Hayıt Tohumu Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Hayıt Tohumu Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Hayıt Tohumu, şifa verici özelliği sayesinde bu tohum tıbbi alanda çok sık kullanılmaktadır. Özellikle kadın hastalıkları için hayıt tohumu kaçılmaz olacaktır. Kişilerde ateş yükselmesi, idrar yolu enfeksiyonu, gaz sıkıntısı ve baş ağrısı gibi hastalıkların iyileşmesinde fayda gösterir. Adet döneminde bazı bayanlar da görülen stres, bağ ağrısı, sancılı adet süreci, adet döneminde görülen göğüz ağrıları ve yaşanan bazı problemlerin giderilmesinde etkilidir. Bu nedenden dolayı da hayıt tohumu bayanlar için çok faydalı olup tam anlamıyla şifa kaynağı da denilebilir.


Hayıt Tohumu Faydaları Nelerdir?

 • Hayıt tohumu, bayanlar da yumurtalama fonksiyonunu düzene sokabiliyor ve gebe kalmak isteyen bayanlar için tam anlamıyla fayda sağlıyor.
 • Rahim kisti, karın ağrısı, ishal, kabızlık ve sorununa iyi geliyor ve idrar söktürücü özelliği vardır.
 • Menopoz döneminde sık görülen ateş basması, kemik erimesi, çarpıntı, kabızlık ve hazımsızlık gibi sorunların giderilmesinde son derece etkilidir.
 • Akrep ve arı sokması gibi sorunlar da zehrin vücuttan çıkmasında fayda sağlıyor.
 • Rahim de meydana gelen iltihaplanmalara iyi geliyor ve rahim kanseri hastalığına karşı koruyucu etkisi vardır.
 • İyi bir idrar söktürücü ve ödem atıcıdır.
 • Anne sütünü artırıcı özelliği vardır.
 • Hayıt tohumu bayan veya erkekler de bazı dönmeler görülen hormonal sorunların giderilmesinde etki sağlıyor. Aynı zamanda sivilcelenme gibi cilt sorunlarına da iyi geliyor ve cildi bazı komplikasyonlara karşı koruyor.
 • Hazımsızlık sorununa çok iyi geliyor.
 • Ameliyat sonarı rahmi alınan bayanların kendilerini çabuk toparlamasını sağlıyor.
 • Hayıt tohumunun üç ay düzenli kullanılması halinde adet döneminde oluşan sorunları gideriyor ve adet düzensizliğine iyi geliyor.
 • Erkekler de cinsen isteğin azalmasını sağlayan bu tohum kadınlar da ise tam ters tepki yaratıp cinsel arzuyu arttırabiliyor.
 • Ayaklarda meydana gelen şişliklerin inmesinde fayda sağlıyor.

Hayıt Tohumu Nasıl Kullanılır?


Hayıt tohumunun kullanımı oldukça kolaydır. Bunun için bir tatlı kaşığı hayıt tohumunu bir su bardağı kaynar suyun içerisine ilave edin. Bardağın ağzına bir kapak kapatın ve bu şekilde 10 dakika kadar bekletin. Sürenin ardından bardak da bulunan suyu bir süzgeç ile süzün ve için. Bu kürü günde iki defa tüketebilirsiniz. Ancak her seferinde taze olarak hazırlamanızı tavsiye ederiz. Aynı zamanda kullanılacak olan hayıt tohumunun da taze olmasına özen gösterin. Kullanımı oldukça kolay olan bu tohum bilhassa bayanlar için çok faydalıdır. Bayanlar da eğer rahim hastalıkları durumu varsa her gün hayıt tohumu ile çay hazırlayıp tüketmeleri öneriliyor. Bu sayede rahim hastalığının verdiği olumsuzluklar en aza indirilebilir ve hastalığın ilerlemesi de durdurulabilir.


Hayıt Tohumu Zararları Nelerdir?


Hayıt tohumu özellikle erkeler için ideal bir bitki tohumu değildir. Bayanlar için sayılmayacak kadar faydası olan hayıt tohumu erkekler için aynı şekilde değildir. Erkekler de cinsel isteğin azalmasına neden olabiliyor. Bu nedenden dolayı erkeklere çok tavsiye edilmiyor. Aynı zamanda bayanların gebelik sürecinde hayıt tohumu tüketmeleri tavsiye edilmiyor ve bebeğe zararı olabileceği düşünülüyor. Her gün düzenli olarak ilaç kullanması gereken kişilerin bu tohumu kullanmaya başlamadan önce mutlaka bir uzmana danışmaları tavsiye ediliyor. Hayıt tohumunun normal dozdan fazla tüketilmesi kişilerse sersemlik yaratabilir ve karıncalanma gibi durumlara yol açabileceğinden dolayı dozun arttırılmaması öneriliyor.

Hayıt Tohumu Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

Çok Okunanlar

Tritikale Tohumu Önemi

Tritikale Tohumu Önemi

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Pırasa Tohumu Türleri ve Özellikleri

Pırasa Tohumu Türleri ve Özellikleri

Nijer Tohumu Türleri ve Özellikleri

Nijer Tohumu Türleri ve Özellikleri

Keten Tohumu ile Zayıflama?

Keten Tohumu ile Zayıflama?

Ginseng Tohumu Yetiştirilmesi

Ginseng Tohumu Yetiştirilmesi

Tohum Kabuğu Türleri ve Özellikleri

Tohum Kabuğu Türleri ve Özellikleri

Güncel

Çiçek Tohumu Türleri ve Özellikleri

Çiçek Tohumu Türleri ve Özellikleri

Güncel

Kahve Tohumu Türleri ve Özellikleri

Kahve Tohumu Türleri ve Özellikleri

Marul Tohumu Türleri ve Özellikleri

Marul Tohumu Türleri ve Özellikleri

Marul tohumu, Marul bir salatanın olmazsa olmazıdır yaz kış marul olmadan bir salata düşünemiyorum. Son günlerin diyet yemeği yağsız tuzsuz salata tabi bu sağlıklı b[...]

Kereviz Tohumu Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Kereviz Tohumu Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Kereviz tohumu. kerevizin şifalı bir bitki olduğunu biliriz ama çoğumuz tadını birçok beğenmeyiz. Fakat unutmayınız ki, tadı iyi olmayan tüm nebatlar harika şifa kayn[...]

Keten Tohumu Maskesi Tarifi ve Malzemeleri

Keten Tohumu Maskesi Tarifi ve Malzemeleri

Keten Tohumu Maskesi, Türklerin orta Asya'dan beri pek çok konuda ve özellikle güzelleşmek için kullandıkları bir üründür. Keten tohumu birçok cilt sorunun giderilmesin[...]

Burçak Tohumu Etki ve Faydaları Nelerdir?

Burçak Tohumu Etki ve Faydaları Nelerdir?

Burçak Tohumu, Baklagiller familyasından olan burçak, olgun tohumları olan 50 ­60 cm büyüyebilen, bir senelik yıllık otsu bir bitkidir. Çiçekleri kelebeğe benzeyen, uzu[...]

Salep Tohumu Salebin Kullanım Alanları

Salep Tohumu Salebin Kullanım Alanları

Makale işinde hiçbir zaman başta boşluk bırakılmaz, doğrudan yazını yazmaya başlarsınMakale isminin geçtiği yerler bold yapılırGördüğün gibi başlıklar bold yap[...]

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6