Pırasa Tohumu Türleri ve Özellikleri
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Pırasa Tohumu Türleri ve Özellikleri

Pırasa tohumu, besin değeri oldukça yüksek olan pırasa tohumunun içerisinde bol miktarda B, K, C vitaminleri ile silisyum, potasyum, magnezyum, bakır, kükürt, iyot, kalsiyum ve demir bulunur. Sağlık açısından çok faydalı olan pırasa iyi bir idrar söktürücüdür. Aynı zamanda bağırsakların çalışmasında fayda sağlar ve kabızlık sorununa da iyi gelir. Mide rahatsızlıklarına çok iyi gelir ve mafsal ağrılar, romatizma, damar sertliği idrar tutukluğu ve böbrek rahatsızlığına da faydalıdır. Pırasanın suyu yüzde bulunan sivilcelerin kurutulmasına iyi gelir ve akne sorununa çözüm sağlar. Özellikle ergenlik döneminde oluşan iltihaplı sivilcelerin kurutulmasın da etkilidir. Cilt lekelerini giderdiği gibi aynı zamanda sinirlerin kuvvetlenmesinde de etkilidir. Basur hastalığına çok iyi gelir ve basur hastalığından kaynaklanan basur memelerinin giderilmesinde etki sağlar.

Pırasa tohumu dahilen ve harici kullanılabilir. Dahilen kullanmak isteyen kişilerin pırasa tohumunu toz haline getirip kullanmaları önerilir. Günden iki defa pırasa tohumu toz haline getirip su ile karıştırılıp içilir ise basur hastalığının iyileşmesinde etki sağlayacaktır. İyileşme sürecini hızlandıracak olan bu kürü her gün üç gram bir su bardağı su ile içilmesi önerilir. Damar sertliği hastalığı olan kişilerin pırasa tohumunu toz haline getirip her gün dört gram tüketilir ise damar sertliği problemini çözecektir. Cinsel gücün yerine gelmesi için pırasa tohumu oldukça etkilidir. Bunun için bir su bardağı ılık su ile dört gram pırasa tohumu bekletilip demlendirilir ve içilir ise cinsel isteksizlik sorunu da ortadan kalkacaktır.


Pırasa Tohumu Faydaları ve Kullanımı

 • Pankreas hastaları için faydalı olan pırasa tohumu mide ve bağırsak sorunlarına da iyi gelir. Pırasa tohumu ve pırasanın içerisinde bulunan ürik asit iyi bir temizleyicidir ve tam anlamıyla şifa kaynağıdır. Pırasanın beyaz olan kısmı arpa ile pişirip tüketilir ise vücutta bulunan balgamın atılmasının da fayda sağlar. Kabızlık sorunu için ve kazım sıkıntısı çeken kişiler için pırasa tohumu toz haline getirilip 4 gram olacak şekilde bir su bardağı ılık suda bekletilir içilirse sıkıntıya iyi gelecektir.
 • Böbrek taşlarının düşürülmesin de oldukça etkilidir. Pırasa tohumu çay olarak hazırlanıp içilir ise böbrek taşlarının düşürülmesinde etki sağlayacaktır.
 • Erkelerin bazı kısmında görülen cinsel isteksizlik problemi için pırasa tohumu macun olarak hazırlanıp tüketilmesi önerilir. Bunun için pırasa tohumu toz haline getirilir ve bal ile karıştırılıp macun yapılıp günde bir tatlı kaşığı yemesi önerilir.
 • Basur sorunu için pırasa tohumlarının yutulması tavsiye edilir. Sabahları aç karnına birkaç tane pırasa tohumu su ile yutulur ise basur sorunu da izale edilecektir. Bu işlemin bir ay kadar yapılması önerilir. Verilen zamanın sonunda kişide bulunan basur hastalığından iz kalmayacaktır.
 • Pırasa tohumu sedef hastalığı olan kişiler için tam anlamıyla şifa kaynağıdır. Sedef hastalığı için pırasa tohumu ile bal karıştırılır ve sedef olan bölgeye sürülür ise birkaç uygulama sonra sedef hastalığı şifa gösterecektir.
 • Cilt hastalıklarına çok iyi gelen pırasa tohumunun kullanımı kür şeklinde olmaktadır. Bunun için pırasa tohumu suda bekletilir ve suyu ile cilt silinebilir. Aynı zamanda pırasa suyunu bir ay boyunca her gün yatmadan önce bir çay bardağı içilir ise sağlık açısından da çok fayda sağlayacaktır.

Pırasa Tohumu Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Salep Tohumu Salebin Kullanım Alanları

Salep Tohumu Salebin Kullanım Alanları

Enginar Tohumu Türleri ve Özellikleri

Enginar Tohumu Türleri ve Özellikleri

Tohum Çeşitleri Nelerdir?

Tohum Çeşitleri Nelerdir?

Chia Tohumu Türleri ve Özellikleri

Chia Tohumu Türleri ve Özellikleri

Acı Çehre Tohumu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Acı Çehre Tohumu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Isırgan Tohumu Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Isırgan Tohumu Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Isırgan Tohumu Yağı, ısırgangiller ailesine mensup olan ısırgan otu bitkisi; yıllık bitki türlerindendir. Mayıs ve Ağustos ayları arasında çiçeklenir. Emergenz tüy[...]

Buğday Tohumu Türleri ve Özellikleri

Buğday Tohumu Türleri ve Özellikleri

Buğday tohumuBuğday, ülkemizde ve dünyada en önemli gelir kaynağımızdır. Buğday, insan beslenmesinde kullanılan bitkiler arasında, üretim ve ekiliş bakımından ilk s[...]

Pazı Tohumu Yetiştiriciliği

Pazı Tohumu Yetiştiriciliği

Pazı Tohumu, Ülkemizde Akdeniz Marmara ve Ege bölgelerinde başta olmak üzere hemen hemen her bölgede yetişebilen pazı tohumu chenepodiaceae (Ispanakgiller) familyasından g[...]

Ryegrass Tohumu Ryegrass Kullanım Alanları

Ryegrass Tohumu Ryegrass Kullanım Alanları

Ryegrass tohumu, tek yıllık bir yem bitkisidir ve yüksek verimlidir. Kurak arazilerde 2-3 biçim, sulak arazilerde 5-6 biçim yapılabilir. Dekara ekilebilen ryegrass tohumu 5 k[...]

Ağaç Tohumu Türleri ve Özellikleri

Ağaç Tohumu Türleri ve Özellikleri

Ağaç tohumu; seçerken dikkatli olmak gerekir. Yaşadığınız bölgede kendi kendine yayılabilen, doğada destek olmadan hayatta kalabilen türler seçilmelidir. Örnek verile[...]

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6