Keten Tohumu Türleri ve Özellikleri
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Keten Tohumu Türleri ve Özellikleri

Keten tohumu, keten bitkisine ait olan tohumlar yaklaşık 50-100 santim uzunluğuna sahiptir. Akdeniz iklimini seven bitkinin uç kısımları sivri yapraklara sahiptir. Mavi renkte hoş çiçekleri vardır. Yazın meyve vermeye başlar ve verdiği meyvelerin yanında iki adet tohumu olur. Keten tohumu sağlık açısından faydalı bir bitki olduğundan halk arasında yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. İçeriğinde farklı mineral ve vitaminler barındırmaktadır. C, E ve K vitaminleri bakımından zengin olduğu gibi, magnezyum, bakır, demir, kalsiyum ve omega-3 yağ asitleri bakımından da iyi bir kaynaktır. Özellikle kilo vermek isteyenlerin yaygın bir şekilde tükettiği bitkilerden biridir. Farklı yağlı tohumlar gibi fazla kalori içermemektedir. 100 gr kadar keten tohumu günlük gereksinimin %27'sini karşılayıcı özelliktedir. İçerisinde sağlık adına yararlı olan birçok diyet lifi bulunmaktadır. İçeriğinde yer alan vitamin ve mineraller sayesinde vücudu başta kanser olmak üzere daha pek çok hastalığa karşı korur.


Keten Tohumunun Faydaları Nelerdir?

 • Keten tohumunun içeriğinde yer alan lifler sindirim sistemi sağlığını korur. Sindirimi zor olan besinlerin daha kolay ve çabuk sindirilmesi için faydalı bir tohum türüdür. Bu özelliği ile sindirim sisteminin sağlığını korur. Bağırsakların düzenli ve aktif bir şekilde çalışmasını kolaylaştırır. İçeriğinde yer alan diyet lifi aynı zamanda erkeklerde gelişebilecek prostat rahatsızlıklarına ve meme kanserine karşı iyi gelir.
 • Mükemmel bir antioksidan olan keten tohumu, kolesterolün dengede kalmasını sağlar. Kan şekerini düzenleyici etkisi vardır. Bu özelliklerinden dolayı dolaylı olarak kalp ve damar sağlığına katkıda bulunur. Yüksek kolesterol ve kan şekeri nedeniyle oluşabilecek kalp hastalıklarına karşı vücudu kalkan gibi korur.
 • Metabolizmayı kuvvetlendirici etkisi bulunmaktadır. İçeriğinde yer alan manganez, magnezyum ve B vitamini sayesinde genel vücut sağlığını korur. Kemik ve iskelet sistemi sağlığı için de önemli bir yeri vardır.
 • Keten tohumunun içeriğinde kadınlık hormonunu düzenleyen lignans adlı bir madde bulunmaktadır. Bu madde aynı zamanda üreme sistemi üzerinde de faydalıdır. Doğurganlık özelliğini arttırır.
 • Yapılan çalışmalara göre keten tohumu menopoz döneminde yaşanan şikâyetlerin hafiflemesini sağlamaktadır. Vajinal kuruluk tedavisi için de alternatif bir bitki türüdür. Bu tür sorunlardan dolayı ortaya çıkabilecek sinir sistemi bozukluklarına karşı da iyi gelir.
 • İçeriğinde yer alan omega-3 ve omega-6 yağ asitleri kolesterol seviyesini olumlu şekilde etkiler. İyi ve kötü kolesterolün sağlıklı seyretmesine yardımcı olur.
 • Keten tohumu kanser ile mücadele etmek için kullanılabilecek alternatifler arasında yer alır. Kansere karşı tedavi edici etkisi direkt olarak olmasa da içeriğinde yer alan liganan adlı madde kanser ve kanser türlerini önleyici özellik sağlar.
 • Şeker hastalığı ve hastalık ile alakalı gelişen şikâyetler için keten tohumu kullanılabilir. Henüz başlangıç aşamasında olan şeker hastalığını tedavi edici özellik sağlayabilir. Kan şekerini kontrol altında tutan etkisi bulunmaktadır.
 • Bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek için tüketilebilir. Bağışıklık sistemini zarar veren maddelerden koruyucu özelliği vardır. Keten tohumunu düzenli olarak tüketmek tüm vücut sistemi için faydalıdır.
 • Nasırlı bölgeye kompres şeklinde uygulandığında faydalı olur.
 • Ruhsal bozuklukları giderici etkisi vardır.
 • Yaşlılığa bağlı gelişen dikkat eksikliğine karşı faydalıdır. Hafızayı kuvvetlendirici etkisi vardır.
 • Kemikleri kuvvetlendirir ve kemik hastalıklarına karşı koruyucu etki sağlar.
 • Diş ve diş eti hastalıklarına karşı kullanılabilir.
 • Konsantrasyon bozukluğuna karşı iyi gelir.
 • Kabızlık problemine karşı keten tohumundan yararlanılabilir. Keten tohumu müshil etkisi olan bir bitkidir. Bu özelliği ile aynı zamanda zayıflamaya yardımcı olabilir. Vücutta toplanan gereksiz yağların parçalanmasını sağlar. Bağırsak hareketlerini arttırarak kilo vermeyi kolaylaştırır.

Keten Tohumunun Zararları Nelerdir?

 • Keten tohumu güvenilir bir tohum olsa da aşırı ve bilinçsiz kullanım nedeniyle bazı yan etkilere sebep olabilir. Keten tohumunun zararlarını şu şekilde sıralayabiliriz;
 • Müshil etkisi olan bir bitki türü olduğu için aşırı kullanılmaması gerekir. Aşırı kullanım nedeniyle ciddi anlamda ishale yol açabilir.
 • Yine aşırı kullanım nedeniyle kan pıhtılaşmasına sebep olabilecek bir bitki türüdür.
 • Yüksek miktarda kullanılan keten tohumu bağırsak sıkışmasına neden olabilir. Dolayısı ile ciddi boyutlarda kabızlık yaşanabilir.
 • Keten tohumu yağı iltihaplı yaralara aşırı sürüldüğünde ters tepkiye yol açabilir.
 • Aşırı ve bilinçsiz kullanım nedeniyle vücutta alerjik reaksiyonların gelişmesine yol açabilir. Hırıltılı solunum, yutma zorluğu, nefes almakta güçlük, kaşıntı, şişme gelişebilecek alerjik reaksiyonlar arasında sayılabilir.
 • Meme kanserini önleyici etkisi olsa da aşırı kullanım tam tersi olarak meme kanserini tetikleyebilir.
 • Hormonal sorun yaşayanlar ve gebelik döneminde olan kadınlar mutlaka doktora danışarak kullanmalıdır. İçeriğinde yer alan östrojen benzeri madde rahim, yumurtalık, polistik over sendromu, çikolata kisti, rahim miyomu gibi problemi olan kişiler de hastalıkların boyutunu arttırabilecek etki yaratabilir. Bu nedenle doktor önerisi haricinde kullanılmamalıdır. Kan inceltici ilaç kullanan kişilerin keten tohumu tüketmesi önerilmemektedir.

Keten Tohumu Nasıl Kullanılır?


Keten tohumunun tüketimi oldukça kolaydır. 2 su bardağı suyun içine, 1 yemek kaşığı kadar havanda iyice dövülmüş keten tohumu eklenir. Suya eklenen toz şeklindeki keten tohumu suyun içinde 10 dakika kadar kaynatılır. Ocaktan alınarak soğumaya bırakılır. Soğuyan karışım içilebilir. Hazırlanan çayın içine zencefil, karanfil ya da tarçın eklenebilir.

Keten Tohumu Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

Çok Okunanlar

Adi Fiğ Tohumu Ekim Biçimi

Adi Fiğ Tohumu Ekim Biçimi

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Üzerlik Tohumu Macunu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Üzerlik Tohumu Macunu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Hibrit Tohum Türleri ve Özellikleri

Hibrit Tohum Türleri ve Özellikleri

Çilek Tohumu Türleri ve Özellikleri

Çilek Tohumu Türleri ve Özellikleri

Soya Tohumu Türleri ve Özellikleri

Soya Tohumu Türleri ve Özellikleri

İceberg Marul Tohumu Iceberg Marul Tohumu Çeşitleri

İceberg Marul Tohumu Iceberg Marul Tohumu Çeşitleri

Tohum Islahı Nedir ve Nasıl Yapılır?

Tohum Islahı Nedir ve Nasıl Yapılır?

Maydanoz Tohumu Nasıl Alınır?

Maydanoz Tohumu Nasıl Alınır?

Yer Fıstığı Tohumunun Ekimi

Yer Fıstığı Tohumunun Ekimi

Kuru Fasulye Tohumu Ekimi ve Bakımı

Kuru Fasulye Tohumu Ekimi ve Bakımı

Altın Çilek Tohumu Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Altın Çilek Tohumu Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Çiya Tohumu Yan Etkileri

Çiya Tohumu Yan Etkileri

Kinoa Tohumu Türleri ve Özellikleri

Kinoa Tohumu Türleri ve Özellikleri

Marul Tohumu Türleri ve Özellikleri

Marul Tohumu Türleri ve Özellikleri

Muz Tohumu Nedir Özellikleri Nelerdir?

Muz Tohumu Nedir Özellikleri Nelerdir?

Amarant Tohumu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Amarant Tohumu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Amarant Tohumu; diğer adı horozibiğidir ve yüksek oranda protein içerir. Amarant tohumunun, altmıştan farklı türü bulunmaktadır. Genelde kahverengi ya da açık kahve to[...]

Keten Tohumu Maskesi Tarifi ve Malzemeleri

Keten Tohumu Maskesi Tarifi ve Malzemeleri

Keten Tohumu Maskesi, Türklerin orta Asya'dan beri pek çok konuda ve özellikle güzelleşmek için kullandıkları bir üründür. Keten tohumu birçok cilt sorunun giderilmesin[...]

Buğday Tohumu Türleri ve Özellikleri

Buğday Tohumu Türleri ve Özellikleri

Buğday tohumuBuğday, ülkemizde ve dünyada en önemli gelir kaynağımızdır. Buğday, insan beslenmesinde kullanılan bitkiler arasında, üretim ve ekiliş bakımından ilk s[...]

Kendir Tohumu Türleri ve Özellikleri

Kendir Tohumu Türleri ve Özellikleri

Kendir tohumu kenevirgillerden familyasıyla ilişkin bir nebattır. Kendir tohumu, aptal otu, esrar otu, kınnap otu benzeri çok fazla isimle ek olarak bilinir. Kendir tohumu en [...]

Mısır Tohumları Türleri ve Özellikleri

Mısır Tohumları Türleri ve Özellikleri

Mısır Tohumları, Tohum küçücük ama içerisinde kocaman bir dünyanın yol haritasını barındırır, doğanın yaşam kaynağıdır, en iri ürünlerin en kaliteli tohumlar[...]

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6