Keten Tohumu ile Zayıflama?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Keten Tohumu ile Zayıflama?

Keten tohumu ile zayıflama, kalp ve damar hastalıkları, eklem ağrıları, savunma sistemi, çöküntü hastalıklarına sıkı iştirak eden Keten tohumu omega 3 yağ asitleri açısından zengindir. Keten tohumu ile zayıflamak isteyenlere de dik lif içerdiğinden ötürü uzunca müddetli tokluk duygusu vererek zayıflamaya destekçi olabilir. İlk olarak da Eskiyen Mısır'da kullanılmaya başlandığı tahmin edilen keten tohumu yağı müshil olarak da seçim edilmekteydi. Bu özelliği ile bağırsakları harekete geçirerek kabızlığı engeller.


Diyete başlarken, keten tohumu yağı zayıflatır mı?


Rejim listelerini uyumlu bir olarak devam edenler bir zaman ardından natürel mahsulleri araştırmaya başlarlar. Keten tohumu da bu ürünlerden bir tanesidir. Tam olarak da zayıflatır diyemeyiz. Fakat yenildiğinde ya da yoğurt ile karıştırılıp tüketildiğinde zayıflamanıza destekçi olacaktır. Sözgelişi ara öğünlerde keten tohumunu havanda ezerek yoğurt ile tüketirseniz tokluk süreniz uzayacak bu da sizin fazla miktarda yeme yemenizi engelleyecektir. Keten tohumu genellikle; 'fonksiyonel gıda','biyoaktif gıda' ve 'endokrin etkin gıda' olarak da gruplandırılır. Abd Milli Kanser Enstitüsü, kanser önleyici gıdalar arasına aldığı ve üstünde çalışılmasını öngördüğü 6 bitkisel materyalden birisi olarak da keteni tespit edilmiştir. Keten tohumu akneye faydalıdır. Keten tohumu; irritabl bağırsak sendromu, kabızlık, ülseratif kolit, kabızlık, fazla kolesterol, koroner arter hastalıkları, KOAH, birtakım kanser türleri, akne, menopoz ve kilo vermek tedavilerinde faydalı etkiler işaret etmektedir. Keten tohumunun yararları nelerdir? Keten tohumu yağının, yağ asitlerinin tahmini %55'ini meydana getiren omega 3 (N-3) yağ asitleri oluşturmaktadır. Omega 3 yağ asitleri, antienflamatuvar etki gösterir. Romatizmal hastalıklarda ve kanser rehabilitasyonu gören kişilerde bedendeki iltihaplanmanın azalmasını olanağı sağlar. Bununla Beraber sinir dokularının korunması ve berbat kolesterolü düşürmeye yardımcıdır. Damar sertliği oluşmasını engeller. Keten tohumu 100 g'da tahmini 28 g rejim lifi içeren. Bu sayede tokluk hissini ve kilo vermek sürecini hızlandırır, berbat kolesterolü düşürür, kan şekerinin düzenlenmesini olanağı sağlar. Bununla Beraber müzmin ve akut kabızlık rehabilitasyonunda kullanılır. Keten tohumu, sebze ve meyvelere göre 80 kat daha çok miktarda lignan içerir.


Keten tohumu kilo vermek sürecinde ne türlü tüketilir?


Keten tohumu muhtevasında bulunan yüklü lif bileşenleri sebebiyle uzunca zaman tokluk duygusu verir ve rejim yaparken düzenli olarak tüketilmesi lazım olan bir besindir. Bilhassa keten tohumu kürü olarak da isimlendirilen keten tohumu yağıyla bağırsaklarınızı daha çabuk çalıştırabilir, natürel müshil tesirinden faydalanabilirsiniz.


Keten tohumu besin değerleri 

 • Keten tohumu bir yemek kaşığı: 36 kaloridir.
 • Yağı ise: 105 kalori değerindedir.
 • Çok miktarda lif.
 • Omega 3, Omega 6, Omega 9 ölçüsü bileşenleri.
 • Kansere karşın tedavi edici tesiri bulunan lignanlar.
 • Protein, Vitamin ve Mineraller.
 • Farklı Aminoasitler.

Keten tohumu ne türlü kullanılır ve ne kadar tüketilmeli?

Keten Tohumu Kürü: Tokmak ile döverek toz haline getirebilir ve yoğurt ile karıştırabilirsiniz. Bu olarak tüketimi daha basit ve hafif olacaktır.
 • Sabahları uyandığınızda ve akşamları yatmadan öncesinde bir çay kaşığı keten tohumunu bir çorba kasesi denli yoğurt ile karıştırarak tüketilmeli.
 • Yalın olarak da tüketecekseniz bir çay kaşığı olarak da aldıktan ardından daha gösterişli olabilmesi amaçlı bol su içmelisiniz.
 • Keten Tohumu Çayı Tarifi: 2 Su bardağı denli suyu demliğe koyuyoruz ve içine bir yeme kaşığı denli keten tohumu atarak beraber kaynatıyoruz.
 • Kaynadıktan ardından çayı süzüp içime hazırlıklı duruma getiriyoruz. Çayın buharı çok fazla yararlıdır içinize çekebilirsiniz.

Keten Tohumu İle Zayıflama Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Tohum Çeşitleri Nelerdir?

Tohum Çeşitleri Nelerdir?

Domates Tohumu Fide Yetiştirme

Domates Tohumu Fide Yetiştirme

Muz Tohumu Nedir Özellikleri Nelerdir?

Muz Tohumu Nedir Özellikleri Nelerdir?

Deve Dikeni Tohumu Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Deve Dikeni Tohumu Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Hayıt Tohumu Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Hayıt Tohumu Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Stevia Tohumu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Stevia Tohumu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Stevia tohumu, şeker otu tohumu adı da verilmektedir. Bu tohumlar iki şekilde elde edilmektedir. Birincisi bahçe ve tarlada yetişen stevia bitkisinden tohum elde edilmesi yolu[...]

Kanola Tohumu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kanola Tohumu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kanola Tohumu, Kanola, kolza bitkisinin ıslahı sonucu elde edilmiş, canlılara zararlı olarak erüsik asit ve glukosinolat içeren bir bitki türüdür. Yağı, bitkisinin aksi[...]

Acı Çehre Tohumu Nasıl Kullanılır?

Acı Çehre Tohumu Nasıl Kullanılır?

Acı Çehre Tohumu Nasıl Kullanılır, Zahmetsiz ve aç kalmadan zayıflatma etkisi olması nedeniyle mucizevi karışım olarak adlandırılmaktadır. Bitkiler üzerine araştır[...]

Rezene Tohumu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Rezene Tohumu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Rezene tohumları, rezene potasyum, magnezyum, fosfor, kalsiyum, sodyum gibi pek çok mineral bakımından zengin içeriğe sahip bir bitkidir. Aynı zamanda A ve C vitaminleri bak[...]

Goji Berry Tohumu Türleri ve Özellikleri

Goji Berry Tohumu Türleri ve Özellikleri

Goji Berry Tohumu; Vücudunuzda yer alan on trilyon kadar hücre her an serbest radikallerin saldırısının altında kalmaktadır. Bu zararlı çevresel olan ajanlar canlı hücr[...]

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6