenti, kalp ve damar sağlığı için gerekli antioksidan desteğini sağlar. 
 • Likopen içeriği menopoz döneminde kemik erime riskini minimuma düşürür.
 • Bol miktarda C vitamini içerdiği için, cildin kolojen üretimini destekler ve yaşlanma etkilerini geciktirmektedir.
 • İdrar söktürücü etkisi vardır.
 • Kan şekerinin dengelenmesine etkin bir role sahiptir.
 • Kalp ve damar hastalıklarına sebep olan etkenlere karşı koruyucu etkisi vardır.
Çeri domates tohumlarını doğal bahçe ortamında, hiçbir kimyasal madde kullanılmadan sadece hayvan gübreleri kullanılarak evinizin balkonunda, bahçenizde çok rahat bir şekilde, iyi bir bakımla yetiştirebilirsiniz.
]]>
Karanfil Tohumu https://www.tohum.gen.tr/karanfil-tohumu.html Thu, 18 Oct 2018 05:56:06 +0000 Karanfil Tohumu, hemen her toprakta yetişen bir bitkidir. Karanfil tohumu yiyeceklere aroma ve koku vermek için ayrıca yemeklerdeki çeşniyi arttırmak için mükemmel bir besin kaynağıdır. Ayrıca karanfil tohumunu birçok bitkisel ka Karanfil Tohumu, hemen her toprakta yetişen bir bitkidir. Karanfil tohumu yiyeceklere aroma ve koku vermek için ayrıca yemeklerdeki çeşniyi arttırmak için mükemmel bir besin kaynağıdır. Ayrıca karanfil tohumunu birçok bitkisel karışımla birlikte hazırlanarak hastalık ve rahatsızlık durumunda tam bir şifa kaynağı haline gelmektedir. Karanfil tohumunu taze iken toplayıp güneşte kurutup karanfil çayını hazırlayabilirsiniz. Boğaz ağrısı ve soğuk algınlığına çok iyi gelen karanfil çayını dilerseniz ıhlamur veya çubuk tarçınla da aromasını zenginleştirerek hazırlayabilirsiniz. Karanfil tohumunun yağını elde edebilir, böylelikle kremini evde hazırlayabilirsiniz.

Karanfil Tohumu yağından eklem ağrısı, romatizması ve ağrısı olan kişilerin karanfil tohumu yağını sürerek kullanması ağrı oluşan bölgede kan dolaşımını hızlandırarak ağrının dağılmasını sağlamaktadır. Karanfil tohumunun en bilindik faydası ise iktidarsızlığa iyi gelmesidir. Karanfil tohumunun özellikle çiçek kısımları kopartılıp hakiki doğal balla karıştırılması iktidarsızlık problemi çeken kişiler üzerinde etkisi vardır. Ayrıca karanfil tohumunun köklerini kaynatıp içmek de ishal problemi yaşayan kişiler üzerinde etkilidir. Karanfil tohumu kökü mide rahatsızlığı ve bağırsak bozukluğu ve şikayeti yaşayan kişiler üzerinde çok etkilidir. 

Karanfil Tohumu Faydaları Nelerdir
 • Bağırsakları rahatlatarak gaz söktürür. 
 • Kalbin ve hafızanın güçlenmesini sağlar. 
 • Yemeklerde kullanıldığında iştah açar.
 • Yoğun ve keskin aroması sayesinde ağız kokusu, sarımsak, sigara ve soğan gibi kokuları bastırır. 
 • Bağışıklık sistemini güçlendirerek vücut direncini artırır. 
 • Karanfil tohumu balgam söktürür. 
 • Mide bulantılarına ve kusmaya iyi gelir. 
 • Ateş düşürür. 
 • Hazmı kolaylaştırarak mideye ve göğse genişlik verip rahatlatır.
 • Beden ve zihne uyarı göndererek yorgunluğu ve stresi azaltır. 
 • Ağrıyan dişin üzerine koyulduğu zaman diş ağrısını keser. Antiseptik olduğu için mikropları da öldürür. Cinsel isteği arttırır. 
 • Öksürüğü keserek boğaz enfeksiyonlarına karşı korur. Bu nedenle kış çaylarının içinde mutlaka karanfil de bulunur. 
Karanfil Tohumu Çimlendirme Yöntemi

Karanfil Tohumlarını çimlendirmek için öncelikle bir müddet su içinde bekletin. Daha sonra tohumları suyun içinden çıkararak nemli bir bez veya nemli bir pamuk içinde sarın. Böylelikle bir süre sonra karanfil tohumunda çatlama oluşacak ve filizlenmeye başlayacaktır. Daha sonra karanfil tohumunun filizine zarar vermeden dikmek istediğiniz yere dikkatlice dikin. Toprak kurudukça periyodik olarak sulayabilirsiniz. Karanfil tohumu filizlenmesi için mutlaka suda bekletilmesi gerekir. 

Soğuk Algınlığı İçin Karanfil Çayı Nasıl Hazırlanır

Karanfil çayını hazırlamak için, Öncelikte bir demlik suyu ocağın üzerine alın kaynatın. Daha sonra kaynayan suyun üzerine bir tutam ıhlamur, 5-6 adet karanfil tohumu ve bir adet çubuk tarçın ekleyerek ocağın altını kapatıp 5-10 dakika kadar demlenmesini bekleyin. Demlendikten sonra sıcak olarak tüketin. Karanfilin yoğun aroması sayesinde boğazınızın yumuşadığını ve vücut direncinin arttığını göreceksiniz. Ayrıca bu çay sayesinde bağışıklık sisteminiz güçlenerek yorgunluk ve halsizliğiniz ortadan kalkacaktır.

]]>
Çemen Tohumu https://www.tohum.gen.tr/cemen-tohumu.html Thu, 18 Oct 2018 21:01:30 +0000 Çemen Tohumu: Baharat dünyasının mutfağımıza sunduğu lezzetlerden bir tanesi çemen otudur. Hem sağlık için şifalı yönlerinden hemde mutfaklarda eşsiz bir tada sahiptir. Bilimsel adı Trigonella foenum olan çemen otu,  lat Çemen Tohumu: Baharat dünyasının mutfağımıza sunduğu lezzetlerden bir tanesi çemen otudur. Hem sağlık için şifalı yönlerinden hemde mutfaklarda eşsiz bir tada sahiptir. Bilimsel adı Trigonella foenum olan çemen otu,  latince adı fabaceaeda denilen baklagiller ailesinden olup, 60-100 cm’ye kadar uzayabilen bitkidir. Çiçekleri beyazdan sarıya dönük olan çemen, sulak alanları seven bir bitkiidir. Bununla beraber yarı kurak alanlarda da dünyada yaygın olarak yetiştirilebilinir. Çemen otu kahverengimsi sarı renkte tohumlara sahip bir bitkidir. Çemen, şifalı bitkisi eski çağlarda Asya ülkelerinde şehvet arttırmak ve savaşlarda cesaret vermek için kullanılmaktaydı. Çemen otu, bilindiği gibi, ülkemizde en çok pastırma yapımında kullanılan bir bitki türüdür. Bunun yanı sıra bazı bölgelerimizde çemen otunun tohumu ve yaprakları, salatalarda ve haşlanarak sebze olarak kullanılır. Çemen, et yemeklerinde, çorba ve soslarda da yaygın olarak kullanılan bir baharat türüdür. Çemen otunun tek başına acımsı bir tadı vardır bu nedenle genelde çeşni olarak kullanılabilinir.

Çemen Tohumu: Şifalı bitkisinin tohumları diosgenin, yamogenin, tigogenin, gitogenin, ve neotigogenler gibi saponinlerin kaynağı olaak bilinmektedir. Mineral ve vitamin olarak ise kalsiyum,  fosfor, tiamin, demir, riboflavin, niasin ve C vitamini ihtiva eden tohuma sahiptir.

Çemen Tohumu faydaları;

 • İlaç kullanımı ile dahi geçmeyen inatçı öksürükler için çemen otunun mucizevi etkisinden söz edilmektedir.
 • Özellik ile astım hastalarda karşılaşılan göğüs şişliğini ve sertliğini geçirmede oldukça faydalı olmaktadır.
 • Balgam söktürücü özelliğe vardır, balgam söktürmek için kullanıldığında biraz mide bulantısı yapabilmektedir.
 • Bronşit hastalarının kullanması da önerilmektedir.
 • Mide gazlarını ve şişkinliklerini gidermektedir.
 • Bağırsak gazlarını söktürmede en etkili bitkilerden birtanesidir.
 • Bedeni güçlendirici bir tonik olarak kullanılır.
 • Boğaz ağrılarına oldukça hafifleten çemen tohumu, grip tedavisinin en temel ham maddesi olmaktadır.
 • Acı bir tada sahip olan bu ot tadı sayesinde sindirim sistemi kolaylaşır. Fakat acısı mideyi bozacak türden aşırı değildir.
 • Emziren anneler için daha fazla süt oluşumunu sağlamaktadır.
 • Çemen otunun cinsel gücü arttırıcı etkisi de bilinmektedir.
 • Hanımların adet dönemlerinde oldukça rahatlatıcıdır.
 • Göğüs büyütmeye etkisi bulunmaktadır. Bunun için; 
Çemen otundan elde edilen tohumlar, yüksek oranda dioesgenin içermekte buda kadınlık hormonu olarak bilinen Östrojenin artmasına katkı sağlamaktadır. Östrojen hormonu göğüslerin büyümesini sağlamaktadır.]]>
Burçak Tohumu https://www.tohum.gen.tr/burcak-tohumu.html Fri, 19 Oct 2018 03:11:58 +0000 Burçak Tohumu, Baklagiller familyasından olan burçak, olgun tohumları olan 50 ­60 cm büyüyebilen, bir senelik yıllık otsu bir bitkidir. Çiçekleri kelebeğe benzeyen, uzun saplı, pembemsi mavi ya da beyaz renklidir. M Burçak Tohumu, Baklagiller familyasından olan burçak, olgun tohumları olan 50 ­60 cm büyüyebilen, bir senelik yıllık otsu bir bitkidir. Çiçekleri kelebeğe benzeyen, uzun saplı, pembemsi mavi ya da beyaz renklidir. Meyvesi 3 cm. uzunluğunda olup, içinde 3-­5 tane, mercimeğe benzer yuvarlak tohumları vardır. 

Burçak tohumu; beyazımsı, esmer veya sarımtırak renkte ve köşelidir. Anadolu'da halk ilaçları yapımında da kullanılan burçak, daha çok hayvan yemi olarak yetiştirilmektedir.

Burçak Tohumu Etki ve Faydaları

 • İdrar artıran, idrar yolları iltihaplanması giderici, cinsel gücü artıran ve kuvvet veren, sarılık ile sara hastalığını tedavi etmek amacıyla kullanılır. Fazla yenildiği takdirde, burçak zehirlenmesi denilen, bacaklarda adale zayıflığı, felç ya da yürüme zorluğu meydana getirebilir.
 • Su ile burçak tohumu karıştırılarak lapa haline getirilir ve vücutta bulunan lekelerin üzerine konursa, bu lekelerin rengini açar. Sert urların üstüne konursa urları yumuşatır ve eritir.
 • Suyla karıştırılıp lapa gibi yapılır, vücuttaki kırık ve çatlakların üzerine bağlanırsa, kırık kemiklerin kaynamasını sağlar.
 • Bir litre su içine 50-­60 gram burçak tohumu konur, 5 dakika kadar kaynatılır, sonra da bal katılarak tatlandırılır ve günde 2 ­3 bardak içilir, bu karışım idrar yolları şikayetlerini giderir. Bu karışımdan hamile kadınların yemesi ve kullanması sakıncalı olur.
 • Burçak tohumu sütle beraber, lapa haline gelene kadar kaynatılır, bu uygulama yüzde bulunan sivilce ve lekeler için olacaktır. Bu lapadan yüze bir maske yapılır ve sürülür, yüz iki saat sonra, ılık bir su ile yıkanır.
 • Ter ve ağız kokusunu gidermek için, günde 3 defa birer çay kaşığı balla beraber yenir.
 • Burkulma ve çarpmadan dolayı meydana gelen şişlik ve morarmalar için, burçak tohumları su ile lapa haline getirilir ve sarılır.
 • Ayaklarda oluşan mantar ve egzamalar için, bir litre su içine 100 gram Burçak tohumu ile 100 gr. mercimek konur. 10 dakika kadar kaynatılıp, sonra süzülür ve bu su içinde el ile ayaklar, sabah ­ akşam, 15 ­20 dakika kadar bekletilir.

]]>
Kara Hardal Tohumu https://www.tohum.gen.tr/kara-hardal-tohumu.html Fri, 19 Oct 2018 14:35:11 +0000 Kara hardal tohumu, Helenistik ve Roma döneminden günümüze kadar bilinen ve kullanımına devam edilen hardal tohumunun asıl yetişme alanı gerçekleştirilen kazılarda Batı Asya ve Avrupa olduğu anlaşılmıştır. Hardalın bi Kara hardal tohumu, Helenistik ve Roma döneminden günümüze kadar bilinen ve kullanımına devam edilen hardal tohumunun asıl yetişme alanı gerçekleştirilen kazılarda Batı Asya ve Avrupa olduğu anlaşılmıştır. Hardalın bir çok türü bulunmaktadır. En çok bilinen türleri; beyaz, kara ve kahverengi hardal türleridir.

Hardalın tohum kısmından üretilen baharatı ise beyaz, sarı, siyah veya kahverengi olabilmektedir. Tat olarak hafif tatlımsıdır. Özellikle salatalarda, sandviçlerde, et yemeklerinde, peynirlerde, çorbalarda ya da süt mısırına dökülen sos olarak tercih edilebilmektedir.

Ülkemizde genellikle yemeklerin içerisinde kullanılan kara hardal tohumu çok faydalı bir bitkidir. Kara hardal tohumu C, E, B ve K vitaminlerini içermektedir. Aynı zamanda hardalın içerisinde fosfor, magnezyum, demir, potasyum ve kalsiyum mineralleri bulunmaktadır. Yani sağlık açısından eşsiz bir besindir. Ülkemizde faydaları çok bilinmemekle birlikte son yıllarda kullanımı fazlalaşmıştır.

Kara hardal tohumu faydaları
 • Kara hardal tohumu özellikle kas ağrısı şikayeti olan kişiler için oldukça faydalı bir besindir. İçerisinde bulunan potasyum ve magnezyum mineralleri ile kasların gevşemesine ve rahatlamasına fayda sağlamaktadır. Eğer kas ağrılarınızdan şikayetini var ise kara hardal tohumunu lapa haline getirip şikayet ettiğiniz bölgeye sürmeniz ağrılarınızın hafiflemesi için faydalı olacaktır.
 • Kara hardal tohumu kan basıncını düşürmektedir ve kan basıncının dengelenmesine yardımcı olmaktadır. Ani felç ve kalp krizi riskinin önüne geçmektedir.
 • Kara hardal tohumu vücudu toksinlerden arınmasına yardımcı olmaktadır.
 • Kara hardal tohumu menopoz döneminde meydana gelen uykusuzluk şikayetine karşı çok iyi gelmektedir.
 • Balgam sökücüdür. Balgamın atılmasına yardımcı olur.
 • İştahsızlık şikayeti olan kişilerin iştahının artmasına ve kilo almaya yardımcı olmaktadır.
 • İçerisinde bulunan magnezyum sebebi ile kan damarlarının görevlerini daha iyi yapmasına destek olur. Yorgunluk ve halsizlik şikayetlerine karşı çok iyi gelmektedir. Özellikle kolon kanseri, rahim ağzı kanseri, kolon kanseri gibi pek çok kanser türü ile mücadele ederek kanserli hücre oluşumlarını yok etmektedir. Kanser görülme riskini azaltması en önemli faydalarından bir tanesidir. 
 • Metabolizmanın düzenlemesine yardımcı olur ve bedendeki yağların azaltılmasına destek olmaktadır.
 • Kara hardal tohumu regl döneminde bayanların sıkça yaşadığı adet sancılarını azaltmaktadır.
 • Besin zehirlenmesinde kusarak mideyi boşaltmak için kullanılmaktadır.
 • Aynı zamanda sedef rahatsızlığı ve kontakt dermatit gibi cilt hastalıklarına karşı çok iyi gelmektedir.
 • Kara hardal tohumu, kaynatılmış kına yaprakları ile birlikte karıştırılıp saça sürüldüğü zaman saça canlılık kazandırmaktadır.
Kara hardal tohumu zararları

Kara hardal tohumunun, cilde direk teması çok uzun sürmemelidir. Bu ciltte bazı yara oluşumlarına ve tahrişlere neden olabilmektedir. Gözlerle temasından kesinlikle kaçınılmamalıdır. Balgam söktürücü olarak göğüs kısmına sürüldüğü zaman gözlerde yanma ve öksürüğe sebep olmaktadır. Aşırı tüketilmesi halinde mide ve bağırsakta kan toplanmasına neden olabilir. Önerilen dozda kullanılması gerekir fazla kullanılması halinde ölümle dahi karşılaşılabilir.
]]>
Acı Biber Tohumu https://www.tohum.gen.tr/aci-biber-tohumu.html Fri, 19 Oct 2018 18:19:21 +0000 Acı biber tohumu, Acı biber bir çoğumuzun severek tükettiği ve balkonlarında saksılar içerisinde yetiştirdiğimiz bir bitkidir. Acı biber tohumu bir çok bitkide olduğu gibi bitkinin kendi çekirdeğidir. Bir defa ektiğimiz bir a Acı biber tohumu, Acı biber bir çoğumuzun severek tükettiği ve balkonlarında saksılar içerisinde yetiştirdiğimiz bir bitkidir. Acı biber tohumu bir çok bitkide olduğu gibi bitkinin kendi çekirdeğidir. Bir defa ektiğimiz bir acı biberin kendi çekirdeğinden acı biber tohumu elde edebiliriz. Yetiştiriciliği en kolay bitkilerden sebzelerden birdir. Bir çok sebzede olduğu gibi acı biberde ilk baharda ekilmesi gerekmektedir. Tarım ürünleri satan yerlerden veya dilediğimiz bir aktardan acı biber tohumu bulabiliriz. Önemli olan doğru biçimde ve zamanında ekmektir. Acı biber yetiştirmek isteyin herkes bu yazıyı takip ederek nasıl ve ne zaman acı biber tohumu ekilir öğrenebilir. 

Acı biber tohumu çimlendirme işlemi nasıl yapılır

Acı biber ekmek için ilk olarak tohumu iyi seçmek gerekir. Eğer mümkün ise organik biberlerin tohumunu kullanmalısınız. İlk olarak Ekeceğimiz tohumu mutlaka çimlendirmek gerekir. Bunun için havlu bir bezi ıslatıp acı biber tohumlarını arasına sarıyoruz. Daha sonra ada sıcaklığındaki bir ortamda bir gün süre ile bekletip tohumların yumuşayıp çimlenmesini sağlıyoruz. Bir çok tohum çimlendirme de olduğu gibi tohumları ılık suda da bekleterek çimlenmesini sağlayabiliriz. 

Acı biber tohumu ne zaman ve nasıl ekilir

Acı biber tohumu bir çok bitkide olduğu gibi ilk baharda ekilir. Genelde de mayısın son günleri veya nisan ayının başlarında ekilmektedir. Bulunduğumuz şehrin iklim şartlarına göre de değişmektedir. Acı biber yetiştirmek için  küçük bir alana tohumları ekip 15-20 santime ulaştığında fidelerini daha geniş bir alana ekebiliriz. Acı biber tohumlarını ekmek için geniş bir saksının dörtte birine verimli bir toprakla dolduruyoruz. Bu toprağın esnek ve daha rahat hava alması için yıllanmış hayvan gübresi veya saman karıştırabiliriz. Saksının içerisindeki toprağa su serperek nemlenmesini sağlıyoruz. Daha sonra bir gün nemli bezde veya suda beklettiğimiz acı biber tohumlarını seyrek bir şekilde toprağın üzerine serpiyoruz. Ardından elenmiş toprağın içerisine aynı şekilde saman veya hayvan gübresi karıştırıp 2-4 santim kalınlığında tohumların üzerine seriyoruz. Daha sonra fıskiye yöntemi ile toprağı suluyoruz. Daha sonra sera etkisi olması için strech filim veya şeffaf bir poşetle üzerini örtüyoruz. İlk günlerde sıcak bir ortamda tutarak tohumların yeşermesini sağlıyoruz. Yaklaşık 15-20 gün içerisinde acı biber tohumlarının iki yaprak şeklinde çıktığını göreceksiniz. Günlük çok az su dökmek şartı ile sulayarak büyümesini sağlayabilirsiniz 20 Santime ulaştığında fideleri seyrelterek geniş bir alana dağıtabiliriz. 

Acı biber tohumunu nasıl elde edilir

Ellerimizle ekip yetiştirdiğimiz acı biberlerden bir daha ki yıl kullanmak üzere tohum elde edebiliriz. Acı biber yetişip ürün vermeye başladıktan sonra içlerinden en iri ve gösterişli olan bir kaç biberi kızarmak üzere dalında bırakıyoruz. Dalında kızaran biberleri toplayıp güneşte kuruttuktan sonra içlerindeki çekirdekleri alıp tohum olarak saklaya biliriz. Dilersek biberin içinden çıkartmadan kuru bir ortamda saklayıp ekeceğimiz zaman kullanabiliriz. 
]]>
Isırgan Tohumu Yağı https://www.tohum.gen.tr/isirgan-tohumu-yagi.html Sat, 20 Oct 2018 06:04:48 +0000 Isırgan Tohumu Yağı, ısırgangiller ailesine mensup olan ısırgan otu bitkisi; yıllık bitki türlerindendir. Mayıs ve Ağustos ayları arasında çiçeklenir. Emergenz tüyleri yakıcı özelliğe sahiptir ve cilde değdiği yüzeyde k Isırgan Tohumu Yağı, ısırgangiller ailesine mensup olan ısırgan otu bitkisi; yıllık bitki türlerindendir. Mayıs ve Ağustos ayları arasında çiçeklenir. Emergenz tüyleri yakıcı özelliğe sahiptir ve cilde değdiği yüzeyde kızarıklık ve kaşıntıya sebebiyet verir. Bu yüzden adına ısırgan denildiği bilinmektedir. Birçok tıbbi ilaç yapımında da kullanılan ısırgan, oldukça faydalı bir bitkidir. Bilhassa ısırgan tohumu dediğimiz yer en yararlı kısımlarıdır. Bu tohumun preslenmesi ile ısırgan tohumu yağı ortaya çıkan. Soğuk sıkım yöntemiyle elde edilen bu yağ, zor yapımı nedeni ile de çok değerli bitkisel yağlardan biridir. Bünyesinde; histamin, organik asitler, potasyum tuzları ve asetilkon bileşenleri vardır. 

Gençlik yağı olarak da adlandırılan ısırgan tohumu yağının hücre yenileyici özelliği bulunmaktadır. Bu nedenle, dermatolojik alanda kullanımı daha yaygındır. Kalitesi yüksek, doğal yağlar arasında özel bir yere sahip olan ısırgan tohumu yağı; birçok sağlık sorunlarında faydası büyük şifa kaynağıdır. Cilt rahatsızlığı, kilo problemi, alerjik rahatsızlıklar, saç dökülmesi gibi daha birçok alanda uzun yıllardır kullanılmakta ve etkisi kanıtlanmış olan bitkisel yağ türüdür. 

Isırgan tohumu yağı faydaları:

Hepimizin bildiği ve çoğu uzmanın da tavsiye ettiği üzere, tamamen doğadan gelen bitkilerin hastalıklar üzerindeki etkisi fazladır. İşte ısırgan tohumu yağı da doğadan elde edilmiş şifalı ürünlerdendir. 
 • Özellikle cilt sağlığı açısından önemi büyüktür. Hücreleri yeniler, bağ dokusunu kuvvetlendirir, kırışıklıkları azaltır, selüliti giderir, cilde canlılık verir.
 • Saç derisini güçlendirerek dökülmeyi durdurur, saç tellerini kalınlaştırır, kepeklenmeyi önler, saça hacim ve parlaklık kazandırır.
 • Kadınlardaki adet düzensizliğine ve yumurtalık miyomların küçülerek yok olmasına fayda sağlar.
 • Balgam sökücü görevi görür. 
 • Kanı temizler ve bağışıklılığı güçlendirir.
 • Çıban problemlerinde etkisi büyüktür.
 • Böbrek kumu dökmede ve böbrek taşı düşürmede oldukça etkilidir.
 • Bilhassa yaşlılıkta vücuda enerji verir ve dinç tutar.
 • Burun kanamalarını durdurmada destek olur.
 • Vücuttaki herhangi bir virüs ve bakterinin yayılmasını engeller.
 • Egzama şikayetlerinde yararlıdır.
 • Kansere karşı koruyucudur, iştah açıcıdır ve boğaz ağrılarına da iyi gelmektedir.
Isırgan tohumu yağı Kullanım şekli: Vücudun her bölgesinde dahilen veya haricen kullanılabilir. İster direkt olarak, ister su veya zeytinyağı gibi farklı bir bitkisel yağ ile incelterek kullanabilirsiniz. Etkisi oldukça yüksek olan ısırgan tohumu yağını kullanırken dikkat etmeli ve çocuklardan uzak tutmalısınız.


]]>
Tritikale Tohumu https://www.tohum.gen.tr/tritikale-tohumu.html Sat, 20 Oct 2018 14:50:23 +0000 Tritikale tohumu; Bu tohum buğday ve çavdarın melezlenmesinden elde edilen bir tahıl cinsidir. Çavdarın makarnalık buğday ile melezmesinden dane cinsi, ekmeklik buğday ile melezlenmesinden ise çayır tipi tritikale elde edilir. Dane Tritikale tohumu; Bu tohum buğday ve çavdarın melezlenmesinden elde edilen bir tahıl cinsidir. Çavdarın makarnalık buğday ile melezmesinden dane cinsi, ekmeklik buğday ile melezlenmesinden ise çayır tipi tritikale elde edilir. Dane tipi tirtikaleler daha cüsseli olduğundan ıslaha uygun formdadır. Dünyada üretimi yapılan tritikalelerin önemli bir kısmı ise dane tritikalelerdir. Tritikale tohumundan olan ürünlerin boyu uzun, sapı sağlam ve kalın, yatışa karşı son derece dayanıklıdır. Bu tohumun kardeşleşmesi buğday tohumlarına nazaran daha az olur. Tritikalenin başakları çavdar ve buğday ise nazaran daha iri uzun ve dolgun bir yapıya sahiptir. Tohumdan olan ve bitkinin yeşil aksam kısmı kuvvetli ve hacimli bir yapıya sahiptir. Bu tritikale tohumu ekmeklik buğday tohumu çeşitlerinden bir hafta önce ekilmeye başlar. Dane doldurma süresi uzun bir yapıya sahiptir. geç kalınmış hasat toplama işlemlerinde dane tritikale ürünlerini dökmez. 

Tritikale tohumu önemi;

Günümüzde ülkemi hızla artan nüfusundan dolayı gereksinimi de artan bir yapıya sahip bir hale gelmiştir. Özellikle hayvansal besin maddelerinin sağlanabilmesi ve hayvancılığın geliştirilebilmesi için hayvan yeminin bu güçlüklere karşı çok olması gerekir. Bu nedenle yem sanayisi, yem üretiminde daha geniş bir perspektif içerisinde olmak zorundadır. Yani yem kaynağı olarak bazı bitki cinslerini almak zorundadır. Tritikalede bu cinslerin başında gelir. 

Yeşil yem olarak tritikale, hayvanların süt olum dönemlerinde hasat edildiğinde % 24 civarında protein içeren yapıya sahiptir. Bu ölçüm diğer tahıllara ziyade çok yüksek bir orandır. Kuru madde yüzdesi buğday ve çavdara eşdeğerdir. Yulaf ve arpadan ise yüksektir. Başta süt inekleri olmak üzere diğer bütün hayvanlarda silaj olarak verilmesi mümkündür. Özellikle kıraç ve kurak alanlarda yani silajlık mısır yetişmeyen yerlerde mükemmel bir silaj bitkisidir. 

Tritikale tohumu iklim ve toprak isteği;

Tohum buğday gibi serin bir iklim tahılıdır. İklim ve toprak isteği buğday ile aynı özellikler içerisindedir. Fakat buğdaya uygun olmayan topraklarda da tritikale tohumunun ekimi yapılarak hasat elde edilebilir. Soğuktan etkilemeyen yapısı ile her yerde yetişme özelliği vardır. 

Tritikale tohumu bakımı;

Tritikale tohumunun diğer buğdaygiller ile bakım işlemleri aynıdır. Yalnız değişen çevre koşulları diğer tahıllara göre daha az bir etkileşme yaptığından yabancı otlar ile iyi rekabet eder. Bunların sonucunda yüksek verimli bir tohumdur.
]]>
Menekşe Tohumu https://www.tohum.gen.tr/menekse-tohumu.html Sun, 21 Oct 2018 00:12:24 +0000 Menekşe Tohumu; menekşegiller ailesindendir, çoğunlukla saksılarda yetişir. Menekşe tohumunun 450-500 arasına türü bulunmaktadır. Dünyanın pek çok yerinde rahatlıkla yetiştirilebilir. En çok Kuzey yarımkürede yetişen bir b Menekşe Tohumu; menekşegiller ailesindendir, çoğunlukla saksılarda yetişir. Menekşe tohumunun 450-500 arasına türü bulunmaktadır. Dünyanın pek çok yerinde rahatlıkla yetiştirilebilir. En çok Kuzey yarımkürede yetişen bir bitkidir. Havai, Güneydoğu Asya'da yetiştirilebilmektedir. Menekşe tohumu, aydınlık gölgede ve nemli bölgelerde yetişmektedir. Genelde uzun ömürlüdür. Bazı türleri ise dönemlik yaşayabilmektedir. Menekşe tohumunun, yaprakları kalp şeklindedir. Düzensiz, asimetrik çiçekleri vardır. Çiçekleri menekşe ailesinin içindeki türlerin ayırt edici özelliğidir. Menekşe tohumunun çiçekleri çiçeğin adını verdiği menekşe rengindedir. Mavi sarı, beyaz, pembe ya da çok renkli açan çeşitleri bulunmaktadır. Çiçekleri yaz boyunca ve bütün bahar boyunca çiçek açtığı görülebilir. Işıklı ortamları sever, ancak çiçekleri güneşe dayanıksızdır. Gölgeyi daha çok severler. Çiçeklenmesi için fazla ışık alması gerekmektedir. Tohumlar nemli tutulmalıdır. Çiçekleri sularken yapraklara kesinlikle su değmemesi gerekir. Yapraklarına su değerse lekeler oluşur ve yaprak ölür. Gübre eklenmesi çiçeklenmeyi artırır. Oda sıcaklığında 20-25 santigrat derecede ve %80 nemlilik oranında çok iyi yetişmektedir. Menekşe, tatlılarda, şekerlerde, likörlerde ve tıpta kullanılmaktadır.
 
Menekşe Tohumu Çeşitleri;

Hercai Menekşe; Yılın her döneminde çiçek açmaktadır. Hercai menekşe çiçeği yaklaşık olarak toprak altında 5-8 santimetre kök oluşturur. Dikim yapılacağı zaman saksının içerisine kumlu toprak ve torf doldurulmalıdır. Suyu çok sever. Doğrudan güneş ışığı istemeyen bir bitkidir. Fazla soğuk veya çok sıcak havayı sevmez. Hava akımlarından çok kolay etkilenmektedir. Kış aylarında sıcaklık 14-15 derecenin altına düşmemelidir.

Afrika Menekşe; Üretimi kolaydır. Uzun ömürlüdür. Yaprak ve çiçekleri çok güzeldir. Evlerde, seralarda kolaylıkla yetiştirilmektedir. Çiçekleri katmerli, yalınkat, kenarları düz veya dantelli gibidir. Afrika menekşesi nötr veya çok az asitli toprakları sever. Alkali toprağı sevmez. Hafif asidik ortamları sever ve daha canlı olur. Toprak alkali ise yüksek asitli toz veya meşe kayın yaprak sürüntüsü muhakkak toprağı eklenmelidir. Direk güneş almayan aydınlık yerleri sevmektedir. Ortalama 22-25 santigrat derecede hızlı gelişir ve çabuk çiçek açar. 5-8 santigrat derece canlılığını korur fakat çiçekler özelliğini kaybeder. Kuru ortamlarda dayanır ancak çiçek açmaz. % 60-70 oranında nem istemektedir. Sulama esnasında sert su kullanılmamalıdır. Saksı altı sulama şekli afrika menekşesi için uygun değildir.

Kokulu Menekşe, mançurya menekşesi, yünlü mavi menekşe, tarla menekşesi, bataklık menekşesi, köpek menekşesi, labrador menekşesi, viola hirta menekşesi, sarı orman menekşesi, tüylü sarı menekşe, kuş ayağı menekşe, Kanada menekşesi, çengel mahmuzlu menekşe, bataklık mavi menekşe, bodur bataklık menekşesi, yabani menekşe, öncü menekşe, Kaliforniya altın menekşesi, herdem yeşil menekşe, kazayağı menekşe, apalaş dağları menekşesi diğer menekşe çeşitlerine örnek verilebilir. 
]]>
Salep Tohumu https://www.tohum.gen.tr/salep-tohumu.html Sun, 21 Oct 2018 01:40:08 +0000 makale işinde hiç bir zaman başta boşluk bırakılmaz, doğrudan yazını yazmaya başlarsınmakale isminin geçtiği yerler bold yapılırgördüğün gibi başlıklar bold yapılırn makale işinde hiç bir zaman başta boşluk bırakılmaz, doğrudan yazını yazmaya başlarsın
makale isminin geçtiği yerler bold yapılır
gördüğün gibi başlıklar bold yapılır
nokta. veya virgül, hemen harfin dibine konup sonra bir boşluk bırakılır
ilk denemelere görre çok güzel toparlamışsn konu görsen millet ne çorba yapıyor ilk denemeleri...

incele gönder onaylayalımSalep tohumu, yüzyıllardır ülkemizde özellikle anadolu ve çevresinde yetiştirilmektedir. Ülkemiz dışında da birçok yerde yetiştirilen salep tohumu, açık kahverengi veya kremsi bir renge sahip olup, yumurta (oval) şekildedir. Orkide ailesinde yer alan salep yumru şeklindedir ve tohumu toprak altında bulunur. Kilosu 25 tl hatta daha fazla ücretede çıkabilen salep tohumunun üretimi ve satışı zor ve bir o kadar da kârlıdır. Hasatı mart ile nisan ayında yapılan  salep tohumu toz halinde satılırsa 120 ile 130 liraya kadar çıkabilir.

Salep Tohumunun Tükenmemesi İçin Yapılan Çalışmalar:

Kültür Bahçesi  tarafından  korumaya alınan  salep tohumunun popülasyonunun tükenmemesi için  birçok  önlem  alınıyor. Bahçe  ortamında üretilmeye çalışılan  salep tohumu  eğerki yaygın bir şekilde çiftçiler tarafından üretebilirse üreticiye müthiş bir gelir kaynağı olabilir ve sadece çiftçiler için değil, salep sayesinde üretim yapan firmalar için de önemlidir .Ünlü dondurma şirketleri de önlemler alıyor. Hammadelerini yitirmemek için birçok üretim alanı oluşturan firmalar bu konuda çok umutlu ve çalışmalara yıllar öncesinden başladılar. Salep tohumunun tükenmesi durumunda yazlarımızın vazgeçilmezi olan dondurmadan bile mahrum kalabiliriz ve ülkece çok sevdiğimiz kışın içimizi ısıtan tarçınlı sahlebi içemeyebiliriz. Bu yıl üreticilere ilk kez dağıtılan salep tohumunun genel olarak yetiştirilmesi için yetkililer de elinden geleni yapıyor ve bu konuda çalışmalarını sürdürüyorlar .

Salep Üretimi:

Türkiye' nin hemen her bölgesinde yetişebilen salep ege bölgesinde biraz daha önde. Muğla ve Aydın çevresi, Akdeniz bölgesinde Antalya civarı, İç Anadolu'da Yozgat ve çevresi Karadeniz' de Kastamonu, Doğu Anadolu'da ise Van ve çevresi önemli üretim yerleridir. Özenle ekilen salep filizleninceye kadar birçok evre geçirir. Hasat zamanı ise orkide tam olarak olgunlaşınca titiz bir şekilde bir çapa veya özel yapım kürek ile topraktan sökülür daha sonra çıkan yumurtalar yıkanır ve kaynatılır ve daha sonra kurutulur. Salep tohumu genç yatırımcılar için çok önemli bir fırsat.

Salebin Kullanım Alanları:

Belirttiğimiz gibi çokça sevilen ve tüketilen salep bir çok alanda kullanılabiliyor. Örneğin dondurmanın hammaddesi olan salep sadece işlenerek tüketilmiyor. Öksürüğe karşı bir ağrı kesici olan ve ayrıca akciğer, solunum yolu rahatsızlıkları gibi birçok alanda ve dahası doygunluk veren bir besin olan salep  insan vücuduna sayısız  faydaları olduğu söyleniyor .
]]>
Macar Fiğ Tohumu https://www.tohum.gen.tr/macar-fig-tohumu.html Mon, 22 Oct 2018 01:10:00 +0000 Macar Fiğ Tohumu, kökeni Macaristandır. Orta Avrupa'da, Tuna Ülkelerinde ve Doğu Akdeniz Bölgesin'de yetişen yerel bir bitkidir. Macar fiği tohumu günümüzde İspanya’dan Ön Asya ve Kafkaslara kadar tüm Akdeniz bölgesinden O Macar Fiğ Tohumu, kökeni Macaristandır. Orta Avrupa'da, Tuna Ülkelerinde ve Doğu Akdeniz Bölgesin'de yetişen yerel bir bitkidir. Macar fiği tohumu günümüzde İspanya’dan Ön Asya ve Kafkaslara kadar tüm Akdeniz bölgesinden Orta Avrupa’ya kadar yayılmıştır.

Macar Fiğ tohumu Özellikleri
Ülkemizde yabani bir bitki türü olup her yerde yetişmekte olan bu fiğ tohumu ilk kültür formları Macaristan’dan alındığı için bu ad verilmiştir. Yurdumuzda Doğu Anadolu dışında diğer bölgelerde kıştan önce ekilebileceği denendiği için buralarda yerleşmesine ve gelişmesine çalışılıyor. Macar fiğ tohumunun tohumları sert kabuklu olmadığı için çimlenme zorluğu yaşanmaz. Meyveleri çabuk çatlamaz. Bu sebeple hasatta tohum kaybı çok azdır. Çok erken çiçek açtığından erken biçilebilir. Elverişli olan iklim bölgelerinde, ot için alınan biçimden sonra tekrardan sürülüp yetiştirilebilir. Çiçek açarak tohum verebilir. Tohumunun rengi koyu esmer, siyah yada mozaik rengidir. Çiçek rengi beyaz, beyazımsı, sarı yada menekşedir. 

Toprak ve İklim İstekleri 
Yoğun killi topraklar da dahil hemen hemen her türlü toprakta yetiştirilebilir. Fakat derin, kalkerli ve verimli topraklarda daha fazla verim alınır. Kumlu topraklar ise iyice gübrelendirme yapılmadıkça Macar fiğ tohumu tarımı için uygun olmaz. Macar fiğ tohumu sıcaklık anormal derecede sıfırın altına düşmediği sürece kış soğuklarından zarar görmez. Çok sert geçen kışlarda bile donmadan, zarar görmeden kalabilmektedir. Sonbaharda ekimi için tahılların hasadından sonra toprağın yüzlek şekilde işlenmesi ve sonbaharda daha derin sürülmesi yeterlidir. İlkbahar ekimi için de, tarlanın sonbaharda işlenmiş olması ilkbaharda da tırmık geçirilmesi yeterli gelir

Macar Fiğ Tohumu Yatağı Hazırlanması Ve Ekim Zamanı 
-8 derecenin altındaki sıcaklıkta donar. Bu sebeple kışı sert geçen yerlerde yazın, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerinde de ilkbaharda ekimi yapılır. Ekim derinliği 3-4 cm kadar olup kesinlikle fazla derine ekilmemesi gerekir. Ekimi mibzerle yaklaşık 20 cm sıra aralığında yapılmalıdır. Mibzerle ekme de dekara 8-10 kg tohum, serpme ekiminde 12-15 kg tohum kullanılmaktadır. Ekiminden sonra tohum yatağının özellikle kabarık toprakta merdane geçirilip bastırılması yararlı olacaktır. Tohumunu elde etmek için yalnız başına, otunu elde etmek içinde çeşitli tahıllarla (yani arpa, buğday, kışlık yulaf 5-6 kg da) beraber ekimi yapılabilir. En kötü tarafı ise, çok fazla dal tutmasından dolayı ince saplarının eğilmesidir. Eğimi önlemek içinde tahıllarla karıştırılıp ekilmesi yararlıdır.

Gübreleme ve Bakımı
Macar fiğ tohumu eğer tahıldan sonra ekiliyorsa tahılda yabancı ot mücadelesinin zamanında yapılması, Macar fiğinin yabancı ot problemini ortadan kaldıracaktır. Şayet nadastan sonra Macar fiğ tohumu ekiliyorsa ekmeden önceki ilkbaharda yabancı otların olmaması için zamanında anız bozma ve ikileme işlemlerinin yapılması gerekir. Ekimden sonra İlkbaharda çıkan yabancı otların mücadelesinde yabancı ot ilaçları kullanılabilir. Böylece Macar fiği tohumunun su ve besin maddelerini sömürmesi engellenecektir.
]]>
Patlıcan Tohumu https://www.tohum.gen.tr/patlican-tohumu.html Mon, 22 Oct 2018 07:01:08 +0000 Patlıcan Tohumu: Patlıcan solanum melongene familyasına ait tek yıllık bitkidir. Patlıcan sıcak iklim sebzesi olarak bilinmektedir. Güneşli havaları çok sever. Sıcaklık 0 derecenin altına düştüğü zaman ölür. Bol su i Patlıcan Tohumu: Patlıcan solanum melongene familyasına ait tek yıllık bitkidir. Patlıcan sıcak iklim sebzesi olarak bilinmektedir. Güneşli havaları çok sever. Sıcaklık 0 derecenin altına düştüğü zaman ölür. Bol su ister patlıcan. Yeteri kadar sulanmazsa tadı acılaşır ve çekirdekleşir. Patlıcan erkek ve dişi kısmı olan mükemmel bir çiçeği vardır. Patlıcan gelişebilmek için uzun ve sıcak günler ister.  Bahçede ki bitkiler içerisinden tohum almaya uygun görünümlü patlıcanlar işaretlenir. Korumaya alınır. Patlıcan bitkinin üzerinden düşene kadar beklenir. İki haftaya kadar bekletilmesi tohumların olgunlaşmasına yetecektir. Fakat çürütmemeye dikkat etmelidir.  Patlıcan tohumlarını çıkartmak için patlıcanın kabuğu soyulmalı derin bir kaba koyarak üzerine bol su ilave edilmeli ve elle mıncıklanır. Tohumlar yavaş yavaş kendiliğinden ayrılacak ve dibe çökecektir. Tohum haricinde artıklar kaptaki su akıtılarak dökülür. Daha sonra tohumlar birkaç defa yıkanıp suyu akıtılır. İyice temizlenen tohumlar bir gazete üzerine serilerek kurumaya bırakılır. Tamamen kuruduktan sonra birbirine yapışan tohumlar  elle ovuşturularak ayrılır ve etiketlenip depolanır.

Patlıcan Tohum Yetiştiriciliği: 

Patlıcan tohumlarını ilkbaharın başlarında saksılara ekiniz. Oda sıcaklığında ortalama 15 günde çimlenir. Tohum çimlenince kazık kök oluşur. Kazık kök büyümeye başlayınca yan kökler gelişmektedir. Patlıcan tohumu çimlendikten sonra saksıya serin ve aydınlık bir yere koyun. 2 ay süreden sonra fideler bahçeye ekilebilecek hale gelmektedir.  Fideleri bahçe toprağına ekmek için havanın iyice ısınması lazım. Çünkü soğuktan ve serin havadan olumsuz etkilenir. Patlıcan tohumu ahır gübresi yada ticari gübre sever. Fideleri ekmeden önce toprağı iyice hazırlayın. Fideleri saksıdan kökleri topraklı halde alıp toprağa ekin. Ekdikten hemen sonra bolca suyunu verin.  Patlıcan fidesi kolay tutmaz. Ekildikten sonra ilk birkaç gün geniş yapraklarından dolayı su kaybı çok fazla olur. Fakat fide toprakta tutunup besin almaya başladığında yapraklar normale dönmektedir. Fideler tutuncaya kadar  patlıcanları düzenli sulayın. Daha sonra fide tutunca sulamanıza gerek yoktur.

]]>
Kimyon Tohumu https://www.tohum.gen.tr/kimyon-tohumu.html Mon, 22 Oct 2018 08:21:11 +0000 Kimyon tohumu; maydanozgiller familyasına ait bir bitki çeşididir. Türkiye'nin dağlık bölgelerinde ve Orman kenarlarında bulunur. Kimyon tohumu içerisinde bol miktarda gıda toksinleri içerir. Bu familyaya ait yani anason, rezene gi Kimyon tohumu; maydanozgiller familyasına ait bir bitki çeşididir. Türkiye'nin dağlık bölgelerinde ve Orman kenarlarında bulunur. Kimyon tohumu içerisinde bol miktarda gıda toksinleri içerir. Bu familyaya ait yani anason, rezene gibi gıda maddelerinden ayıran en önemli özelliği ise balgam ve kanser oluşumunu engelleyen mukus zarının korunmasına yardımcı olmasıdır. Kimyon tohumunun içeriğinde pinen, limonen, karakol ve karvan bileşikleri bulunmasıdır. Kimyonun içeriğinde bulunan bu aktif maddeler sayesinde gaz giderici, antioksidan ve sistemine iyi gelmektedir. Kimyon bitkisinin baharat olarak kullanılan kısmında tohumudur. Kimyon yaz aylarında beyaz ve pembe renkte çiçek açar. Açan bu çiçekler olgunlaştığında baharat olarak sarımsı esmer renkli tohumlar verir. Bu tohumlardan da kimyon yağı elde edilir.

Kimyon tohumunun faydaları; 

Kimyon tohumunda A vitamini, B1 vitamini, B12 vitamini, B3 vitamini, B6 vitamini, E vitamini ve C vitaminleri bulunur. Bu vitaminlerde vücudun ihtiyacını sağlayacak özelliktedirler. Ayrıca kimyon tohumunda demir, kalsiyum, magnezyum, manganez, potasyum, selenyum ve çinko bulunmaktadır. Kimyon tohumu konser ve enfeksiyon gibi hastalıklara karşı koruyan vücuttaki zararlı radikalleri kaldırmak içinde güçlü bir antioksidandır. Ayrıca kimyon tohumu ile yapılan çayın hem çocuklar için hemde yetişkinler için birçok faydası vardır. Örneğin kimyon tohumu çayı bebeklerde gaz sorunu,  hazımsızlık, öksürük, soğuk algınlığı ve bronşit gibi hastalıklarda iyi gelir. Ayrıca kimyon tohumu kullanımı safra kesesi saygılarını dengelenmesine yardımcı olur. Anne sütünü arttırıcı özelliği vardır. Sinirsel baş dönemlerinin geçmesine yardımcı olur.

Kimyon tohumu çayının yapılışı; 

Kimyon çayı yapmak için bir cezve veya çaydanlığın içerisine bir tatlı kaşığı kimyon tohumunu hafifçe ezerek katıyoruz. Daha sonra ezdiğimiz kimyon tohumunun üzerine bir bardak su ekleyerek iki üç dakika kadar haşlıyoruz. Haşladığımız kimyon tohumunun on dakika kadar dinlendirin sürüyoruz. İçmeye hazır hale gelen çayın tatlandırmadan tüketilmesi gerekir yani şeker veya bal kullanılmamalıdır. Hazırlanan bu kimyon tohumu çayı aç karnına yemeklerden bir saat önce tüketildiğinde iştah açar. Tok karnına tüketildiğinde ise hazımsızlığa ve şişkinliğe iyi gelir.
]]>
Havuç Tohumu https://www.tohum.gen.tr/havuc-tohumu.html Mon, 22 Oct 2018 14:49:36 +0000 Havuç tohumu; kökü, yaprağı, tohumu, çiçeği ile havuç bir tabiat harikasıdır. Yüzyılı aşkın süredir geleneksel yöntemlerle havucun bileşimindeki özellikler ile insanlar için her türlü şifa kaynağı kendisinde bulu Havuç tohumu; kökü, yaprağı, tohumu, çiçeği ile havuç bir tabiat harikasıdır. Yüzyılı aşkın süredir geleneksel yöntemlerle havucun bileşimindeki özellikler ile insanlar için her türlü şifa kaynağı kendisinde bulunmaktadır. Havuç gençlik kaynağıdır ve dört harikadan biridir. Her bitki bir hastalığı tedavi etmek için büyümektedir. Havuç özellikle A vitamini bakımından zengin olup çiğ yada pişirilerek yenen bir sebze türüdür. Vitamin içeriği bol olan havuç da; B1, B2, B3, B6, C, E, K ve potasyum, sodyum, kalsiyum, demir, magnezyum, fosfor, protein, magnezyum mineralleri ve karbonhidrat bulunur. Havuçlar kısa ve uzun şeklindedir. Kısalar turfandalık zamanı için kullanılmaktadır. Uzunlar ise yemeklik çeşitleri olarak kullanılır.

Havuç tohumları oldukça ufak olup, kurşuni renkli, hafif sarı renkli ve hafif çengelli bir bitkidir. Çiçekleri beyaz ve pembe renkli, tohumları 2-4 mm uzunlukla yumurta şeklindedir. Tohumların tüylerinden temizlenmesi, ekim ayından önce yapılması gerekir. Çünkü tüylü olarak yapılır ise, ekim sırasında bazı sorunlar oluşturulabilir. İklim istekleri açısından seçici olan havuç, toprak istekleri açısından da seçici bir bitkidir. Bu bakımdan havuçlar killi ve kumlu olan topraklarda en iyi sonucu vermektedir. Havuç tohumu iki defa işlenmektedir. Birinci işlem sırasında toprak 30-40 santim derinlikte işlenmelidir. Birinci işlemden sonra 2-3 ton yanmış ahır gübresi verilerek, ikinci toprak işlemesi yapılır. Tavşanların bile havucu ne kadar çok sevdiğini ve yediğini biliyorsunuzdur.

Havuç tohumu; havuç iki yıllık otsu bir bitkidir. İlk birinci yılında toprak derinliğinde bulunan ve yenilebilen etli kökleri ile toprak üstü yaprağını ve saplarını geliştirir. İkinci yılında havuç çiçekleri ve tohumları ile oluşur. Ancak bazı yabani havuçlarla bir kaç otsu türünde olan havuç, bir yılda gelişimini tamamlar. Aynı yıl içerisinde tüm bölümlerini tohum oluşturmaya başlar. Havuç bitkisi besin değeri olarak etli, renk, kabarık kökü, değişik biçim ve büyüklüklerde olur.

Toprağı; genellikle şubattan sonbahara kadar ekilebilir. Tohum çizgi veya serpme şeklinde ekilir. Havuç tohumları çengelli özelliğe sahiptir, ekilmeden önce ovalayarak çengelleri kırılır. Havucun yetiştirildiği toprak derin kazılır ve titizlikle işlenir. Havucun toprağındaki otlar çapayla veya elle çapayla temizlenir. Ekimden önce toprak, tahtalarla ayrılır. Ekilen tohumlar tırmıkla beraber üzeri bir veya iki santim kadar kapatılır. Bu şekilde üzerleri kapanarak toprakla temas etmesi sağlanır. Tohumlar bir ay süre sonra yeşillenmeye başlar ve çiçekleri açar.

Sulaması; havuç tohumu çimlenmeye başlamasından itibaren hasat sonuna kadar, düzenli olarak, kısa aralıklarla çağalanır sonra sulaması yapılır.

Gübrelemesi; fosforlu ve potasyumlu gübreler ekimden önce verilir. Azotlu gübreler ise ekim ayından önce yarısı verilir ve diğer yarısı da fidelerin kurşun kalem kalınlığında olduğu zaman verilir. Her iki gübrede havuç tohumunun daha fazla veriminin artmasına sebep olur. Böylece kalitesi de yüksek olur.

Hasat zamanı; havuçlar normal boyda uzadıkları zaman hasat edilmesi gerekir. Çünkü köklerin fazla sertleşmesine izin vermeden toplanması daha uygun olur. Zamanından önce toplanan havuçlar hem ince olur, hem de tadı olmaz. Hasat edilmeden bir gün önce sulanması toplamada oldukça kolaylık sağlar. Toprak kazılarak hasat edilir. Yaprak kesilir ve atılır. Ortaya çıkan havuçlar topraklı olacakları için bol suyla yıkanarak hazır hale gelmesi sağlanır.
]]>
Karpuz Tohumu https://www.tohum.gen.tr/karpuz-tohumu.html Tue, 23 Oct 2018 00:32:34 +0000 Karpuz tohumu; Karpuz hemen hemen herkesin severek tükettiği enfes bir yaz meyvesidir. Günümüz şartlarında organik meyve sebzeye hasret kaldığımızdan dolayı bir çoğumuz imkanlar çerçevesinde meyve ve sebzelerimizi kendimiz üre Karpuz tohumu; Karpuz hemen hemen herkesin severek tükettiği enfes bir yaz meyvesidir. Günümüz şartlarında organik meyve sebzeye hasret kaldığımızdan dolayı bir çoğumuz imkanlar çerçevesinde meyve ve sebzelerimizi kendimiz üretmeyi tercih edip en azından deniyoruz. Genetiği ile oynanan meyvelerin başını da karpuz çekmektedir. Bu nedenle karpuz tohumu elde edip kendimiz yetişmek istiyoruz. Karpuz tohumu elde etmek hiçte sandığımız kadar zor değil organik olduğunu düşündüğümüz veya tadı hoşumuza giden bir karpuzun çekirdeklerini atmayıp kuruttuğumuz da tohum elde etmiş oluruz. Önemli olan karpuz tohumunu çimlendirmek ve zamanında ekmektir. 

Karpuz tohumu çimlendirme nasıl yapılır; Karpuz ekmek istediğimizde ilk olarak karpuz tohumunu çimlendirmek gerekir. Çimlendirmek için ilik bir ortamda nemli bir bezin arasına karpuz tohumlarını sarıp yaklaşık iki gün bekleterek çimlendirme işlemini gerçekleştirebiliriz. Bunun yanı sıra karpuz tohumu ılık suyla ıslatıp 30 derecelik bir ortamda bir gün süre ile bekleyip ertesi gün ekme işlemine geçebiliriz.

Karpuz tohumu ne zaman ve nasıl ekilir; Karpuz ekmek için ilk baharı beklemeliyiz. Çünkü karpuz yetiştirmek için en uygun mevsimdir ilk bahar. Karpuz tohumunu ekmek için yukarıda bahsettiğimiz gibi tohumu çimlendiriyoruz. Ardından karpuz tohumunu ekmek için toprağın sıcaklığı yaklaşık 20 derece olmalıdır. Ayrıca tohumları çok derine ekmemek gerekir. Tohumları 2-5 santim derinlikte ekmek gerekir. Ayrıca karpuz tohumları ektiğimiz toprağın içerisine az miktarda güvercin gübresi veya yıllanmış saman karıştırmak çok daha faydalı olacaktır. Ardından fıskiye yöntemi ile tohumları ektiğimiz toprağı suluyoruz. Yaklaşık 10-15 gün içerisinde tohumların çimlendiğini görebilirsiniz. Eğer Karpuz tohumlarını küçük bir saksı içerisine ekip daha sonra fidelerini geniş bir alana almak istiyorsanız. Tohumları anlattığımız gibi saksıya ekip üzerine şeffaf streç film ile kapatıp tohumlan çimlendikten sonra açabilirsiniz 25-30 santim uzunluğa ulaştığında fideleri saksıdan kökü ile birlikte çıkartıp geniş bir alana dikebilirsiniz.

Karpuz tohumunu nasıl elde edebiliriz; Bir çok meyve sebzede olduğu gibi karpuz da kendi çekirdeğinden yetişen bir meyvedir. Karpuzun tohumunu elde etmek oldukça kolaydır. Kendi yetiştirdiğimiz bir karpuzun çekirdeklerini atmayıp direk güneş ışığından kaçınarak kurutup tohum elde edebiliriz. Yazın aldığımız karpuz tohumunu bir dahaki yıl ilkbaharda ekmek için muhafaza etmemiz gerekir. Karpuz tohumlarını saklamak için bez bir torba  içerisinde nemden uzak kuru bir ortamda saklamak gerekir.
]]>
Amarant Tohumu https://www.tohum.gen.tr/amarant-tohumu.html Tue, 23 Oct 2018 09:01:34 +0000 Amarant Tohumu; diğer adı horozibiğidir ve yüksek oranda protein içerir. Amarant tohumunun, altmıştan farklı türü bulunmaktadır. Genelde kahverengi yada açık kahve tonlarında ve haşhaş tohumu büyüklüğünde olan bir bitkidi Amarant Tohumu; diğer adı horozibiğidir ve yüksek oranda protein içerir. Amarant tohumunun, altmıştan farklı türü bulunmaktadır. Genelde kahverengi yada açık kahve tonlarında ve haşhaş tohumu büyüklüğünde olan bir bitkidir. Amarant tohumunun, kırmızı, yeşil ve altın rengi çiçeklere sahip çeşitleri bulunmaktadır. Amerika kıtasındaki yerli halk olan İnka ve Aztekler tarafından çok değer verilerek kullanılmış bir bitkidir. Amarant tohumunun, sihirli güçleri olduğuna inanılmıştır yerli halk tarafından. Amerika, Nepal, Peru ve Meksika tarafından üretilmektedir. Amarant tohumu, sebze olarak da kullanılmaktadır. Ispanak benzeri yapraklara sahiptir ve kurutularak saklanabilmektedir. 

Amarant Tohumu İçeriği; Arginin, histidin izolösin, linoleik asit, lösin Lisin, metiyonin, oleik asit, palmitik asit, fıtosteroller, triptofan, treonin içermektedir. Ayrıca içerisinde B2 vitamini, B9 vitamini, bakır, magnezyum, Demir, kalsiyum, fosfor, çinko ve potasyum vardır.

Amarant Tohumu Faydaları;
 • Kanser hastalığına iyi gelir, 
 • Antioksidandır, 
 • Yüksek oranda protein içerir, 
 • Tahıllar arasında en yüksek lif oranına sahiptir, 
 • Kolesterolü düşürür, 
 • Kilo almayı engeller, 
 • Kan şekerini dengeler, 
 • Kanser hücrelerinin büyümesini engeller, 
 • Diş ağrısını geçirir, 
 • Ateşi düşürür,
Amarant Tohumu Kullanım Şekli;

Amarant tohumu, hava geçirmeyen bir cam kavanoz içerisinde 6 ay kadar saklanabilir. Buğday unu ile eşit miktarda karıştırıp ekmek hamuru yapılabilir. Haşlayarak salatalara eklenebilir. 
]]>
Sardunya Tohumu https://www.tohum.gen.tr/sardunya-tohumu.html Tue, 23 Oct 2018 20:08:15 +0000 Sardunya Tohumu; geraniaceae ailesinden bir bitkidir. Sardunya tohumu, Güney Afrika'da yetişmektedir, 230'dan fazla doğal türü vardır. Mutasyon ve melezleme yoluyla çok sayıda kültür formları yetiştirilmektedir. Salonlarda, b Sardunya Tohumu; geraniaceae ailesinden bir bitkidir. Sardunya tohumu, Güney Afrika'da yetişmektedir, 230'dan fazla doğal türü vardır. Mutasyon ve melezleme yoluyla çok sayıda kültür formları yetiştirilmektedir. Salonlarda, balkonlarda, saksılarda, park ve bahçelerde yetiştirilebilen bir bitkidir. Çok yıllık otsu veya yarı odunsu çalı şeklinde bir bitkidir. Yaprakları parçalıdır ve palmat damarlıdır. Orta kısımları açık kenarları koyu renktedir. Sardunya tohumunun, çiçekleri yalınkat veya katmerli, rengi ateş kırmızısı, turuncu kırmızı, pembe, beyaz, kırmızı olabilmektedir. Akdeniz Bölgesinde bütün kış boyunca bahçelerde çok yıllık ve sarılıcı çiçek olarak yetiştirilmektedir. Sardunyalar genellikle Şubat ayında ekilir. Sardunya tohumu, ortamın sıcaklığı 16-18 santigrat derecede tutulursa 5-10 gün içerisinde çimlenmeye başlar. Kış aylarında 15 santigrat derece sıcaklıktaki seralarda yetiştirilebilmektedir. En iyi gelişme sıcaklıkları 15 santigrat derecedir. Sardunya tohumu nemli ortamları sever. Ortamın nem oranı yüzde 70 civarında olmalıdır. Kışın bol ışıklı, yazın hafif güneşli yerlerde yetişmeyi sever.

Sardunya Tohumu Çeşitleri;
 
Kemer veya Yatık Sardunya; Kemer veya yatık sardunyalar, dekoratif amaçlı kültür formları olan saksı çiçeği olarak yetiştirilen sardunya çeşididir. Akdeniz Bölgesinde bahçelerde ilkbahardan, Sonbahara kadar sürekli çiçek açan sardunya çeşitleridir. Kırmızı, pembe, turuncu kırmızı, beyaz kenarlı ve kırmızı gibi değişik renkte olurlar. Yalınkat ve katmerli çiçekleri bulunan bir çeşittir. Kemer ve yatık sardunyaya yaprakları, çiçekleri, büyüklüğü ve renkleri çok değişik olan melez bitkiler girmektedir.

Sarmaşık Yapraklı Sardunya (Sakız Sardunya; Sarmaşık yapraklı sardunyalar, sürücü ve sarılıcı olarak büyümektedir. Sarmaşık yapraklı sardunyalar, sepetlerde, pencerelerde, balkonlarda saksı içerisinde yüksek yerlerde sarkıcı ve sarılıcı bitki olarak yetiştirilen sardunya çeşididir. Mor, parlak kırmızı, pembe, beyaz, ve yeşil renkleri mevcuttur. Yalınkat ve katmerli çiçekleri ile çok dekoratif bir görüntüye sahip sardunya çeşididir.

Güzel ve Gösterişli Çiçekli Sardunya Çeşitleri;

Bu gruba giren sardunyalar yaz aylarında çok sıcak olan bölgelerde çiçek açmaz. Genellikle serin bölgede çiçek açar. Çiçekleri çok güzel ve gösterişlidir.

Kokulu Sardunyalar; çiçekleri çok gösterişlidir. Kokulu sardunyalar, varyete ve melezleri içine alan Sardunya grubuna girmektedir. Yapraklarının güzel kokuları ve egzotik şekilleri vardır. Kokulu sardunyaların, elma, ceviz, portakal, tarçın, gül gibi pek çok kokuyu içeren 200'den fazla Kültür Formu bulunmaktadır.
]]>
Palmiye Tohumu https://www.tohum.gen.tr/palmiye-tohumu.html Wed, 24 Oct 2018 08:28:02 +0000 Palmiye Tohumu; palmiyegiller ailesinden tropik bir bitkidir. Tropik iklimlerde yetişen hoş görüntü oluşturan bitki türüdür. Palmiye tohumu, konik gövdelidir, ağaçlarının dalları hemen hemen hiç yoktur. Ağacının gövdesinden Palmiye Tohumu; palmiyegiller ailesinden tropik bir bitkidir. Tropik iklimlerde yetişen hoş görüntü oluşturan bitki türüdür. Palmiye tohumu, konik gövdelidir, ağaçlarının dalları hemen hemen hiç yoktur. Ağacının gövdesinden birçok yaprak çıkar, ağaçları 30 metreye kadar çıkabilmektedir. Türleri 1-50 santimetreye kadar kabak çiçeği gibi kabarır. Palmiye tohumunun, en yaygın olduğu yerler Asya, Amerika, Büyük Okyanus Adaları ve Afrika'dır. Palmiye tohumunun hindistan cevizi meyveleri vardır, hurma gibi yenen çeşidi vardır. Ülkemizde sınırlı sayıda Akdeniz ikliminin egemen olduğu yerlerde yetişir. Ağaçları ülkemizde süs ağacı olarak park ve bahçelerde yetiştirilmektedir. Asya'da yetişen çeşidine Çin palmiyesi denilmektedir. Özellikle Afrika'nın Kuzey bölgelerinde bulunmaktadır. Cezayir, Tunus, Fas, Libya ve Mısır gibi ülkelerde de rastlanabilmektedir. Güney Amerika'da yağmur ormanlarında bulunur. Akdeniz ülkelerinde süs bitkisi olarak yetiştirilir. Tropikal ülkelerde ekonomik önem taşımaktadır. Yerliler özellikle Palmiye şarabı olarak değerlendirirler. Onlar için ekonomik anlamda önemlidir. Ağacından elde edilen Hindistan cevizi besin olarak tüketilir. Palmiye tohumundan, Palmiye yağı elde edilmektedir.

Palmiye Yağının Faydaları; 
 • Hazmı kolaylaştırır, 
 • Sindirime yardımcı olur, 
 • Kalp lipitlerin iyileştirir, 
 • Yararlı kolesterolün artmasını sağlar,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir, 
 • Büyümeye yardım eder, 
 • Kolesterolü düşürür,
Palmiye tohumunun pek çok çeşidi vardır. Cüce Palmiye bunlardan biridir. Cüce Palmiye, Kuzey Amerika'nın güneyinde yetişen bir bitkidir. Boyu dört metreye kadar ulaşır. Yaprak sapları bir buçuk metre kadar uzunlukta olur. Kenarları dişlidir. Yaprakları parçalıdır ve yelpaze biçimindedir. Meyvesi 3 santimetre çapındadır. Koyu kırmızıdan siyaha kadar renk alır. Cüce palmiyenin olgun ve tam kurutulmuş tohumları kullanılır. Yapısında polisakkarit vardır. İdrar yapma şikayetlerinde kullanılır. Prostat büyümesini ortadan kaldırır. Nadir olsa da mide şikayetlerine yol açabilmektedir. Günlük ortalama bir gram kuru tohumu kullanılabilmektedir. 1-2 gram kuru tohum kıyılır ve öğütülüp bir bardak su ile içilir. Uzun süreli kullanımda sorun oluşturmaz. 
]]>
Stevia Tohumu https://www.tohum.gen.tr/stevia-tohumu.html Wed, 24 Oct 2018 20:31:34 +0000 Stevia tohumu, şeker otu tohumu adı da verilmektedir. Bu tohumlar iki şekilde elde edilmektedir. Birincisi bahçe ve tarlada yetişen stevia bitkisinden tohum elde edilmesi yoluyla. İkincisi ise stevia tohumunun satın alınmasıyla gerçe Stevia tohumu, şeker otu tohumu adı da verilmektedir. Bu tohumlar iki şekilde elde edilmektedir. Birincisi bahçe ve tarlada yetişen stevia bitkisinden tohum elde edilmesi yoluyla. İkincisi ise stevia tohumunun satın alınmasıyla gerçekleşir.

Stevia bitkisinin çiçeklenme ve tohum süreci, stevia bitkisinin ağustos ve eylül aylarında çiçeklenme dönemi görülmektedir. Bu dönem, bölge ve iklim özelliklerine göre az veya çok değişiklik gösterebilir. Bitki, ağustos ayı ortasından itibaren tomurcuk vermeye ve verdiği bu tomurcukların üzerinde kısa zaman sonra beyaz renkli ve minik çiçekler açmaya başlamaktadır. Çiçeklenmeyle birlikte, bitkinin her bir tarafı beyaz çiçeklerle dolmaktadır. Çiçekler açtıktan ortalama 10-15 gün sonrasında kurumaya başlar. Kuruyan çiçeklerin dip kısımlarında ya da tomurcuğun çıktığı dip kesimlerde kurumuş ve büzülmüş vaziyette tohum keselere yer alır. Bu keselerin her birinde ortalama 4-6 adet minicik tohumlar oluşmaktadır. Çiçekler kuruyup sarardığı zaman, tohum kesesi içerisindeki minik tohumların toplanma zamanının geldiğinin göstergesidir. Tohumların tam olgun hale geldiğini koyu gri ya da siyahımsı bir renkte olup olmadığına bakılarak karar verilebilir. 

Stevia tohumu nasıl toplanmalıdır

Stevia bitkisinin tohumları toplanırken nazik ve çok sabırlı olunması gerekir.  Çünkü bitkinin tohumu çok ufak olduğundan, tohumların alınması da dikkat ve titizlik istemektedir. Tohumlar sağlıklı ve tam olgunlaşmış olması gerekmektedir. Bu olmazsa, çimlenme ve döllenme hiçbir şekilde meydana gelmez. Olgun hale gelen tohumlar fazla geciktirilmeden toplanması gerekmektedir. Kurumuş olgunlaşmış tohumları taşıyan ana gövde ve dallar, makas yardımıyla kesilerek bir torba ya da geniş bir kap içerisine toplanır. Belli bir süre tohumu taşıyan dalların iyice kuruması beklenir. Daha sonra tohumu taşıyan kuru dallar, yere serilmiş geniş bir bez ya da naylon örtü üzerine hafifçe çırpılır. Böylelikle tohumların örtü üzerine dökülmesi sağlanır. Ancak bu yol ile tohumların birçoğu çırpma-çarpma yüzünden zara görebilmekte ve tohumlar ile birlikte diğer yaprak ve kurumuş dalların da tohumlara karışması mümkün olabilmektedir. Diğer yöntem ise, elle stevia tohumu kesedeki yerlerinden çekilip çıkarılması ve ayrı bir kapta toplanmasıdır.
]]>