Kinoa Tohumu Türleri ve Özellikleri
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Kinoa Tohumu Türleri ve Özellikleri

Kinoa tohumu, görüntü ve tat olarak tahıla benzeyen bitki, ıspanakgiller familyasına aittir. Etli ve besleyici değeri yüksek yaprakları, salkım salkım açan çiçekleri vardır. Bitkinin çiçekleri besleyici değeri yüksek olan ufak tohumlara dönüşür. Bitkinin yenilen kısmı da kurutulmuş boncuk görüntüsüne sahip olan tohumlardır. Kinoa tohumları, vücudun ihtiyaç duyduğu tüm amino asitleri içeriğinde barındırmaktadır. Dünya genelinde her geçen gün popülerliği artan kinoa tohumu, tıpkı arpa ve pirinç gibi pişirilir. Pişme süresi 10-15 dakika kadardır.

2 metreye kadar boylanabilen uzun ömürlü bitkiler grubundadır. Bitki çok sıcak ve çok soğuğa karşı dayanıksızdır. Peru ve Bolivya dünyaca en büyük kinoa yetiştiren ülkelerdir.


Kinoa Tohumunun Faydaları Nelerdir?


Kinoa tohumları protein bakımından en iyi kaynaklar arasındadır. Vücudun gerek duyduğu tüm amino asitleri içerir. Tam protein içeren nadir bitkilerden biridir. Bu özelliği ile özellikle vejetaryenler tarafından tüketilmektedir. Kolesterol oranı ve yağ oranı yüksek hayvansal protein kaynaklarına göre sağlıklı bir protein kaynağıdır.

Kinoa tohumları glüten içermemekte, bu özelliği ile de çölyak ve glütensiz beslenen kişiler için uygun görülmektedir. Kinoa tohumları ile glütensiz hamur işleri ya da ekmekler evde kolaylıkla hazırlanabilir.

Kalori bakımından çok düşük bir besin maddesi olmasa da günümüzde düzenlenen birçok diyet listesinde baş sıralarda yer alan kinoa lif bakımından zengin içeriğe sahiptir. Protein içeriği ve lifli yapısı uzun süre tok kalmayı sağlar, kan şekerinde yaşanan dalgalanmaları önler, diyet yapanlarda öğün arası yaşanan mide kazınmalarını engeller. Fakat tüketimde aşırıya kaçıldığında kalorisi yüksek olduğu için kilo vermeyi engelleyebilir.

Kinoa tohumları diğer tahıllara nazaran 2 kat daha fazla lif içermektedir. Besin lifi bakımından yetersiz beslenen kişilerde yaşanabilecek en büyük sorun kabızlıktır. Uzmanlar lifli yapısı ile kinoayı kabızlığa karşı önermektedir. Lifli yapısı ayrıca diyabet hastaşları için de fayda sağlamaktadır. Kan şekerini kontrol altına almak için kinoa tüketilebilir. Ayrıca kabızlığın yol açabileceği önemli bir sağlık problemi olan basura karşı da kinoa tüketilebilir.

Kinoa tohumları demir bakımından zengin içeriğe sahiptir. Demir eksikliğine bağlı olarak kansızlık yaşayan kişiler kinoayı beslenme listesine alarak bu soruna çözüm getirebilir. Demir minerali, kansızlık, halsizlik, beyin sağlığına karşı önemli rol oynamaktadır.

Yapılan çalışmalara göre kinoa total kolesterolü düşürürcü iyi kolesterol seviyesini ise dengede tutucu özelliğe sahiptir. Kinoanın içeriğinde yer alan bazı maddeler de vücudu iltihaplı hastalıklara karşı koruyucu görev üstlenir.

Antioksidan bakımından engin içeriğe sahip olan kinoa kırmızı kan hücreleri dahil olmak üzere vücuttaki bütün hücreleri serbest radikallere karşı korur.


Kinoa Tohumları Nasıl Tüketilir?


Koku ve tat bakımından baskın olmayan, kendine has bir aromaya sahip olan kinoa tohumları, bulgur ve pirincin kullanıldığı tüm yemekler de alternatif olarak kullanılabilir. Çorba, pilav, garnitür, salata olarak hazırlanabilir. Dolma içlerinde, kurabiyeler de ekmeklerde, keklerde kullanılarak tüketilebilir. Kinoa tohumları çimlendirilerek soğuk yemeklere lezzet katması için kullanılabilir.


Kinoa Tohumları Nasıl Pişirilir?


Kinoa tohumları pişmeden 30 dakika önce suya ıslatılmalıdır. Ardından akan suyun altında ovularak yıkanmalı ve üzerini saran acı kabuk soyulmalıdır. Örneğin 1 su bardağı kinoa tohumu için 2 su bardağı su kullanılmalıdır. Kinoa pişerken su yerine et ya da tavuk suyu da kullanılabilir. Pişme süresi yaklaşık 10-15 dakika kadardır.

Kinoa Tohumu Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

Çok Okunanlar

Papatya Tohumu Nasıl Alınır?

Papatya Tohumu Nasıl Alınır?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Çeri Domates Tohumu Çeri Domatesi Faydaları Nelerdir?

Çeri Domates Tohumu Çeri Domatesi Faydaları Nelerdir?

Karpuz Tohumunu Nasıl Elde Edebiliriz?

Karpuz Tohumunu Nasıl Elde Edebiliriz?

Turp Tohumu Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Turp Tohumu Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Ağaç Tohumu Türleri ve Özellikleri

Ağaç Tohumu Türleri ve Özellikleri

Sarmaşık Gül Tohumu Türleri ve Özellikleri

Sarmaşık Gül Tohumu Türleri ve Özellikleri

Güncel

Anason Tohumu Türleri ve Özellikleri

Anason Tohumu Türleri ve Özellikleri

Güncel

Acı Çehre Tohumu Nasıl Kullanılır?

Acı Çehre Tohumu Nasıl Kullanılır?

Güncel

Pazı Tohumu Yetiştiriciliği

Pazı Tohumu Yetiştiriciliği

Epona Arpa Tohumu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Epona Arpa Tohumu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Epona arpa tohumu, oldukça dayanıklı yapısı nedeniyle ülkemizde en fazla tercih edilen arpa türlerindendir. Malt ve yem olarak kullanılan başlıca bilinen arpa çeşitleri[...]

Sardunya Tohumu Çeşitleri

Sardunya Tohumu Çeşitleri

Sardunya Tohumu; geraniaceae ailesinden bir bitkidir. Sardunya tohumu, Güney Afrika'da yetişmektedir, 230'dan fazla doğal türü vardır. Mutasyon ve melezleme yoluyla çok say�[...]

Roka Tohumu Dış Ekim İçin Uygun Şartlar

Roka Tohumu Dış Ekim İçin Uygun Şartlar

Roka tohumu, Roka, Turpgiller familyasından bir bitkidir. Yaprakları salata olarak yenen acımsı tadı olan bir bitkidir. Türkiye gibi Akdeniz ülkelerinde genellikle salata ve[...]

Çay Tohumu Türleri ve Özellikleri

Çay Tohumu Türleri ve Özellikleri

Çay tohumu, çay tohumları için çok fazla sürgün verenler, ancak üzerinde tohumu az sayıda olan fidanlar tercih edilmektedir. Özellikle eylül, ekim ya da kasım aylarınd[...]

Şakayık Çiçeği Tohumu Üretimi

Şakayık Çiçeği Tohumu Üretimi

Şakayık Çiçeği tohumu, botanik adıyla paeonia olarak bilinir. Yaprakları 15-25 cm uzunluğunda tüysü şeklindedir. Doğal olarak yaşayan türleri tek katlı çiçeklere s[...]

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6